Śląskie Trendy

Trzy oblicza Tychów w fotografii

Którędy spacerują mieszkańcy naszego miasta i przyjezdni? Co zwraca ich uwagę? Jak wyglądają Tychy w swojej sakralnej, nocnej i industrialnej odsłonie? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć można na wystawie zorganizowanej przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Zobaczymy zdjęcia aż 29 autorów. Wernisaż połączony z multimedialnym slideshow, będący podsumowaniem piątej edycji Tyskich Spacerów Fotograficznych, odbędzie się w czwartek, 17 października o 19.00 w Pasażu Kultury Andromeda (Tychy, plac Baczyńskiego 2).


TTF pokaże zdjęcia wykonane przez uczestników piątego sezonu Tyskich Spacerów Fotograficznych.  Pasjonaci fotografii w lipcu wędrowali szlakiem kościołów, w sierpniu brali udział w Nightspottingu, czyli fotografowali nocą, jeżdżąc po mieście autobusem PKM Tychy. We wrześniu odbył się spacer industrialny po terenach przemysłowych. Zdjęcia wykonywali zarówno tyszanie jak i mieszkańcy innych miejscowości, którzy postanowili w ten nietypowy sposób poznać trochę inne oblicza znanego dobrze na Śląsku miasta.

Spacery miały być jednak nie tylko wspólnym poszukiwaniem ciekawych kadrów i możliwością chwilowego pokazania ich efektów. Wszyscy, którzy zgłosili wykonane podczas spacerów zdjęcia organizatorom, Tyskiemu Towarzystwu Fotograficznemu, mają okazję zaprezentować swoje dokonania publicznie, czego efektem jest wystawa prezentowana od 17 października w dolnym hallu Pasażu Kultury Andromeda. Wyboru najlepszych ze zgłoszonych zdjęć dokonał podczas otwartych warsztatów Rafał Klimkiewicz, honorowy członek TTF-u. Jak sam mówi o współpracy z grupą fotografujących: „W stosunku do ubiegłorocznych zestawów widać, że ogromna większość osób fotografuje z pomysłem, głową, a nie po prostu guzikiem aparatu. Widzę, że ta coraz większa grupa spacerowiczów również poza samą fotografią, zaczyna się zaprzyjaźniać, czasem podpatrywać, analizować dokonania innych a nawet się wzajemnie inspirować. Nasze wspólne oglądanie, dyskusja oraz wybór najlepszych zdjęć okazało się bardzo twórcze. Było też czymś więcej niż spotkaniem grupy zapaleńców, było również spotkaniem przyjaciół zza wizjera aparatu. I to poza samymi zdjęciami jest tu najpiękniejsze, bo… fotografia, pokazywanie zdjęć i rozmowa łączy ludzi. Mam nadzieję na kolejne tak dobre warsztaty”.

Uzupełnieniem wystawy, której wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.00, będzie rozszerzony pokaz slajdów w sali projekcyjnej Andromedy (pierwsze piętro). Tu zobaczymy ponad 150 zdjęć, a ich autorzy będą mieli okazję opowiedzieć o okolicznościach ich powstania. „W moich fotograficznych poszukiwaniach przyświecała mi dewiza 'mniej znaczy więcej’. Liczyły się tylko kształty i kolory” – mówi Tomasz Ziobro.  Marta Nowakowicz-Jankowiak opowiada: „Prezentowana na wystawie bryła kościoła zawsze wydawała mi się smutna (…), dlatego podwójną ekspozycją dodałam jej nieco kolorów. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginał pracy wykonany w technice zdjęć natychmiastowych oraz jego powiększenie”. Równie kreatywnie do fotografii podczas Nightspottingu podeszła Magdalena Emka Borucka, na nocnych zdjęciach której króluje zabawa światłem: „Maluję światłem intuicyjnie, po prostu bawiąc się formą. Prawdziwą przyjemność daje mi manipulowanie latarką i innymi źródłami światła, a później sprawdzanie, jaki efekt udało się dzięki temu osiągnąć.”

„Słynny brazylijski fotograf Sebastião Salgado stwierdził kiedyś, że piękne jest to, że postawieni w tym samym miejscu fotografowie zrobią różne zdjęcia. Od pięciu lat widzimy to w efektach wspólnych spacerów, przekonując się, w jak różny sposób ich uczestnicy patrzą na otaczający nas świat” – mówi Marcin Zimnal, prezes TTF-u, podsumowując piątą edycję Tyskich Spacerów Fotograficznych.

Wystawa w dolnym holu Andromedy potrwa do 28 listopada, a wstęp na pokaz i wystawę jest wolny.

Projekt jest współfinansowany przez miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl