Śląskie Trendy

Wybraliśmy technologiczny symbol regionu

Rozstrzygnięto konkurs, przeprowadzony w ramach kampanii „Tworzymy Śląskie”, na technologiczny symbol regionu. Zwycięzcą został bolid wyścigowy Silesian Greenpower, od lat odnoszący sukcesy w międzynarodowych zawodach pojazdów elektrycznych.

Przez 12 dni trwania konkursu oddano ponad pięć i pół tysiąca głosów, z czego na zwycięzcę przypadło aż dwadzieścia pięć procent z nich. Prof. Andrzej Baier, koordynator projektu Silesian Greenpower, tak tłumaczy powody tego sukcesu – Głosującym spodobała się idea innowacyjnego, elektrycznego, odnoszącego sukcesy samochodu tworzonego przez interdyscyplinarny zespół młodych ludzi. Projekt ten, w odróżnieniu od innych prezentowanych w konkursie rozwiązań, jest poza tym projektem trwającym i ciągle się rozwijającym. Co roku budujemy nowe, ciągle udoskonalane bolidy, stanowiska badawcze i wprowadzamy kolejne innowacyjne rozwiązania.

Oto ostateczna kolejność konkursu:

1.      Bolid  Silesian Greenpower stworzony przez studentów Politechniki Śląskiej

2.      Kombajn ścianowy KSW-1500EU wytwarzany przez Grupę Kopex

3.      Sztuczne serce z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu

4.      Sztuczne słońce znajdujące się w Euro-Centrum Katowice

5.      Mikroprocesor DQ80251 zaprojektowany przez firmę Digital Core Design z Bytomia

6.      Biżuteria z węgla z pracowni bro.Kat z Katowic

7.      Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

8.      Egzoszkielet ramienia z Politechniki Śląskiej

9.      Łopatki do turbin silników odrzutowych produkowane w Bielsku-Białej przez firmę Avio

10.  Budynki pasywne GPP Business Park w Katowicach

Zarówno liczba, jak i jakość zgłoszonych propozycji konkursowych dobitnie świadczą o tym, iż technologia jest autentycznym atrybutem województwa śląskiego. Konkurs stał się bazą do kolejnych działań promujących nowe oblicze regionu. Jak zapewnia Tomasz Stemplewski, Dyrektor Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego –  „Nie chcemy zmarnować potencjału tych projektów, które dotarły do finału konkursu, jak i kilkudziesięciu innych, które zostały zgłoszone. Pracujemy już nad powstaniem klubu skupiającego projekty związane z rozwojem śląskich technologii”.

 

Organizatorem konkursu, jak i całej, miesięcznej kampanii „Tworzymy Śląskie”, był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl