Śląskie Trendy

Zmywanie naczyń – jak robić to skutecznie i oszczędnie?

Posiadanie zmywarki to oszczędność czasu i pieniędzy. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo z niej korzystać, aby zmywanie było efektywne. Na jakość mycia wpływa nie tylko rodzaj detergentów, lecz także sposób ułożenia naczyń w zmywarce i dbałość o czystość urządzenia.


Niezbędne preparaty do zmywarki – które wybrać?

Każda zmywarka do tego, aby funkcjonować prawidłowo i zmywać efektywnie naczynia, potrzebuje specjalnych detergentów, takich jak: kostki do zmywarki, sole, płyny, żele czy odświeżacze. Tabletki do zmywarek działają podobnie jak płyn do mycia naczyń. Na rynku dostępne są wygodne w użyciu kostki 3 w 1, które zawierają nie tylko składniki myjące, lecz także nabłyszczające i przyspieszające schnięcie. Korzystając ze zmywarki, należy również stosować specjalną sól. Jej działanie polega na wspomaganiu pracy jonowego wymiennika zamontowanego wewnątrz urządzenia, który ma zmiękczać wodę i tym samym minimalizować ryzyko osadzania się kamienia (charakterystycznego w przypadku twardej wody). Rezygnacja ze stosowania soli do zmywarek negatywnie wpływa na jakość zmywania. Osad często blokuje filtry, przez co naczynia mogą być niedomyte lub pokryte brzydkim osadem nawet po zakończeniu pracy urządzenia.

Układanie naczyń w zmywarce

Układanie naczyń w zmywarce ma duży wpływ na efektywne zmywanie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby naczynia zawsze lśniły czystością. Istotne jest, by większe naczynia, takie jak talerze, miski czy garnki, zawsze układać w dolnym koszu, z kolei mniejsze, np. szklanki, kubki, małe talerzyki, filiżanki, w górnym. Niezależnie od rodzaju czy rozmiaru naczynia zawsze trzeba wkładać do góry dnem, aby woda mogła swobodnie spływać po powierzchni naczyń. Sztućce powinno się wkładać do specjalnego koszyka, brudną stroną skierowaną do góry, z wyjątkiem ostrych noży (ze względów bezpieczeństwa). Układając naczynia czy przybory kuchenne, należy również upewnić się, czy wyższe z nich nie blokują ramienia spryskiwacza.

Bardzo zabrudzone pojemniki, np. naczynie żaroodporne z zaschniętym tłuszczem lub delikatnie przypalone garnki, warto wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie. Dzięki temu brud się nieco rozpuści i łatwiej będzie go usunąć podczas zmywania. Przed włożeniem do wnętrza zmywarki zawsze należy opłukać naczynia z resztek jedzenia.

Czyszczenie zmywarki

Zmywarka, zwłaszcza gdy jest używana często, wymaga regularnego czyszczenia. Brud i kamień gromadzą się rurach, co może powodować niedrożność spryskiwaczy. Brak regularnego czyszczenia urządzenia powoduje również, że ze zmywarki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, a umyte naczynia nie będą idealnie czyste i świeże. Warto zatem przynajmniej raz w miesiącu zastosować specjalny płyn do czyszczenia zmywarek. Tego typu preparat dostępny jest zazwyczaj w plastikowym pojemniku, który należy otworzyć i umieścić w zmywarce (po opróżnieniu jej ze wszystkich naczyń). Następnie wystarczy ustawić urządzenie na zwykły tryb pracy i poczekać na zakończenie programu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750