Śląskie Trendy

Tomasz Woźny – wystawa fotografii „AKCJA HUMANITARNA”

Do 30 kwietnia w Domu Kultury Chwałowice (Rybnik ul. 1 Maja 91B) oglądać można wystawę „Akcja Humanitarna”, przygotowaną przez Polską Akcję Humanitarną www.pah.org.pl.

W lipcu 2011 roku, po dwóch dekadach wojny domowej, Sudan Południowy ogłosił niepodległość od Sudanu. Poprawa warunków życiowych ludności tego najmłodszego na świecie kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do wody i sanitariatów, jest niezmiernie powolna. Brakuje dosłownie wszystkiego: dróg, prądu, szkół, szpitali czy ujęć wody. Ogromne potrzeby wzrastają wraz z ciągle rosnącą liczbą ludności powracającej z uchodźctwa, a regularnie wybuchające walki rebelianckie sprawiają, że Sudan Południowy to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na planecie. Obecnie Sudan Południowy stoi na skraju klęski głodowej – 4 mln osób jest zagrożonych głodem. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w lutym 2013 podczas udzielania przez Polską Akcję Humanitarną pomocy Natychmiastowej w rejonie Jonglei w Sudanie Południowym. PAH realizując swoją misję, współpracuje z fotoreporterami przy zbieraniu najwyższej klasy materiału fotograficznego ilustrującego rzeczywistość globalnego Południa. Na początku marca tego roku ukazała się książka szefowej PAH – Janiny Ochojskiej pt. Świat według Janki, która przenikliwie mówi o tym jak pomagać naprawdę ofiarom kryzysów humanitarnych. Janina Ochojska wraz z Polską Akcją Humanitarną przez dwadzieścia dwa lata dotarła z pomocą do ludzi w ponad czterdziestu krajach.

Tomasz Woźny – absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2007 r. fotografował konflikt w tureckim Kurdystanie, w następnym roku życie mieszkańców zniszczonej wojną Gruzji. W 2010 r. zrealizował materiał na zrujnowanym trzęsieniem ziemi Haiti. Rok później dokumentował przejście Haiti z południa na północ przez podróżnika Rafała Króla.Współpracuje z takimi tytułami jak m. in. „National Geographic Traveler”, “Men’s Health” czy “Runners World”. Laureat nagród Grand Press Photo oraz BZ WBK Press Photo. Publikował w takich tytułach, jak: Duży Format, Rzeczpospolita, Forbes, Men’s Heath czy Polska the Times. Pisze poradniki o fotografii w serwisie Fotoblogia.pl, prowadzi także korepetycje w Warsztatach Sztuki Fotografii. Strona: www.tomaszwozny.com.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl