Na wernisaż wystawy Zbigniewa Bajka „Kafka – oswajanie obcego” zaprasza sosnowiecka Galeria Extravagance. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 maja o godz. 18. Wstęp bezpłatny.
W 2014 roku mija 9. rocznica śmierci Franza Kafki, artysty wizjonera, którego wpływ na sztukę – nie tylko literaturę – jest nie do przecenienia. To wciąż żywe źródło inspiracji, czego przykładem jest m.in. moja sztuka. Fascynuje mnie nie tylko jego głęboka znajomość ludzkiej psychiki, nieograniczona wyobraźnia, ale przede wszystkim forma – prosta, wręcz oschła i… plastyczność jego wizji. Świat pisarza, to nieprzebrany zbiór wstrząsających i poruszających obrazów, bliskich i czytelnych tym, którzy obdarzeni podobną wrażliwością zachwycają się fenomenem życia i przerażają nim. Jednocześnie Kafka ucieleśnia człowieka wyobcowanego, nieprzystającego do czasu, w którym przyszło mu żyć, do środowiska, do kultury… funkcjonującego „ponad” i „pomiędzy”; a mimo to, dzieło Kafki jest zrozumiałe przez osoby z najbardziej odległych obszarów kulturowych, z różnych grup wiekowych, bo wszystkich dotykają podobne lęki, dopadają bliźniacze demony. Jesteśmy wielką rodziną kafkowską.
Projekt Kafka jest kontynuacją wcześniejszego, zatytułowanego Oswajanie obcego, który zacząłem realizować w ramach międzynarodowego projektu, na peryferiach Ostrawy, Wiednia i Krakowa, między innymi z udziałem dzieci. Wizerunek „obcego” (moja – „bez właściwości” – pozbawiona zarostu i owłosienia głowa z czasów, gdy statystowałem na planie filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera – właśnie minęła 20. rocznica powstania filmu) konfrontowałem z różnymi obiektami i przestrzeniami, także ludźmi. Wykorzystywałem go w sesjach zdjęciowych i filmowych, podsuwałem osobom z różnych grup zawodowych z prośbą by oswajali go za pomocą narzędzi i materiałów z arsenału współczesnego artysty. W projekcie Kafka wykorzystuję przede wszystkim słowo: genialne, krótkie formy językowe z dzieła praskiego pisarza – aforyzmy, cytaty z nowel, opowiadań, powieści, pojedyncze zwroty czy wyrazy – „tatuując” nimi za pomocą farb, narzędzi rysunkowych, rzutnika multimedialnego miejsca, przedmioty, siebie i innych.
W ramach projektu powstają cykle fotografii i wydruków wielkoformatowych, instalacje i projekcje wideo. Mają miejsce również działania para-teatralne z udziałem zaproszonych i przypadkowych osób. Niezwykle przejmujące są reakcje dzieci na słowa Kafki, które często nie rozumiejąc ich wprost, ulegają ich magii, ich brzmieniu i rytmowi.
prof. Zbigniew Bajek
autor projektu Kafka – oswajanie obcego