Śląskie Trendy

Wystawa Eduarda Ovčáčka w bielskiej BWA

W bielskiej BWA obejrzeć można wystawę grafiki, malarstwa i rzeźby obrazującą niezwykle bogaty dorobek jednego z najważniejszych czeskich artystów, mieszkającego w Ostrawie Eduarda Ovčáčka.

Ten urodzony w 1933 roku w Trzyńcu (wówczas Czechosłowacja) malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca poezji wizualnej i konkretnej, kolaży, instalacji przestrzennych i performansu, przedstawia w obu salach Galerii Bielskiej BWA prace z całego okresu swojej ponad 50-letniej pracy artystycznej.

Eduard Ovčáček urodził się 5 marca 1933 roku w Trzyńcu w ówczesnej Czechosłowacji.  W 1963 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (Vysoká Škola Výtvarných Umění) w Bratysławie. W 1960 roku, wspólnie z malarzem i grafikiem Milošem Urbáskem, był inicjatorem powstania niezależnej grupy bratysławskich artystów nazwanej Konfrontácie (Konfrontacje). Grupa ta promowała wówczas na Słowacji jedną z najbardziej aktualnych form sztuki abstrakcyjnej – znaną jako informel, czy abstrakcja strukturalna lub materiałowa.

W 1965 roku Grupa Konfrontacja brała udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Od 1963 do 1968 roku – do czasu interwencji wojsk Układu Warszawskiego – wykładał grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W 1967 roku był współzałożycielem Klubu Artystów Konkretnych (Klub Konkretistů) i zaczął zajmować się serigrafią. Jest sygnatariuszem Karty 77.

Od 2001 roku członek Stowarzyszenia Czeskich Artystów Grafików „Hollar” i od 2008 roku członek Umělecké besedy (Biesiady Artystycznej) w Pradze. W 1995 roku wydał  antologię swojej poezji konkretnej i wizualnej „Lekce velkého A”. W 1999 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Vladimira Boudnika za znaczący wkład w czeską sztukę graficzną, wyjątkową twórczość i eksperymentatorstwo.W ostatnich latach zajmował się organizacją Warsztatów Serigrafii w Ostrawie, wykładał także techniki graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych  Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie w Czechach. Zdobywca Głównej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Pradze i Krakowie  (1995). Obecnie jest emerytowanym profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego. Jego dzieła prezentowane są w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, zarówno w Czechach, jak i innych krajach Europy, a także w Azji i Ameryce. Mieszka i pracuje w Ostrawie, nadal aktywnie tworzy i uczestniczy w życiu artystycznym.

Kurator wystawy – Jakub Adamec.

(źródło: http://www.galeriabielska.pl)

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl