Śląskie Trendy

TO NIE JEST KRAJ DLA WIELKICH LUDZI – Rafała Rutkowskiego

Pierwsza w Polsce stand upcomedy, gatunek niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, z powodzeniem przeszczepiony przez Rafała Rutkowskiego i Michała Walczaka na grunt polski. Spektakl łamiący wszelkie teatralne konwencje, etykiety, ceremoniały i konwenanse to kolejna propozycja w ramach Gliwickich Spotkań Teatralnych, całorocznego festiwalu organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach.

Aktor Teatru Montownia i autor tekstu Michał Walczak tworzą polską stand-upcomedy od zera. Efekt jest porażający. Przede wszystkim Walczak (jeden z najlepszych dramaturgów młodego pokolenia) isback. Skecze o zakompleksionym księdzu udzielającym ślub ukochanej, wojskowym teście na geja czy prywatnym, ekskluzywnym przedszkolu dla dzieci „wiecie kogo” to polskie szaleństwo w pigułce. Rutkowski zdolny zmiąć, wygiąć i wywrócić swoją twarz na wszelkie sposoby doprowadza publiczność do spazmów.

Joanna Derkaczew, „Gazeta Wyborcza”

One-man show jest zbiorem przezabawnych skeczy, w których pojawiają się najróżniejsze postaci zmuszone do skonfrontowania swojego systemu wyobrażeń, autorefleksji i wyznawanych wartości z twardą rzeczywistością. Upadek z wysokości ego bywa dla bohaterów bardzo bolesny… Wirtuozeria aktorska Rutkowskiego i zjadliwość tekstów Walczaka odblokowuje w widzach nieposkromione pokłady optymizmu, sprawia, że doznają oni oczyszczającej siły śmiechu. To coś dla młodych i starych, dla tych, którzy odnieśli sukces i frustratów, jednym słowem – dla wszystkich, którzy żyją w Polsce.

Rutkowski oscyluje między prywatnością a graną postacią, budując trudną, bo z natury rzeczy niestabilną, proteuszową formę aktorskiego popisu. I jest w tym po prostu dobry. Można nie cenić stand-upcomedy jako trywialnego wykwitu kultury popularnej. Ale nie można nie docenić aktora, który ten niski gatunek przedstawia z wysokiej klasy talentem.
Janusz Majcherek, „Gazeta Wyborcza – Stołeczna”

Teatr Montownia.

Tekst i reżyseria: Michał Walczak

Aktor: Rafał Rutkowski

Premiera: 04.10.2008

Czas trwania spektaklu: ok. 90 min, bez przerwy

Gliwickie Spotkania Teatralne to całoroczny przegląd spektakli zrealizowanych  w najciekawszych teatrach w Polsce oraz za granicami naszego kraju. Organizatorem Gliwickich Spotkań Teatralnych jest Teatr Miejski w Gliwicach.

CZAS: 10 listopada(czwartek), godz. 19.00

MIEJSCE: Scena Bajka (Teatr Miejski w Gliwicach), ul. Dolnych Wałów 3

Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenie na to wydarzenie. Aby wziąć udział w losowaniu jednego z nich należy do 8 października na adres konkursy@slaskietrendy.pl przesłać odpowiedź na pytanie:

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl