Śląskie Trendy

Zadaszony taras – wygoda przez cały rok

Czy można wyjść na taras, gdy pada deszcz? Oczywiście, że tak! Można nawet usiąść w fotelu i poczytać książkę. Jest tylko jeden warunek – taras musi być zadaszony. Sprawdziliśmy, dlaczego jeszcze warto zadaszyć taras i jak to zrobić, by korzystać z dodatkowej przestrzeni przez cały rok.


Dlaczego warto mieć zadaszenie na tarasie?

Taras zwykle chcemy traktować jako miejsce letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. To przestrzeń sporo większa od balkonu i nierzadko traktowana jako część ogrodu. Jednak na naszej szerokości geograficznej pogoda bywa na tyle kapryśna, że nigdy nie możemy mieć pewności, czy lato będzie słoneczne i upalne, czy też zimne i deszczowe.

Zadaszenie tarasu pozwala cieszyć się odpoczynkiem na powietrzu bez względu na warunki atmosferyczne i to nie tylko latem. Zabudowa tarasu może bowiem obejmować nie tylko dach, ale i ściany. W ten sposób stworzymy na tarasie ogród zimowy.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl


Jak zadaszyć taras?

Zanim zadecydujemy, czy zadaszenie tarasu ma być całkowite, czy tylko częściowe, musimy się zastanowić, jakie mamy potrzeby.

Jeśli taras jest używany tylko latem, do tego mieszkamy w miejscu, w którym silne wiatry praktycznie nie występują, wystarczy klasyczna pergola, czyli daszek na podporach.

Jeśli jednak nazbyt często uciekamy z tarasu z powodu wiatru, warto rozważyć dostawienie ściany od strony nawietrznej.

Taras całoroczny będzie potrzebował zadaszenia w postaci ogrodu zimowego, by zaoferować nam komfortowy wypoczynek w niesprzyjających warunkach termicznych.

Jeśli nie umiemy odpowiedzieć na powyższe pytania, warto wybrać modułowe zadaszenie tarasu. W dowolnym momencie można je powiększyć i dołożyć potrzebne ściany.

Z praktycznego punktu widzenia warto zdecydować się na zadaszenie ukośne, które lepiej odprowadza wodę i zalegający na daszku śnieg. Jeśli pergola ma duży rozmiar, można zamontować rynny.

Nowoczesne zadaszenie tarasu, fot. Ogrodosfera.pl


Z czego zrobić zadaszenie tarasu?

Daszek nad tarasem powinien chronić nas przed opadami, ale też przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednocześnie nie powinien ograniczać dopływu światła słonecznego. Wydaje się, że potrzeby są sprzeczne, ale można je łatwo pogodzić. Po prostu zadaszenie powinno być przezroczyste i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Na pewno nie należy robić go ze szkła, które jest bardzo nietrwałe. Dużo lepszym rozwiązaniem są dostępne w sklepie ogrodosfera.pl panele z poliwęglanu, które na pierwszy rzut oka trudno od szkła odróżnić. To z nich robi się obecnie wszelkie zadaszenia, ogrody zimowe, a nawet szklarnie.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl

Stelaż zadaszenia – drewniany czy aluminiowy?

Konstrukcja zadaszenia zwykle robiona jest z aluminium lub drewna. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, i trudno wskazać, które jest lepsze. Zwykle wybór zależy od wyglądu tarasu i elewacji budynku.

Aluminiowe konstrukcje pergoli i ogrodów zimowych zajmują niewiele miejsca. To dobry wybór, jeśli mamy ograniczoną ilość miejsca. Tego rodzaju konstrukcje ładnie komponują się z nowoczesnymi budynkami.

Jeśli jednak mamy więcej miejsca, do tego mieszkamy w domu z drewnianą stolarką otworową, warto rozważyć konstrukcję zadaszenia z drewna.

Drewno daje więcej możliwości aranżacyjnych – np. można je pomalować na dowolny kolor. Warto jednak pamiętać, że drewno wymaga okresowej impregnacji. To dodatkowa praca, której nie trzeba wykonywać przy konstrukcjach aluminiowych.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl