Nie, to nie złośliwy żart ani propozycja dla ekscentrycznego artysty. Tzw. domy modułowe, czy też raczej kontenerowe to coraz popularniejsza forma zamieszkania zagranicą. Moda, która przeistacza się w społecznie akceptowaną normę, dotarła także do Polski.
Słowo „kontener” zwykle nie kojarzy się nam najlepiej. Gdy je słyszymy, nasze myśli wędrują ku mało estetycznym pojemnikom na śmieci lub towary, które przewozi się m.in. na potężnych oceanicznych okrętach. Od kilku lat kontenery nie powinny się nam jednak kojarzyć tylko w taki sposób. Wszystko za sprawą architektów, którzy docenili urok minimalizmu i stworzyli koncepcję domu złożonego z modułów.
W Polsce modułowe domy kojarzone są często z domami z tzw. prefabrykatów i jest to skojarzenie jak najbardziej poprawne. Jednak w kraju nad Wisłą powstają w ten sposób głównie domy o klasycznym wyglądzie, tj. ze spadzistym dachem, standardowym układem pomieszczeń i garażem. W takiej architekturze nie ma żadnego polotu i sprowadza się ona jedynie do ewentualnych oszczędności przy zamówieniu gotowych ścian i scaleniu ich w dom na przygotowanej do tego działce.
Domy kontenerowe to coś więcej niż tylko domy składane z gotowych elementów. Jedną z ciekawszych propozycji w tym zakresie przedstawiła nie tak dawno pewna pracownia architektoniczna z Portugalii.
Mima Architects są autorami koncepcji Mima House. Geometryczne, ergonomiczne i przede wszystkim, wysoce estetyczne domy-pudełka mają być propozycją dla wszystkich, którzy nie mają za co zbudować domu tradycyjnymi metodami. Częściowo przeszklone i dające dowolność w wewnętrznej aranżacji domy można łączyć w większe konstrukcje lub nawet… osiedla. Największym atutem tego rozwiązania ma być jednak jego cena. Portugalczycy zapowiadają, że za 36-metrowy samodzielny i nadający się do zamieszkania segment zapłacimy nie więcej niż za średniej klasy samochód. Jest to więc cena niższa niż obecnie w Gliwicach czy Zabrzu należy zapłacić za tzw. kawalerkę!
Co ważniejsze, modułowe domki można pomalować na dowolny kolor a ponadto, do ich montażu nie jest konieczne nawet najmniejsze budowlane doświadczenie. Kontener składa się jak dziecięce klocki.
Przełomowe rozwiązane z Portugalii opiera się na pomysłach rodem z Japonii, gdzie podobne minimalistyczne i funkcjonalne domy biją rekordy popularności. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektantów: www.mimahousing.pt.
JS