– Główny projektant supersamochodu Syrma Hypersport Concept, laureaci prestiżowych wyróżnień Red Dot, światowy ekspert z dziedziny tzw. architektury zrównoważonej, designerzy, projektanci, krytycy i kuratorzy architektury – będą gośćmi drugiej edycji 4 Design Days (4DD) w Katowicach (16-19 lutego br.). Udział w części targowej wydarzenia potwierdziło już 150 wystawców.
4 Design Days to jedyne łączące tak zróżnicowane grono osobowości oraz spektrum tematów i zagadnień, wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Odbędzie się w dniach 16-19 lutego 2017 roku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w formule dwóch dni dla profesjonalistów i dwóch dni dla każdego, kto interesuje się architekturą, projektowaniem, designem oraz szeroko rozumianym otoczeniem i przestrzenią życia.
– II edycja 4 Design Days to jeszcze większy rozmach, nowe wydarzenia oraz spotkania autorskie, ale przede wszystkim to możliwość poznania wybitnych architektów i designerów, obecnych w jednym miejscu, w Katowicach. A będą z nami np.: światowej sławy architekt Didier Fiuza Faustino, designer Oliver Heath czy krytyk architektury i pisarz Hans Ibelings. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszam na jedyne takie wydarzenie w tej części Europy – 4 Design Days – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna Propertydesign.pl.
Swoimi doświadczeniami, pomysłami, wiedzą i sukcesami, podzielą się z uczestnikami czterodniowego spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach m.in. :
Jacek Chrzanowski, główny projektant supersamochodu o nazwie Syrma Hypersport Concept, zaprezentowanego na salonie samochodowym w Genewie. Założyciel pracowni One One Lab, w której wraz z zespołem tworzy m.in. projekt jachtu, sterylizatora do narzędzi chirurgicznych w Indiach oraz dwa nowe supersamochody.
Dominika Drezner, absolwentka Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureatka prestiżowej nagrody Red Dot – jednego z najbardziej renomowanych, międzynarodowych wyróżnień w dziedzinie wzornictwa, przyznawanego od 1955 r. przez Design Centrum Nordfhein Westfalen. Wyróżniony projekt „Marinna” to koncept przystani składającej się z modułów portu rekreacyjnego.
Didier Fiuza Faustino, architekt i artysta pracujący nad relacją między ciałem i przestrzenią, znany z takich realizacji jak: Body in transit, One square meter house, Stairway to heaven, (G)host in the (S)hell. Obecnie pracuje nad projektami architektonicznymi biblioteki i centrum kultury w stolicy Meksyku, eksperymentalnego domu w Hiszpanii i winnicy w Portugalii.
Oliver Heath, ekspert w dziedzinie architektury zrównoważonej, projektowanej i realizowanej zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego, zachowującego równowagę trzech głównych priorytetów: ekologii, ekonomii i społeczeństwa wraz z jego kulturą. Autorytet w dziedzinie projektowania wnętrz, autor książek, m.in. sprzedanej w ponad 30 tys. egzemplarzy, przetłumaczonej na 8 języków „Urban Eco Chic”. Współpracownik redakcji m.in. BBC, ITV, Channel 4, Discovery Channel, The Guardian i The Sunday Times.
Hans Ibelings, holenderski historyk i krytyk architektury, założyciel poświęconego europejskiej architekturze czasopisma A10 – new European Architecture. Jest autorem wielu książek, roczników holenderskiej architektury i opracowań monograficznych. Często analizuje niszowe lub niepopularne nurty architektoniczne oraz bada twórczość zapomnianych architektów.
Tomasz Konior, autor ponad 100 obiektów, głównie budynków użyteczności publicznej, które zdobyły przeszło 30 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, na czele z nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współautor m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach, laureat konkursów na gmach Carbon Art w Zabrzu i salę koncertową w Jastrzębiu Zdroju.
Łukasz Kos, architekt, współzałożyciel Pracowni Four o Nine z Szanghaju. Zdobywca licznych nagród m.in. 40 Under 40 Design Award (Hong Kong), Architecture & Design Trophy Awards (Hong Kong), AZ Awards (Toronto), Restaurant and Bar Design Awards (Londyn).
Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz & Associates, pracowni odpowiadającej za projekty m.in.: Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Galerii Warmińskiej w Olsztynie, Stadionu Miejskiego w Białymstoku, Budynku Wydziałów Językowych UW przy ul. Dobrej w Warszawie oraz polski partner zespołu Lahdelma & Mahlamäki przy projekcie Muzeum Żydów Polskich POLIN.
Kamil Laszuk, projektant i muzyk, absolwent Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jego edukacyjna, interaktywna zabawka dla dzieci, zbudowana na zasadzie katarynki, oprócz prestiżowej nagrody Red Dot otrzymała też nagrodę w konkursie CORE77 2012 w Nowym Jorku.
Józek Madej, architekt, studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Śląskiej, a także w Izmir Institute of Technology. Doświadczenie zdobywał pracując przy projektach w różnych skalach: od koncepcji po nadzór realizacyjny, w Polsce i w Holandii. Od 2010 roku współzałożyciel kolektywu projektowego musk, aktualnie współpracuje z Weroniką Kiersztejn i Katarzyną Sąsiadek. Wspólnie z musk jest laureatem wielu nagród, w tym konkursu Architektura Roku 2013 SARP o/Katowice, w kategorii Młody Twórca. Od 2015 roku współtworzy markę zjedz sobie, czyli słodkie, czekoladowe przewodniki po mieście i regionie.
Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury. Kurator projektów min.: Isla Polonia – Grupo Aranea; Industrial Art – OFF Festival, Archicooking. Współkurator Biennale EVENTO 2009 w Bordeaux. Autor projektów poświęconych kondycji współczesnej architektury: „Ex-Architekci”, „Pills”, „Polskie Karaoke” w ramach wystawy „Na Okrągło”. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na XI Biennale Architektury w Wenecji. Autor licznych tekstów o współczesnej architekturze i sztuce.
Dr Oskar Zięta, architekt, designer, artysta i innowator, twórca jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali. Laureat wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu i technologii, w tym konkursu Red Dot Award 2008 za projekt stołka Plopp. Autor technologii deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego – FiDU, w której tworzy kolekcję “zieta” oraz “zieta out of ordinary”, jak i rzeźby np. NAWA, na wyspie Daliowej we Wrocławiu.
Uczestnicy drugiej edycji 4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (16-19 lutego 2017 r.) będą dyskutować o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze, na rynku nieruchomości, wyposażenia wnętrz oraz wzornictwie.
Konferencji towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, w tym Property Forum Katowice 2017 (regionalne spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych), Housemarket Silesia Forum 2017 (poświęcone regionalnemu rynkowi mieszkaniowemu) i Forum Branży Meblowej oraz gale z wręczeniem nagród, prezentacje i dni otwarte dla mieszkańców regionu z targami SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 3, wystawami, wernisażami, spotkaniami z architektami i projektantami oraz akademią designu dla dzieci.
4 Design Days zgromadzi ikony światowego i polskiego designu, architektów i projektantów, a także producentów i firmy usługowe oraz deweloperów, inwestorów, samorządowców.
Swoje produkty podczas 4 Design Days w Katowicach zaprezentuje szerokie grono wystawców, wśród których znajdą się m.in. Abet Laminati, Aquaform, Besco, Bozza Concept‘ n Design, Cobu Design, Concreate, Dako, Deante, Ferro, Intercasa, Internorm, Maxfliz, Mikomax, Noti, Paged Meble, Paradyż, Pepe Design, Piu Design, Roca, Rust Mebel, TDJ, Vigo Meble.