Śląskie Trendy

To już czwarty raz: Tyskie Spacery Fotograficzne

Cztery spacery i dużo więcej punktów widzenia. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na kolejną wystawę autorstwa wszystkich tych, którzy zechcieli zaprezentować swoje pospacerowe kadry szerszej publiczności. „Tyskie Spacery Fotograficzne” to zbiór prac 25 pasjonatów, który odkryjemy podczas wernisażu 18 października w Pasażu Kultury Andromeda. Wystawie towarzyszyć będzie slideshow, a podsumowaniem projektu będzie specjalnie wydany na tę okazję folder „Fotografie pospacerowe”.


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne prezentuje zdjęcia wykonane w 2018 roku podczas czterech spacerów fotograficznych: trzech po Tychach i jednym po Katowicach. Swoje zdjęcia mógł zgłosić każdy uczestnik choćby jednego ze spacerów, nie tylko członkowie stowarzyszenia. Jak opowiada o idei czwartej już edycji Tyskich Spacerów Fotograficznych Marcin Zimnal, Prezes TTFu, jednym z celów spacerów fotograficznych jest zachęcenie do przemyślanej selekcji zdjęć i umożliwienie autorom porównania swojego punktu widzenia z perspektywą innych osób oraz publicznej prezentacji efektów spacerów. Okazuje się, że fotografie wykonane w ramach każdego z poszczególnych spacerów mogą diametralnie się różnić. „Często spotykamy się z pochlebnymi opiniami na temat wykonanych podczas danego spaceru zdjęć, którym towarzyszy nutka zawodu przeoczenia tak ciekawego kadru przez innego fotografa. Wkrótce jednak okazuje się, że komentujący zaskakuje zupełnie innym – równie kreatywnym – spojrzeniem na ten sam temat. Ta różnorodność budzi nieustanne fascynacje i jest po prostu ciekawa!” – dodaje Magdalena Borucka, wiceprezes Stowarzyszenia.

TTF zaproponował w tym roku wspólne fotografowanie centrum Katowic, gdzie trasa spaceru wiodła od Pomnika Powstańców Śląskich przez Rynek do zacisznego Osiedla Willowego (czerwiec). Później wyruszono na poszukiwanie sztuki w przestrzeni Tychów, rozpoczynając spacer przy pomniku Ryśka Riedla (lipiec), nie zabrakło eksperymentów ze światłem i długimi czasami naświetlenia w trakcie nocnego spaceru, podczas którego fotografów woził po mieście autobus PKM Tychy, którego kierowcą był Michał Kasperczyk, pomysłodawca tej formy nocnego podróżowania (sierpień). Podczas wrześniowego spaceru przemierzano miasto szlakiem jednego z symboli Tychów, czyli od ronda do ronda. W kadrach nie zabrakło obiektów dobrze znanych, ale też tych bocznych uliczek i podwórzy, gdzie pojawienie się człowieka z aparatem (a co dopiero całej grupy!) budziło zdziwienie przechodniów. Powstały ujęcia pokazujące jak inne może być spojrzenie na te same miejsca i sytuacje.

Teraz przyszedł czas na podsumowanie czteromiesięcznej pracy fotografów. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne oraz niebędący członkami stowarzyszenia Autorzy zdjęć zapraszają do Pasażu Kultury Andromeda na wernisaż wystawy „Tyskie Spacery Fotograficzne” połączony ze slideshow w sali projekcyjnej na pierwszym piętrze. Wieczór z fotografią odbędzie się 18 października o 19.00, a na wszystkich przybyłych czekać będzie folder „Spacery fotograficzne” z fotografiami wybranymi na wystawę przez cenionego fotografa, Rafała Klimkiewicza.

 

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerem jest laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.

Patronat medialny: Twoje Tychy, Nowe Info, Silesiakultura.pl, eTychy.org i tychy.info.

Patronat: Tychy Press Photo.

Honorowy patronat: Michał Kasperczyk – radny Miasta Tychy.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl