Śląskie Trendy

Walk on balkony na gliwickim podwórku

Są pomysły, które powstają z potrzeby chwili. Ta konkretna potrzeba narodziła się w gorący dzień lata spędzony w biurze, gdy myśli błądziły w kierunku marzeń o przyjemnym spacerze. To stało się  inspiracją dla projektu ścieżki zawieszonej w powietrzu – Walk on balkony. Jest to również jeden z pomysłów na to, jak zmienić smutny dziedziniec, który widzimy codziennie z okien biurowych na 3 piętrze i jak dać mu trochę magii – tak swój projekt, który cieszy się sporym zainteresowaniem mediów o tematyce architektonicznej opisują autorzy, architekci z Zalewski Architecture Group.

Ciemny dziedziniec – sedno problemu – stał się w rzeczywistości inspiracją dla zawartych w projekcie rozwiązań. Otoczony z czterech stron ścianami ułatwił montaż balkonu. Ścieżka jest bardzo wąska (ma szerokość 80 cm) i prowadzi w koło – z okien biura do okien biura. Z perspektywy podwórka wydaje się jeszcze węższa za sprawą podstawy wykonanej z polerowanego metalu. Łuki odzwierciedlają otoczenie i rozmywają w przestrzeni krawędzie ścieżki. Całość konstrukcji zawieszona jest w powietrzu.

– Zazwyczaj „forma wynika z funkcji”, ale czasami „forma jest elementem zabawy” – przyznają architekci. – Nasz spacerowy balkon ma spełniać takie właśnie zadanie. Ścieżka jest kręta, nie prowadzi bezpośrednio do celu, relaksuje i pozwala na kontakt z naturą. Dlatego nasza droga powinna również swobodnie płynąć w przestrzeni, pozwalać na chwilę odpoczynku i nabranie dystansu – dodają.

Projekt ma charakter koncepcyjny i prawdopodobnie nie zostanie zrealizowany. Na przeszkodzie stoją skomplikowane procedury uzyskania pozwoleń urzędowych i zgody wszystkich mieszkańców otaczających podwórko kamienic.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl