Śląskie Trendy

Zaczyn – pierwsza wystawa Galerii Szara

W piątek, 19 sierpnia Galeria Szara (ul. Misjonarzy Oblatów 4 w Katowicach) zaprasza na otwarcie i pierwszą wystawę zatytułowaną Zaczyn.

otwarcie: 19.08.2016 / godzina 18.00
wystawa: 19.08 – 25.09.2016

artystki: Magdalena Angulska, Karolina Breguła, Monika Drożyńska, Izabela Łęska, Honorata Martin, Aga Piotrowska, Aleka Polis
kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic


*Zaczyn – niewielka ilość ciasta żytniego, pozostawiona
z poprzedniego wypieku, używana do przygotowania nowego.

“Zaczyn” to pierwsza wystawa Galerii SZARA w Katowicach w jej nowej siedzibie. Temat wystawy symbolicznie czerpie z procesu wytwarzania kolejnych form, z wcześniej ukształtowanego wzorca, kryjącego w sobie pewien potencjalny ładunek treści. Mówi o sytuacji aklimatyzowania się w nieznanym miejscu, po kilkunastu latach funkcjonowania w Cieszynie. Inspiracją była historia pochodzenia nazwy dzielnicy Katowic – Koszutka, w której zlokalizowana jest nowa siedziba galerii. Wywodzi się ona od nazwiska Jadwigi, żony młynarza Koczota, żyjącej tu w XVII w. Majątek pozostały po właścicielach młyna, dziedziczony był w linii żeńskiej.

Wystawa porusza wątki związane z wieloznacznością postrzegania roli kobiety, od strażniczki ogniska domowego po kontekst wiedźmy (kobiety wiedzącej) czy rewolucjonistki. To wystawa o zasiedlaniu, a także o poszerzaniu i ciągłej renegocjacji terytorium wpływów. Jest to też opowieść o domu i znaczeniu kobiety w jego tworzeniu, kiedyś jasnej i oczywistej, obecnie wielowątkowej i dynamicznie zmieniającej się narracji.

W ramach “Zaczynu” swoje prace pokaże siedem artystek, a każda z nich “zasiedli” jedno z pomieszczeń galerii.
Zapraszamy!

____________________

organizator: Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

partnerzy wystawy: Drukarnia Raster, Pobudka Koszutka

Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia.

[publikacja: 17 sierpnia 2016]

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl