Śląskie Trendy

Tak było na Design It. In Silesia

W katowickim Rondzie Sztuki trwa wystawa Design It. In Silesia. Śląskie Trendy wzięły udział w wernisażu, który miał miejsce w niedzielę, 15 lutego. I choć nasz głód wydarzeń z designem w tle nie został zaspokojony, otrzymaliśmy solidny posiłek złożony z 8 wysmakowanych dań.

Zgodnie z pomysłem autorów, wystawa prezentuje pewien wycinek aktualnego stanu śląskiego designu. Kluczem była funkcjonalność przedmiotów połączona z odrobiną szaleństwa. Różnorodność tematów zaskakuje, jednak lekkie rozczarowanie budzi mała ilość prezentowanych eksponatów. Zanim oko na dobre rozsmakuje się w tym, co łączy dobre wzornictwo z wizjonerstwem i przydatnością, wyczerpana zostaje oferta wystawy. Cóż, jak wycinek to wycinek, ale rodzi się pytanie, czy tak niewielu mamy na Śląsku designerów i projektantów, którzy mogliby zaprezentować swoje pomysły na podobnym wydarzeniu?

Na wystawie zaprezentowane zostało, znane już osobom interesującym się lokalnym designem, Krzesło A1 duetu Latko/ Smolarczyk, Karwasz – Michała Latko. Jego wygląd wywołuje typograficzne skojarzenia, do czego zresztą nawiązuje nazwa tego mebla. Oszczędny w formie, nie wydaje się skomplikowany w produkcji. I ta prostota właśnie jest tym, co w nim tak ujmuje.

Kolejnym reprezentantem dobrego wzornictwa meblowego jest kolekcja sof i foteli FIN autorstwa Tomasza Augustyniaka, produkowana przez firmę Marbet. Swoim kształtem i doborem materiałów wpisuje się w styl vintage, inspirowany projektami lat 50. i 60. Siedziska wykonane są ze sklejki, a obicia z dobrej jakości wełny. Meble z tej kolekcji łączą prostotę, z funkcjonalnością i przyjemnym dla oka designem.

Nieco bardziej zwariowane wnętrza mogą uzyskać niespotykany charakter za sprawą kolejnego eksponatu – gigantycznej lampy ORZ7 IN. Nawiązująca do lamp ulicznych, inspirowana produktami fabryki Mesko lampa zaprojektowana została przez Filipa Gałuszkę, a jej produkcją zajęła się firma Jang. To próba przywrócenia do życia polskiego wzornictwa sprzed 30 lat. Jak wyjaśniają twórcy, ORZ7 IN ma oryginalną aluminiową oprawę liczącą ponad 25 lat, do której dodano nowe elementy.

Zaprezentowane na wystawie Design It. In Silesia elementy wnętrzarskie wyczerpują okapy Ciarko, zaprojektowane przez Łukasza Paszkowskiego. Na pierwszy rzut oka przypominają one perforowane głośniki. Projekt miał swoją premierę podczas międzynarodowych targów „imm Cologne 2013” w Koelnmesse. Okap Illumia został tam wyróżniony nagrodą Red Dot, odpowiednikiem Oscarów Designu.

Zupełnie inny charakter mają kolejne prezentowane na wystawie przedmioty. Gliwicka pracownia SOKKA, znana między innymi z wzornictwa motoryzacyjnego, zaprezentowała Poziomnicę Pro 600. Jak czytamy w opisie, pogrubione ścianki znacząco podnoszą wytrzymałość na wygięcia i skręcanie. Masywne przetłoczenia boczne zapewniają pewny chwyt w ręce. Poziomica posiada większą komorę i soczewkę o większym powiększeniu oraz system ERS+. Wykonana jest z elastomeru.

Kolejnym przedmiotem, którego funkcja rzadko kojarzona jest z designem, jest Karwasz Armon Michała Latko. To urządzenie do rehabilitacji dłoni opracowane we współpracy ze specjalistami z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. Jak można przeczytać w opisie, mięśnie stymulowane są wibracjami, elektroimpulsami i temperaturą.

Do listy tej dopisują się dwa ostatnie przedmioty – śpiwór Radical Custom 1Z, zaprojektowany przez Wojciecha Pająka i Wojciecha Kłapcię, a produkowany przez PająkSport oraz Snowcookie – osobisty trener narciarski zaprojektowany przez Piotra Łukasika. Śpiwór Radical Custom 1Z, związany jest z usługą umieszczania na jego zewnętrznej warstwie z Tyveku dowolnej grafiki. Ten produkt został laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu Śląska Rzecz. Ostatni z opisywanych przez nas przedmiotów, Snowcookie jest malutkim urządzeniem przypinanym do nart, które wyposażono w akcelerometr, żyroskop, magnetometr oraz barometr, a także w funkcję łączności z analogicznym urządzeniem umieszczonym w ubraniu narciarza. Projekt dostał się do finału konkursu Intel „Make It Wearable” i w listopadzie 2014 roku został zaprezentowany w San Francisco.

Wystawie towarzyszy otwarty nabór projektów. Zostanie wybrany produkt, która będzie pokazany na wystawie.

Kurator: Adrian Chorębała
Aranżacja wystawy i komunikacja wizualna: Katarzyna Furgalińska, Dorota Żurek, Łukasz Smolarczyk, SUPERGUT STUDIO / supergutstudio.pl
Koordynatorzy projektu: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski/ Geszeft

Wystawa trwa do 1 marca.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl