Śląskie Trendy

Tramwaj z lasem w środku jeździ po Katowicach

15 października wyruszył w trasę tramwaj antysmogowy. W środku – żywe rośliny, odgłosy lasu i informacje o zagrożeniach, jakie niesie smog.

Wyjątkowy tramwaj będzie jeździł od 15 października w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, pasażerowie otrzymywać będą pakiet informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją.

„Województwo śląskie ma prawo do błękitnego nieba, a jego mieszkańcy do oddychania czystym i świeżym powietrzem. Jesteśmy drugim województwem, który przyjęło uchwałę antysmogową. Zagrożenie smogowe rośnie zwłaszcza o tej porze roku, a smog związany jest też z naszymi codziennymi wyborami. Dlatego prowadzimy akcję edukacyjną i zachęcamy mieszkańców do częstszego korzystania komunikacji miejskiej. Apelujemy też do rządu, aby wycofał z rynku złe paliwa, które stanowią główne źródło zagrożenia smogowego. Ostatnio zostało wprawdzie podpisane rozporządzenie, które zakazuje stosowania toksycznych paliw, ale czas obowiązywania tego rozporządzenia został odsunięty o 2 lata” – powiedział Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego, który wyruszył w jeden z pierwszych kursów niezwykłym pojazdem.

Tramwaj będzie kursował wg normalnego rozkładu jazdy na liniach: od 15 do 18 października br. w antysmogową trasę wyjedzie tramwaj linii 11, natomiast od 19 do 21 października – linii nr 24.

Od września br. Urząd Marszałkowski prowadzi również akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży poprzez spektakle teatralne i lekcje w szkołach ponadgimnazjalnych (więcej na powietrze.slaskie.pl i turozmawiamy.slaskie.pl). Najbliższe spektakle w Bielsku-Białej 22 października i Rybniku 29 października. W celu podnoszenia świadomości w temacie niskiej emisji prowadzone są różnego rodzaju akcje informacyjno-edukacyjne. Do tej pory zrealizowano m.in. kampanię „Mogę zatrzymać smog”, partycypacyjne otwarte warsztaty antysmogowe „Śląskie bez smogu”, akcję „List do sąsiada” czy ekologiczne lekcje obywatelskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podjęto również współpracę z Eko Patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, który w marcu br. przeprowadził badania zanieczyszczenia powietrza w ośmiu miastach województwa. Dodatkowo materiały informacyjne dotyczące walki ze smogiem i założeń uchwały antysmogowej pojawiły się w marketach budowlanych (Leroy Merlin i Castorama).

Źródło: www.slaskie.pl

Foto: bro.Kat, BP Witold Trólka

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750