Śląskie Trendy

„To jest moje życie…” w Galerii Bielskiej BWA

„To jest moje życie…” – Karol Pustelnik (1918–2010) – obrazy, akwarele, rysunki w Galerii Bielskiej BWA od 25 czerwca 2015. 

Wystawa prezentująca dorobek nieżyjącego już artysty z Wadowic, członka legendarnej Grupy Krakowskiej. Prace pochodzą ze zbiorów rodziny artysty. O Karolu Pustelniku, mającym w Grupie Krakowskiej status artysty osobnego, pozostającego na uboczu głównych trendów i mód, Marta Tarabuła z krakowskiej Galerii Zderzak tak pisze:

– „Pustelnik w sobie tylko właściwy sposób potrafi połączyć wrażliwość artysty świadomego awangardowych przemian w sztuce z poetycką wrażliwością malarza – prymitywa. Malarstwo tego artysty, tak bardzo do tej pory inne i własne – nagle stało się zadziwiająco aktualne. W nonszalanckim łączeniu realności i fantazji, w rysunkowym, szkicowym jakby traktowaniu formy, w pozornie dziecięcej spontaniczności czy naiwności, w swej intuicyjności i emocjonalności wreszcie – spotyka się ono z malarstwem najmłodszej generacji artystów (…)”.

Karol Pustelnik urodził się w 1918 roku we Frydrychowicach k. Wadowic. Zmarł w 2010 roku. Rysował i malował od dzieciństwa. Absolwent Instytutu Sztuk Plastycznych w Krakowie (1952). Od 1953 roku brał udział w wystawach okręgu krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1956 roku uczestniczył w Salonie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1958 roku został członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska, brał udział we wszystkich prezentacjach grupy.
Kuratorem wystawy jest Józef Chrobak ze Stowarzyszenia Artystycznego „Grupa Krakowska”.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl