Śląskie Trendy

V Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem”

Od 24 do 26 października odległość między Gliwicami a morzem znacznie się skróci, za sprawą Festiwalu Morza „Nad Kanałem”. To już piąta edycja festiwalu tradycyjnej muzyki morza (w tym szant), piosenki żeglarskiej i folku w Gliwicach. Festiwal Morza „Nad Kanałem” (od 3 edycji już międzynarodowy) jest jednym z niewielu festiwali, na których pełnią mocy brzmią zespoły mające w repertuarze tradycyjne pieśni mórz i dawnych pokładów. Formuła programu, gdzie zespoły poza własnymi koncertami, łączą się też na scenie by zaśpiewać, zagrać wspólnie, stawia tę imprezę w gronie wyjątkowych. Ale organizatorzy: Stowarzyszenie GTW, Fundacja FOLK24 i gospodarze, zespół Sąsiedzi, wypracowali też własne pomysły.

Zachęcamy do zakupu biletów na www.nadkanalem.pl – to nie tylko przepustka do wspaniałej zabawy, ale i mecenat nad wartościowym przedsięwzięciem. A na zachętę – dla naszych Czytelników mamy bilety na to wydarzenie. Wylosujemy je wśród tych, którzy wezmą udział w konkursie. Szczegóły na facebooku: https://www.facebook.com/SlaskieTrendy

„Nad Kanałem” to jedyny festiwal, na którym artyści wspólnie nie tylko kończą koncerty tradycyjnym „All hands”, czyli wspólnym odśpiewaniem pieśni na pożegnanie, ale też je razem rozpoczynają odpowiednią „pieśnią na wyjście”. To jedyny festiwal, na którym od drugiej edycji na otwarcie dzieje się coś niezwykłego, niespotykanego. A to lokalne grupy z pochodniami śpiewają pieśń z repertuaru Czesława Niemena, a to na scenie wybrzmiewa aż pięć concertin! W tym roku z pewnością też będzie ciekawie.

Dzień pierwszy

Znów w tym roku wprowadzamy kilka nowości. Po raz pierwszy festiwal potrwa trzy dni. Na inaugurację imprezy, w piątkowy wieczór szanty i pieśni morza zabrzmią na gliwickim Rynku, gdzie odbędzie się żeglarski „All hands” – czyli wspólne zespołów i widzów śpiewanie szant. Zaraz potem w pobliskiej Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się projekcja cudownego filmu „Optimista” (filmy żeglarskie obecne są w programie festiwalu od ub.r.). Nowością za to w programie „Nad Kanałem” będzie koncert folkowy, który odbędzie się po raz pierwszy. W klubie 4Art do północy zagra zespół muzyki celtyckiej Duan.

Dzień drugi

Jeśli chodzi o koncert główny, znów będzie międzynarodowo. Tym razem zaproszono reprezentantów Anglii – mistrza nad mistrze – Jima Mageeana i młodą krew Albionu – The Young’Uns. Pojawią się na „Nad Kanałem” także polscy mistrzowie – Marek Szurawski i Ryszard Muzaj (członkowie legendarnych Starych Dzwonów), z programem z przygotowywanej właśnie płyty oraz członek legendarnej już grupy Cztery Refy, lider North Wind – Jerzy Ozaist. Będzie gwiazda młodego pokolenia – Banana Boat i reprezentacja najmłodszych (co roku promujemy tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z muzyką morza) – gliwicka, żeńska grupa Wbrew Pozorom. No i oczywiście gospodarze – Sąsiedzi – także szykują nowości. Jak zwykle można się spodziewać niespodzianek, występów wykraczających poza festiwalowe ramy. Wieczór tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie i muzykowanie w festiwalowej tawernie, którą będzie klub Spirala.

Dzień trzeci

Kolejna nowość w programie festiwalu to specjalny koncert dla dzieci – niedzielny poranek z żeglarską pieśnią uświetni zespół Flash Creep. Podobnie jak rok temu będzie spotkanie ze slajdami, o rejsach wokół Przylądka Horn opowie Tomasz Szewczyk. Festiwal zakończy niedzielny koncert współczesnej piosenki żeglarskiej w wykonaniu Flach Creep oraz Henryka „Szkota” Czekały ze Szkocką Trupą.

Program ramowy

Piątek, 24.10.2014

godz. 19:00 – All Hands, Rynek

godz. 19:30 – „Optimista”, projekcja filmu, SAR

godz. 21:00 – Koncert folkowy: Duan, klub 4Art

Sobota, 25.10.2014

godz. 17:30 – Koncert główny „Wczoraj i dziś”, CKS Mrowisko

godz. 22:30 – All hands, klub Spirala

Niedziela, 26.10.2014

godz. 10:30 – Koncert dla dzieci: Flash Creep, CKS Mrowisko

godz. 16:00 – Pokaz slajdów: Tomasz Szewczyk, SAR

godz: 17:30 – Koncert piosenki żeglarskiej: Flash Creep, Szkocka Trupa, SAR

 

Szczegóły i bilety na www.nadkanalem.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750