Śląskie Trendy

Wildlife Photographer of the Year 2015

Najlepsze na świecie zdjęcia natury ukazujące różnorodność, piękno i dramatyzm życia na Ziemi, nagrodzone w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2015 od 8 kwietnia będą prezentowane w Muzeum Górnośląskim.

 

Wildlife Photographer of the Year to największe i najbardziej cenione przedsięwzięcie z zakresu fotografii dzikiej przyrody. W tegorocznej, 51. edycji konkursu odbywającej się pod hasłem „Twój świat – Twoja wizja”, wzięło udział ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów. Spośród ponad 42 tysięcy zgłoszonych prac wybrano setkę wybitnych artystycznie, doskonałych technicznie zdjęć, które nagrodzono i wyróżniono w 16 kategoriach. Przyznano również 4 nagrody specjalne. Na wystawie prezentowanych jest 100 zdjęć wykonanych przez 76 fotografów z 23 krajów.

 

Pomysłodawcą organizowanego od 1965 roku konkursu Wildlife Photographer of the Year jest czasopismo BBC Worldwide Magazine. W latach 1986–2014 przedsięwzięcie realizowane było wespół z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Organizatorem tegorocznej edycji jest po raz pierwszy wyłącznie londyńskie muzeum. Ideą konkursu jest etyczne fotografowanie dzikiej przyrody oraz wierne przedstawianie świata natury, bez nadmiernej modyfikacji cyfrowej, a także rzetelne opisywanie fotografii.

 

Prezentacja zdjęć odbywa się w Londynie, jak również w ponad 60 miejscach na Ziemi, w tym w Polsce, gdzie ekspozycja gości po raz 14. Muzeum Górnośląskie jest jedyną polską instytucją wystawienniczą, która prezentowała wszystkie krajowe edycje wystawy.

 

Lekarz i fotograf-amator Don Gutoski z Kanady, któremu przyznano tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2015 i pierwszą nagrodę w kategorii Ssaki, wykonał zdjęcie przedstawiające dwa lisy w kanadyjskim Parku Narodowym Wapusk – lisa rudego i jego ofiarę, lisa polarnego. Gutoskiemu udało się uchwycić emocje zwierząt, symetryczną kompozycję ich ciał, kontrastujące ze sobą barwy. Niewiarygodny jest też temat – lisy te wcześniej z sobą nie rywalizowały. Do konfliktu między nimi dochodzi zapewne wskutek ocieplenia klimatu.

Fotografia Dzikiej Przyrody_plakat

Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide Magazine. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronach www.fotografiadzikiejprzyrody.pl oraz www.nhm.ac.uk/visit/wpy.html.

 

Wernisaż: 8 kwietnia 2016 (piątek), godz. 18.00

Czas trwania wystawy: 8 kwietnia–8 maja 2016

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34

Komisarz: Waldemar Żyła

Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie, Agencja Zegart

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl