Śląskie Trendy

Uwiecznić ducha miasteczek

Od 1 do 30 sierpnia w Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach prezentowana będzie wystawa fotograficzna autorstwa Katarzyny Mazur-Belzyt, zatytułowana „Miasteczka, czyli szkice z podróży”. Jej treścią są obserwacje małych miasteczek i ich społeczności, zebrane przez autorkę podczas licznych podróży. 

Na fotografiach uwiecznione zostały małe miasteczka zarówno z terenu województwa śląskiego (Żarki, Koziegłowy, czy Toszek), jak i spoza regionu (Olsztynek, Ryn, Reszel, Nowe Miasto Lubawskie). Te drugie należą do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, której celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia, utrzymywanie i rozwój cech terytorium, waloryzacja produkcji lokalnej, wspieranie kultury gościnności. Misją Sieci jest poprawa warunków życia mieszkańców.

Jak podkreśla Katarzyna Mazur-Belzyt, wiele małych miast przeszło w ciągu ostatnich lat proces rewitalizacji. Nasuwają się jednak pytania, czy z każdej zrewitalizowanej przestrzeni (rynku, placu, ulicy) udało się stworzyć prawdziwe „miejsce”, a także co odróżnia „miejsce” od zwykłej przestrzeni publicznej. – Sądzę, że „miejsce” powinno być nacechowane autentyzmem, kulturą, tożsamością i relacjami społecznymi – mówi autorka. – Nie musi ulegać sztucznej historyzacji, ponieważ tożsamość miejsca, jest związkiem kultury i tradycji miejsca z jego formą i to zapewnia mu wystarczającą atrakcyjność. Pojawia się także kolejne pytanie – jak postępować z tymi miejscami małych miast, które zaniedbane, niedoceniane, ponure niewątpliwie geniusloci posiadają. W jaki sposób zamienić je w atuty tych miast bez utraty ducha miejsca?

Prezentowany na wystawie cykl fotografii w mocno przerysowany sposób prezentuje geniusloci miasteczek – ich zapomniany, zatrzymany w czasie charakter.

Dr inż. arch. Katarzyna Mazur-Belzyt ur. 11.12.1971 roku. W 1995 roku ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie do chwili obecnej pracuje naukowo-dydaktycznie w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Zawodowo zajmuje się urbanistyką, planowaniem przestrzennym, rewitalizacją urbanistyczną, projektowaniem terenów zieleni i terenów sportowo-rekreacyjnych. Największe pasje to: żeglarstwo regatowe, fotografia i podróże.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750