Śląskie Trendy

Unikalne plakaty Opery Slaskiej w Galerii na Poziomie

Intrygują, przyciągają, zachwycają – nawet kilka dekad po premierach, którym towarzyszyły. Teraz 30 niezwykłych plakatów operowych ze zbiorów Opery Śląskiej będzie można podziwiać na wystawie w „Galerii na Poziomie” Agory Bytom. Wstęp wolny.

Koło nich nie można było przejść obojętnie – przykuwały uwagę nie mniej niż spektakle, które reklamowały. Wyjątkowe plakaty towarzyszyły operom, operetkom i baletom wystawianym przez Operę Śląską od początku jej istnienia. Teraz 30 niezwykłych dzieł autorstwa wybitnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu będzie można podziwiać przez cały czerwiec na wystawie w „Galerii na Poziomie” Agory Bytom.

– Wyselekcjonowane na wystawę plakaty pochodzą z lat 1964-1990. Towarzyszyły premierom jednych z bardziej znanych spektakli wystawianych w Operze Śląskiej. To dzieła sztuki, które po zakończonym sezonie trafiały do naszego archiwum – mówi Beata Szweda z Opery Śląskiej, będącej współorganizatorem ekspozycji.

Wśród autorów prac pojawiają się nazwiska takich mistrzów, jak Marek Mosiński (autor ponad 300 plakatów, uczestnik ok. 200 wystaw), Tadeusz Gryglewski czy Tomasz Rumiński. Na wystawie odnajdziemy plakaty promujące m.in. „Zemstę Nietoperza”, „Pana Twardowskiego”, „Fausta”, „Carmen” oraz„Aidę”. Dla autorów ekspozycji szczególne znaczenie mają plakaty stworzone dla oper „Nabucco” Verdiego oraz „Halka” Moniuszki.

– Obecny na wystawie plakat towarzyszył premierze „Halki”, która odbyła się 14 czerwca 1985 roku – dokładnie w 40. rocznicę inauguracji działalności Opery. To rzecz dla nas symboliczna – „Halka” była pierwszym przedstawieniem operowym w powojennej Polsce – dodaje Beata Szweda.

Dla przedstawicieli Opery Śląskiej wyjątkową wartość ma także plakat towarzyszący „Nabucco” – opera Verdiego miała tu polską prapremierę i jest wystawiana w Bytomiu od ponad 30 lat. O jej popularności może świadczyć też fakt, że Opera Śląska odbyła z nią europejskie tournée, odwiedzając m.in. Niemcy i Szwajcarię.Dzieła, które trafiły na ekspozycję, tworzyli artyści z całej Polski, ale nie brakuje też lokalnych akcentów. Plakat do „Balu Baśni” to wizytówka musicalu kompozytora Józefa Świdra oraz poety i autora libretta Tadeusza Kijonki –twórców  ściśle związanych ze Śląskiem.

Wystawę plakatów będzie można podziwiać od 1 do 30 czerwca w „Galerii na Poziomie” w Agorze Bytom. W tym czasie można odebrać również wejściówki do miejskich instytucji kultury, sportu i rozrywki. W ramach akcji „Przerwa na Bytom” wystarczy zrobić zakupy na minimum 100 zł i z paragonem udać się do Punktu Informacyjnego multigalerii. Do odebrania są bilety do wykorzystania do końca wakacji.

Wystawa plakatów operowych Opery Śląskiej

Od 1 do 30 czerwca 2016 r.

Galeria na Poziomie, poziom +3

Agora Bytom

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750