Śląskie Trendy

W BUKU NADZIEJA – wystawa fotografii Janusza Wojcieszaka

W sobotę, 9 września 2017 r. o godz. 18.00 r w Domu Kultury w Rybniku Chwałowicach odbędzie się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Janusza Wojcieszaka z cyklu zatytułowanego „W buku nadzieja”. Spotkanie odbędzie się w ramach Wieczoru Sztuk „ŁĄCZYMY POKOLENIA”. Wstęp bezpłatny. Wystawę oglądać będzie można do 3 października 2017 r.

W buku nadzieja” – wystawa fotografii Janusza Wojcieszaka, to kwintesencja projektu realizowanego w latach 2010-2015, fotoreportaż, który w ujmujący sposób prezentuje buczynę w rezerwatach przyrody województwa śląskiego. Autorowi bardziej niż o faktograficzne przedstawienie wyglądu różnych odmian buczyny chodzi o zaprezentowanie jej niezwykłości, która fascynuje go zarówno w deszczu, w śnieżnej zawiei, we mgle, o świcie, jak również w świetle zachodzącego słońca.

Buki mają wielkie oczy. Smukłe, o gładkiej, srebrzystej korze kuszą, by na nie spojrzeć. Wiosną urzekają jasnozielonym sklepieniem listowia. Jesienią ich karbowane liście złocą się dostojnie, a gdy zima maluje na szybach geometryczne kształty, również ich pnie, oblepione śniegiem, przybierają zadziwiająco malownicze formy.

Buki intrygują także z innych powodów. Sadzone na terenach zdegradowanych, mogą dziś przywrócić równowagę i wyeliminować monokulturę w lasach. Buczyna występowała niegdyś licznie w lasach mieszanych, dziś obecna jest jedynie w niektórych rezerwatach (w województwie śląskim w 24). Drzewostany bukowe zajmują niewiele ponad 1% obszaru kraju, co jest wynikiem zamieniania żyznych leśnych gleb na grunty rolne, a także wycinania lasów bukowych i uprawiania na ich miejscu drzewostanów sosny. „W buku nadzieja” głoszą więc Lasy Państwowe na informacyjnych tablicach.

W województwie śląskim występują różnorodne typy i odmiany buczyny: kwaśna buczyna niżowa, kwaśna buczyna górska , żyzna buczyna karpacka, żyzna buczyna sudecka oraz buczyna storczykowa. Być może wielu nie dostrzeże między nimi różnic, ale baczny obserwator rozpozna rozmaitość run, podłoży, feerię barw i kształtów roślin specyficznych dla danego środowiska. Ekspozycja W buku nadzieja pozwala – poprzez zdjęcia, opisy i diaporamę – poznać to bogactwo i odmienność poszczególnych rezerwatów.

Janusz Wojcieszak – fotografuje od 1965 roku. W latach 70. ubiegłego wieku pracował jako fotoreporter dla prasy studenckiej i technicznej. Fotograf pejzażu, przyrody i architektury. Realizuje projekty fotografii krajobrazowej kontemplując światło oferowane przez naturę, ćwicząc zdolność do nieprzerwanej, uważnej obserwacji. Uczestnik i współorganizator przyrodniczych plenerów fotograficznych. Autor kilku wystaw indywidualnych. Uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych. Prace w kolekcjach prywatnych w USA i w Polsce. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Uczestniczy w programie Digigraphie firmy Epson wykonując osobiście certyfikowane wydruki cyfrowe o trwałości archiwalnej. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Tytuł AFIAP – Artist FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique – Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Fotograficznej). Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Autor diaporamy „Buczyna” https://www.youtube.com/watch?v=kNqtuzUcC8I, która została nagrodzona III miejscem na X Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2014” oraz II miejscem w konkursie pokazów cyfrowych „Sztuka Natury” 2014. Strona: www.janusz-wojcieszak.pl.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl