Śląskie Trendy

Urodziny Miasta Katowice

Na urodziny to zwykle jubilat otrzymuje prezenty. Chyba, że to urodziny miasta. Wtedy prezenty otrzymują mieszkańcy. Urodziny Miasta Kocham Katowice to wielki prezent muzyczny, który otrzymamy w dniach 11-14 września. Zapraszamy na 12 koncertów i jeden spektakl muzyczny. Będzie popowo (Blue Cafe i Piersi), rockowo (Nowe sytuacje – projekt muzyków z dawnej Republiki), hiphopowo (francuski raper Eska), w rytmach reggae (Jah Gaia z St-Etienne), folkowo (Kayah i Transoriental Orchestra), w klimacie world music (Barbara Furtuna, Paco Penia) i na poważnie (Orkiestra Historyczna i Olga Pasiecznik).

Wybierz swój urodzinowy nastrój.

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2014 (11 – 14 września)

11 września

CZWARTEK

 {oh!} Orkiestra Historyczna i Olga Pasiecznik

Pałac Młodzieży, godz. 19

Pierwszy katowicki zespół grający muzykę dawną wsparty głosem jednej z najbardziej znanych polskich sopranistek Olgi Pasiecznik wykona m.in. „Gloria” G. F. Haendla oraz jedną z kantat J.S. Bacha.

Wśród instrumentalistów wchodzących w skład {oh!} Orkiestry Historycznej znajdziemy   teoretyków, kompozytorów, wykładowców uczelni w Katowicach i Krakowie, którzy doświadczenie zdobywali  w najlepszych europejskich zespołach, we współpracy ze znakomitymi dyrygentami solistami. Z kolei Olga Pasiecznik jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych (m.in.  na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w ‘s – Hertogenbosch czy monachijskiego festiwalu Opernfestspiele).

Orkiestra Historyczna zdobywa coraz większe uznanie na polskiej scenie muzyki poważnej
i dawnej, czego dowodem są zaproszenia na prestiżowe polskie festiwale, a także współpraca
z cenionymi solistami, takimi jak Olga Pasiecznik.

soliści:
Olga Pasiecznik- sopran
Russell Gilmour- trąbka
Krzysztof Firlus- viola da gamba
Martyna Pastuszka, Małgorzata Malke- skrzypce

W programie:

G.Ph.Telemann (1681-1767)- Suita na violę da gamba i orkiestrę  TWV 55:D6
G F. Haendel ( 1685-1759)- arie Poppei z opery Agrippina HWV 6

J.S.Bach ( 1685-1750)koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
J.S. Bach- kantata „Jauchzet Gott in allen Landen” BWV 51 na sopran, trąbkę i orkiestrę

Bilety w cenie 10 zł (Karta Seniora) i 15 zł

 12 września

PIĄTEK

Śląska scena młodych wykonawców: Jóga, The Dumplings, Rebeka

Blue Cafe                     

Scena plenerowa w Dolinie Trzech Stawów, od godz. 17 (wstęp wolny)

Jóga – śląski duet wokalno – instrumentalny, który tworzy Rafał Skowroński (śpiew, efekty, bas)
i Kamil Łukasiuk (gitara, efekty, bas).  Ich twórczość – silnie inspirowana muzyką islandzką – zyskuje nowe brzmienie dzięki soulowemu głosowi wokalisty. Zespół, mimo krótkiego stażu, odnotował już na swoim koncie sukcesy m.in. wygraną  na ogólnopolskim przeglądzie zespołów Rock’n’RollGuga Music Parade.  Największą popularność przyniósł im występ w show X – Factor.

The Dumplings –  młody duet z Zabrza okrzyknięty najgłośniejszym debiutem 2013/2014. Członkowie zespołu – Justyna Święs i Kuba Karaś – zyskali rozgłos dzięki udziałowi w popularnym internetowym talk-show. Prezentują świeże spojrzenie na muzykę elektroniczną, nie stronią od eksperymentów rytmicznych, a mimo to ich muzyka pełna jest harmonii i melodyjności. Dotychczas duet otrzymał nagrody magazynu Hiro w kategorii: Przyszłość Roku i Odkrycie Roku przyznane przez portal muzyki klubowej i festiwalowej muno.pl. W lutym 2014 roku ukazała się ich debiutancka płyta „No Bad Days”.

Rebeka – duet muzyków z Poznania.  Początkowo Rebeka była solowym projektem Iwony Skwarek, do której w 2010 roku dołączył Bartosz Szczęsny. Ich muzyka to mieszanka eksperymentalnego popu z szeroką pojętą elektroniką. W swoich kompozycjach łączą zabawkowe brzmienie klawiszy Casio z analogowymi syntezatorami.  W 2013 roku ukazał się ich debiutancki album „Hellada”, który znalazł się na szczycie rankingu „Polska Płyta Roku 2013” przeprowadzonego przez Gazetę Wyborczą. Przez wielu zespół nazywany jest „nadzieją polskiej muzyki elektronicznej”.

Blue Cafe– od 15 latna polskiej scenie . Wykonuje muzykę pop, którą wzbogaca o elementyadic jazzu, soulu, funky i muzyki latynoskiej. W 2003 roku  ogólnopolską popularność zespołowi przyniósł utwór  „You May Be in Love” a już  rok później zespół reprezentował Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2005 roku dotychczasową wokalistkę Tatianę Okupnik zastąpiła Dominika Gawęda. Zespół wydał pięć płyt.Ostatnia z nich, wydana w 2011 roku  „DaDa” zdobyła status platynowej płyty.

 Barbara Furtuna

Kościół ewangelicki

godz. 20

Zespół pieśniarzy z Korsyki wykonujących a capella tradycyjne korsykańskie pieśni. Barbara Furtuna jest drugą, obok zespołu A Filetta, najbardziej znaną na świecie grupą kultywującą tradycje śpiewu polifonicznego wysp Morza Śródziemnego. Ich niezwykłe głosy towarzyszyły także licznym projektom innych artystów. Tworzyli m.in. płytę „Via Crucis” zespołu muzyki dawnej L’Apreggiata, na której wykonywali tradycyjne korsykańskie pieśni pasyjne. Do Katowic przyjadą z programem „VoixCorses”.

Bilety w cenie 10 zł (Karta Seniora) i 15 zł

13 września

SOBOTA

JahGaia/Eska/Nowe sytuacje/Piersi

Scena plenerowa w Dolinie Trzech Stawów, od godz. 17 (wstęp wolny)

JahGaia– zespół reggae z miasta partnerskiego Katowic – St-Etienne, zwycięzca European Reggae Contest (konkurs organizowany przez największy europejski festiwal reggae le ROTOTOM we Francji Z St-Etienne pochodzi również hiphopowy zespół Eska.

Nowe sytuacje – byli muzycy zespołuRepublika, otoczonego uwielbieniem fanów od lat 80. XX wieku, w tym roku wrócili na scenę już bez zmarłego 10 lat temu wokalisty Grzegorza Ciechowskiego, wykonując utworu z debiutanckiej płyty „Nowe sytuacje”.Album osiągnął ogromny sukces i silnie zaznaczył się na polskiej scenie rockowej: umieszczone na nim utwory „Arktyka”, „Śmierć w bikini”, „Halucynacje”, „Znak równości” stały się pokoleniowymi hymnami. Muzycy zaprosili do współpracy Tymona Tymańskiego i Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Na  koncercie zostaną wykonane wszystkie utwory z płyty „Nowe sytuacje” w oryginalnych aranżacjach, odtwarzających brzmienie zespołu z lat 80.

Piersi – polski zespół rockowy założony w Jarocinie w 1984 roku. Od stycznia 2013 roku Pawła Kukiza na stanowisku wokalisty zespołu zastąpił Adam Asanov. Z nowym liderem Piersi wydały płytę „Piersi i Przyjaciele 2” z której pochodzi najnowszy hit zespołu „Bałkanica”. Płyta zdobyła status platynowej, a o popularności zespołu świadczą najlepiej dwie nagrody Superjedynki przyznane Piersiom na tegorocznym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Misa Flamenca – Paco Pena i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CamerataSilesia

Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, godz. 19.30

Paco Pena jest jednym z największych wirtuozów hiszpańskiej gitary wykonujących muzykę flamenco. Od lat 60. XX wieku popularyzuje tę pełną energii i andaluzyjskiego słońca muzykę poza Hiszpanią, tworząc najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem występując również w Stanach Zjednoczonych. Dzięki kontaktom z muzykami działającymi w innych obszarach, połączył flamenco z muzyką poważną, jazzem, bluesem czy latino.

W 1991 roku Paco Penastworzył Misa Flamenca–projekt muzyczny w formie mszy. Prawykonanie miało miejsce w londyńskim Royal Concert Hall, a rok później uświetniło wystawę Expo w Sevilli. Misa Flamenca towarzyszy każdorazowo chór, którym w Katowicach będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CamerataSilesia, uznawany za jeden z najważniejszych zespołów chóralnych w Polsce.

Bilety w cenie 10 zł (Karta Seniora) i 20 zł

 14 września

NIEDZIELA

KayahTransorientalOrchestra

Filharmonia Śląska, godz. 18

Wykonanie na żywo muzyki z dziesiątego, studyjnego album Kayah, która w tym roku obchodzić będzie 25-lecie na scenie.  „TransorientalOrhcestra” to zbiór pieśni żydowskich z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu śpiewanych m.in. po hebrajsku, jidysz i arabsku. Na koncercie usłyszymy więc  brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. Płyta nie jest pierwszym spotkaniem piosenkarki z nurtem worldmusic –  popularność wokalistce przyniosła współpraca z takimi muzykami jak Goran Bregovic czy CesariaEvora.

Bilety w cenie 10 zł (Karta Seniora) i 20 zł

 „Kochaj albo rzuć” – spektakl teatralny

Scena Pałacu Młodzieży, godz. 19

Spektakl, który jest podróżą sentymentalną z piosenką, śpiewem i tańcem. Znani aktorzy wykonują piosenki o miłości – liryczne, dowcipne, swawolne i dramatyczne. Ich autorami są mistrzowie pióra: Tuwim, Hemar, Młynarski, Kofta, Przybora i Osiecka. Małe dzieła sztuki, które w interpretacji gwiazd dzisiejszej sceny i ekranu nabierają dodatkowej aktualności. Na scenie zobaczymy m.in.: Piotra Szwedesa, Cezarego Morawskiego i Katarzynę Jamróz.

Bilety w cenie 10 zł (Karta Seniora) i 20 zł

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl