Śląskie Trendy

VI Metropolitalna Noc Teatrów

Przed nami kolejna edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów. Fantastycznych wrażeń, jakich co roku dostarcza nam to wydarzenie, będzie można doświadczyć już w nocy z 26 na 27 września.

Tej nocy, na Górnym Śląsku, nikomu nie powinno zabraknąć rozrywki, a to wszystko za sprawą całej gamy atrakcji, jaką przygotowały dla nas teatry.

Poza spektaklami, które są perłą tego wydarzenia, będzie również możliwość wzięcia udziału w warsztatach, spotkaniach autorskich, posłuchania dobrej muzyki oraz obejrzenia naprawdę ciekawych wystaw.

Tanecznym krokiem zaprasza nas do siebie Teatr Rozbark, który w tym roku przygotował dwa znakomite spektakle taneczne: „Sen” i „democratic body”. Przewidziane są także warsztaty m.in. tańca współczesnego dla dorosłych oraz spotkanie ze znanym i sympatycznym artystą kabaretowym Mariuszem Kałamagą.

 

Gliwicki Teatr Muzyczny zabierze nas w tym roku na spotkanie z kulturą żydowską. Dawkę humoru dostarczy spektakl pt. „Miłość czyni cuda”. Zostanie wyświetlony również film muzyczny „Tych miasteczek nie ma już”. Nie zabraknie też zajęć warsztatowych, na których będzie można nauczyć się wykonywania wycinanek żydowskich, kroków trzech tradycyjnych tańców oraz podstawowych zwrotów w języku hebrajskim.

Dla wielbicieli muzyki, coś wyjątkowego – spotkanie z dyrygentem i wiolonczelistą Maciejem Niesiołowskim.

Sympatycy koncertów operetkowo-operowych zapraszani są także do Opery Śląskiej. Lekcja śpiewu, pokaz charakteryzacji teatralnej, zwiedzanie kulis oraz wspólne karaoke to tylko nieliczne z przygotowanych atrakcji.

Z myślą o najmłodszych, Śląski Teatr „Ateneum” przedstawi spektakl „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, a w galerii Teatru będzie można obejrzeć wystawę lalek, co z pewnością zwróci uwagę nie tylko dzieci.

Teatr Mały proponuje trzy spektakle dla dzieci: „Krzesiwo”, „Bajki dla potłuczonych”, „Sztuka o mało co teatralna”, natomiast Teatr Nowy spektakle w wykonaniu dzieci i młodzieży przygotowane podczas warsztatów teatralnych „Lato w Teatrze Nowym 2015” –
„​Król Maciuś I” i „Ony”.

Dla nieco starszych w Teatrze Korez noc zapowiada się pod hasłem „Miłość polityka i skandale”. Co z tego wyniknie?

Miłośnicy mody na pewno znajdą dla siebie niecodzienne stylizacje oraz modowe inspiracje w Teatrze Rozrywki, bowiem będą mogli przymierzać i fotografować się w strojach ze spektakli. Taką możliwość stwarza też Teatr Zagłębie. Oprócz tego, na wspólne „selfie” będą tam czekać m.in. Alicja z Krainy Czarów, Edward Gierek i Adam Słodowy.

Teatr Śląski wyjątkowo w tym roku poza spektaklami na scenie zabierze nas na… spacer. Spacer do Galerii Szyb Wilsona, gdzie zaprezentuje „Morfinę” oraz interaktywny spacer po urokliwym Nikiszowcu, podczas którego usłyszymy niezwykłe opowieści dotyczące tego miejsca.

Tej szczególnej dla kultury nocy wesoło i gwarno zrobi się także na niektórych ulicach. Grupa artystyczna z Centrum Scenografii Polskiej zawita m.in. na jedną z ulic dzielnicy Bogucice w Katowicach, gdzie przedstawi sceny z codziennego życia tamtejszej społeczności. Będzie muzyka, zabawa a nawet ślub!

Udział gościnny potwierdzili również: TEATR CZARNEGO TŁA, TEATR BEZ SCENY, TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA, TEATR ŻELAZNY, CENTRUM KULTURY KATOWICE i MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. H. Bisty. Warto więc i w tych miejscach sprawdzić repertuar na tą noc.

Organizatorem całego przedsięwzięcia „Metropolitalna Noc Teatrów” jest Górnośląski Związek Metropolitalny.

Szybkie i sprawne przemieszczanie się do teatrów zapewni nam bezpłatny autobus, który będzie kursował między poszczególnymi miejscami wydarzeń. Wystarczy zabrać ze sobą dobry humor oraz pozytywną energię!

Pełny program wydarzeń w poszczególnych miastach znajdziecie na stronach teatrów:

BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK

Bytom, ul. W. Kilara 29

GLIWICKI TEATR MUZYCZNY

Gliwice, ul. Nowy Świat 55/57

OPERA ŚLĄSKA

Bytom, ul. Moniuszki 21-23

ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA „ATENEUM”

Katowice, ul. Św. Jana 10

TEATR KOREZ

Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2

TEATR MAŁY

Tychy, ul. ks. kard. A. Hlonda 1

TEATR NOWY

Zabrze, Pl. Teatralny 1

TEATR ROZRYWKI

Chorzów, ul. M. Konopnickiej 1

TEATR ŚLĄSKI im. St. Wyspiańskiego

Katowice, Rynek 10

TEATR ZAGŁĘBIA

Sosnowiec, ul. Teatralna 4

CENTRUM SCENOGRAFII POLSKIEJ

Oddział Muzeum Śląskiego

Katowice, ul. T. Dobrowolskiego 1

 

GOŚCINNIE

TEATR CZARNEGO TŁA

Chorzów, ul. Poniatowskiego 6

TEATR BEZ SCENY

Katowice, ul. 3 Maja 11

TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA im. J. Dormana

Będzin, ul. Teatralna 4

TEATR ŻELAZNY

Dworzec PKP Katowice Piotrowice

ul. A. Asnyka

CENTRUM KULTURY KATOWICE

im. Krystyny Bochenek

Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2

MIEJSKIE CENTRUM Kultury im. H. Bisty

Ruda Śląska, ul. P. Niedurnego 69

Bilety w cenach promocyjnych są do nabycia w kasach teatrów lub za pośrednictwem ich stron internetowych, jednak większość atrakcji specjalnych jest darmowa.

      Ewa Pelińska

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl