Śląskie Trendy

Ostoja pod Krukiem. Tiny House by Mariusz Kuźniak

Inspiracją dla tego tiny house by Mariusz Kuźniak jest ptak kruk. Architekt, właściciel pracowni DESIGNoff, wyjaśnia, że w mitologii słowiańskiej kruk jest często uważany za przewodnika między światem ludzkim a duchowym. Symbolizuje mądrość, tajemniczość i magiczną siłę. Według wierzeń słowiańskich kruk był też blisko związany z bogiem Perunem, siedział na jego ramionach reprezentując jego ochronę i sprawiedliwość.


Symbolika kruka

Kruki, te tajemnicze i intrygujące ptaki, od dawna fascynują ludzi swoją niezwykłą aurą. W mitologiach wielu kultur kruk często występuje jako posłaniec między światem ludzi a sferą duchową, będąc symbolem zarówno przewodnika po nieznanych zakątkach rzeczywistości, jak i metaforycznego mostu między życiem a śmiercią.

Kruki są również uznawane za symbol mądrości i proroczej wiedzy. W skandynawskiej mitologii, Huginn i Muninn, dwa kruki siedzące na ramionach boga Odyna, symbolizują głębokie zrozumienie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości dzięki informacjom, które zbierają podczas swoich podróży po świecie.

Często postrzegane jako zapowiedź zmian, przemian i  odrodzenia. Ich obecność w mitach i opowieściach ludowych niejednokrotnie zapowiada kończenie się jednego etapu i początek czegoś nowego. W wielu społecznościach czarny kruk związany jest z tajemniczymi i nieodgadnionymi siłami, co nadaje mu aurę magii i mistycyzmu.

Świat nie jest monochromatyczny

Choć kruk jest czarny, świat, po którym podróżuje ma wiele kolorów. Ma to swoje odzwierciedlenie we wnętrzu  tiny house’a.

Jest ono utrzymane w paletcie barw przypominającej stare, monochromatyczne fotografie pejzażowe. Dominują tu odcienie czerni, bieli oraz różne tonacje szarości. Taka kolorystyka doskonale komponuje się z minimalistycznym stylem, który jest odporny na zmieniające się mody i cieszy się uznaniem osób w różnym wieku. Architekt postanowił jednak przełamać tę monochromatyczność, wprowadzając wyraziste akcenty.

Tiny House by Mariusz Kuźniak. Solidny jak… kontener

Kruk to kompaktowa, całoroczna kabina mieszkalno – wypoczynkowa. Jej mocną stroną, poza designem, jest konstrukcja ocieplona 10-centrymetrową warstwą pianki PUR, dzięki czemu z domku można korzystać także w chłodniejszych miesiącach. Co istotne, na tak niewielkiej przestrzeni znalazło się miejsce na łazienkę z pełnowymiarowym prysznicem oraz aneks kuchenny. Dopełnieniem całości jest kominek na drewno, który został umieszczony na zewnątrz domku pod konstrukcją pergoli, której zadaniem jest częściowe zacienienie.

Warto jednak podkreślić, że wnętrze oraz otoczenie domku jest jedynie propozycją, szkicem, który można dowolnie modyfikować.

Kabinę zbudowano na bazie kontenera o wymiarach 4,5 x 2,5 m. Z zewnątrz okrywa ją czarną falistą onduliną. Światło do wnętrza dostaje się przez frontową, przeszkloną ścianę, z drzwiami, przez które wchodzi się do środka. Obiekt posiada jeszcze jedne drzwi, boczne. Jego aktualne wyposażenie pozwala na spędzenie w nim nocy przez 4 osoby.

Ostoja pod Krukiem – na działkę, do ogrodu a nawet w dzicz

Ważną zaletą Tiny House by Mariusz Kuźniak jest solidne, przemysłowe zamknięcie, zapewniające bezpieczeństwo. Dzięki temu właściciel nie musi martwić się o przedmioty pozostawione w kabinie. To bardzo korzystne, zwłaszcza w przypadku posadowienia na odludziu, a także wtedy, gdy użytkownik planuje jedynie sporadyczne użytkowanie domku. Bezpieczne zamknięcie i grube ściany docenią również osoby, które wykorzystają kabinę jako miejsce do pracy, pozostawiając w nim wartościowe narzędzia i sprzęt. Kruk jest także dobrym miejscem noclegowym dla miłośników życia poza systemem (idea off grid). Istniejeteż możliwość podłączenia go do klasycznych mediów: prąd, woda, kanalizacja.

Kompaktowa konstrukcja kabiny ma jeszcze jedną zaletę – jej gabaryty pozwalają na przetransportowanie jej za pomocą HDS w dowolne miejsce. To znacznie ogranicza koszty związane z posadowieniem budynku w wybranej lokalizacji.

Więcej informacji uzyskać można od architekta – mgr inż. arch. Mariusza Kuźniaka, właściciela pracowni DESIGN OFF, www.designoff.com.pl. Tel. 502 823 198

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750