Śląskie Trendy

Wyznania w trójwymiarze

Młodzi gliwiczanie znaleźli swój pomysł na biznes. Wykonują kartki w technologii 3D, które podbijają serca tym wszystkim, którzy chcą w ten tradycyjny – choć i na swój sposób nowoczesny – sposób złożyć bliskim życzenia.

Piszecie na swojej stronie – „STOP POSTĘPOWI. Przestańmy hurtowo wysyłać bezwartościowe życzenia!” No właśnie, może nie da się zawrócić Wisły kijem, i kartki przeszły do lamusa, oddając pola sms’om, mailom i życzeniom na Facebooku? Myślicie, że uda Wam się zatrzymać w Waszych kartach czas?

Z pewnością kijem Wisły nie zawrócimy, ale jak to mawia stare przysłowie „do odważnych świat należy”. Jest to na pewno trudna i nierówna walka. Nie każdemu taką kartkę będziemy wręczać, a z sms’ami czy facebookiem nie wygramy, jesteśmy tego w pełni świadomi. Mimo wszystko każdy z nas ma na tym świecie osoby, które są dla nas bardzo ważne. Wysłanie takiej kartki z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż pójście na łatwiznę i wysłanie klasycznego sms’a. Proszę sobie wyobrazić to uczucie, kiedy otrzymujesz tak piękną kartkę od ukochanej osoby z dwoma ciepłymi słowami w środku. Czyż nie zostanie to pamiątką na całe życie?

Rozmarzyłam się… To prawda – Wasze kartki to małe dzieła sztuki. Wyrastają z nich pełne detali drzewa, samochody, karoce… Praca przy ich powstaniu wydaje się być misterna. Jak w rzeczywistości wygląda proces powstawania takich kartek?

Tak, opracowanie nowego wzoru do najprostszych nie należy i nie jest to łatwy proces, który każdy może sam wykonać w domu w kilka godzin. Wszystko zaczyna się od pomysłu w głowie, który przenosimy na kartkę a później staramy się stworzyć wizualizację w programach graficznych. Następnie rozkładamy każdy element na kartce i wycinamy go laserowo. Później wszystko jest ręcznie składane i na bieżąco sprawdzamy błędy w projekcie. Oceniamy, co należy poprawić, by kartka składała się w sposób idealny. Czasem opracowanie nowego wzoru trwa tygodniami.

Skąd czerpiecie wzory? Powstają w Waszych głowach, są inspirowane czymś, co już istnieje czy są od podstaw zaprojektowane przez grafika?

Na początku naszej działalności inspirowaliśmy się gotowymi wzorami z Internetu – było ich około 20. Następnie gdy sprawdziliśmy rynek i uwierzyliśmy w moc kartek 3D podjęliśmy próby wykonania własnych wzorów. Z początku nie było to łatwe, ale z czasem nabraliśmy wprawy i zaczęliśmy wykonywać coraz  fajniejsze projekty. Wzory powstają w naszych głowach, a następnie są konsultowane z naszymi architektami, którzy podejmują się prac projektowych.

Powinnam była od tego zacząć – opowiedzcie o tym, kim jesteście i skąd wziął się pomysł na tworzenie trójwymiarowych kartek.

Ja jestem Michał, a to jest Tomek, aktualnie kończymy studia na Politechnice Śląskiej. Poznaliśmy się na studiach i wszystko rozpoczęło się w nietypowy sposób. We dwójkę mieliśmy ten sam plan na życie  – pragnęliśmy otworzyć dobrze prosperującą firmę. Każdego dnia w czasie przerw na uczelni wymienialiśmy się pomysłami. Było wiele ciekawych propozycji, ale na realizację  większości z nich potrzebna była spora gotówka, której nie mieliśmy. Rok temu w maju Tomek wyjechał w ramach studenckiego programu WORK&TRAVEL do Ameryki, i gdy we wrześniu wrócił, pokazał mi kartkę, którą kupił w Las Vegas. Od razu wiedziałem, że trzeba zacząć to robić w Polsce. I tak miesiącami od rana do wieczora tworzyliśmy nasz wizerunek w sieci. Oficjalnie naszą działalność rozpoczęliśmy 2 listopada i ruszyliśmy ze sprzedażą.

Ile wzorów macie już w Waszej kolekcji? Jakie są te najdziwniejsze, a które cieszą się największym zainteresowaniem?

W naszej kolekcji znajdziemy 64 wzory i ta liczba cały czas rośnie. Wszystkie kartki cieszą się dużym zainteresowaniem, ale najwięcej chętnych jest na Wierzbę Miłosną, Drzewko Szczęścia oraz Drzewko Życia. Najbardziej popularną kategorią są kartki ślubne.

Na Waszej stronie znaleźć można blog, a w nim również porady, w tym takie… jak poderwać dziewczynę? Skąd pomysł na taki poradnik? Czego jeszcze dowiedzieć się można zaglądając na stronę 3dcard.pl?

Naszym celem jest wzbudzanie pozytywnych uczuć wśród kobiet jak i mężczyzn stąd tego typu poradniki. Wiele osób ma problem ze znalezieniem miłości, a jak już ją znajdzie to brakuje pomysłów na kreatywną randkę. My tylko sugerujemy i tworzymy ciekawe pomysły, a jeżeli okażą się one pomocne, to bardzo nas to ucieszy. Na naszym blogu znajdziemy wpisy o randkach, podrywaniu dziewczyn, wykonaniu własnoręcznych rękodzieł, pomysły na prezent czy też oryginalne sposoby na oświadczyny.

Czy wykonujecie kartki na indywidualne, nietypowe zamówienia? Jeśli tak – jakie było najdziwniejsze?

Tak, podejmujemy się każdego zlecenia, koszt wykonania prototypu kartki z koncepcją klienta wynosi 700 zł i minimalne zamówienie to 100 szt. Dodatkowo każdy z naszych obecnych wzorów możemy dowolnie spersonalizować wycinając laserem napis na froncie, bądź też wpisując treść do środka kartki.

Realizujemy wiele nietypowych zamówień, począwszy od górniczego wyciągu szybowego kończąc na sportowym podium. Obecnie jesteśmy w stanie zaprojektować praktycznie wszystko, coraz więcej firm zgłasza się do nas by wykonać, coś specjalnie dla nich. Taki firmowy gadżet przedstawiający nowy produkt, czy też świadczoną usługę na pewno jest oryginalny, zwiększy rozpoznawalność firmy i zaintryguje obdarowanych. Każdy z obdarowanych może pochwalić się wyjątkową kartką z najbliższymi, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Rozmawiała Adriana Urgacz-Kuźniak

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl