Śląskie Trendy

Tej nocy nie wszystkie koty są czarne…

Długo przeze mnie oczekiwana, 8 ArtNoc przed nami. Śladem różowego kota, tropem gliwickich galerii powędrujemy w sobotę 20 czerwca. A będzie co oglądać i w czym brać udział. Do zabawy przyłączyło się ponad 30 instytucji, które przygotowały ponad 100 wydarzeń. Od co najmniej 16.00 do przynajmniej 23.00 będzie się działo!

Rynek ArtNocą…

Dużo wydarzeń skoncentruje się w tym roku na gliwickim Rynku. Już od 14.00 będzie można wziąć udział w licznych warsztatach, obejrzeć wystawy malarską i fotograficzną, przejść ekstremalną metamorfozę i posłuchać muzycznej opowieści o przemysłowym Śląsku, w wykonaniu zespołu Dead Factory. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych uczestników ArtNocy – z myślą o nich przygotowane zostały warsztaty, gry i zabawy z różnych zakątków świata, które poprowadzi Porto Alegre Szkoła Języków Iberyjskich.

Wisienką na ArtNocowym torcie będzie Architektoniczna Gra Miejska, oparta o quizy, podchody i kalambury pod hasłem „zbuduj model z siebie!” i gra planszowa w ludzkim formacie „Architekturo, jak się czujesz?”.

 Wystawy ArtNocą…

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji, które tego dnia przygotowane zostały dla nocnych marków. Warto zajrzeć na stronę www.gliwickaartnoc.pl i samemu wybrać z bogatej listy wydarzeń te, które podobają nam się najbardziej. W wielkim skrócie – czekają nas wystawy: rysunku i fotografii Pawła Szymy z Alsdorfu, sitodruków Katarzyny Piotrowicz, kolekcji porcelany Christiana Lacroixa, Marka Cecuły, Bartka Mejora oraz nowych marek: porcelana Lenox, lamp zapachowych Berger Paris, litofanii Bernardaud, prezentacja projektów studenckich autorstwa Karoliny Chodury oraz Krzysztofa Kobieli, wystawa malarstwa Anny Sąsiadek, prac Moneta, Renoira, Cezanne’a, Degasa i Pissarra (na ekranie Amoku), pokaz mody, prezentacja obrazów „Moje Gliwice”, fotografii Katarzyny Widmańskiej, „Mężczyźni z węgla 2015”, Anny Kowalczyk Kowaloovej, fotografii dokumentalnej PIX.HOUSE, wystawa prac inspirowanych słoneczną fakturą tkaniny jutowej i wiele, wiele innych.

 Warsztaty ArtNocą…

Tu również lista zdaje się pękać w szwach. Dość rzec, że będzie okazja by zmierzyć się z pracą twórczą na warsztatach: tańca „Flamenco Olé”, ceramicznych, Makulatur Art – wikliniarstwa gazetowego, z zakresu konstruowania robotów Lego, zdobienia metodą sashiko, origami i kirigami, rysunku architektonicznego, rysunku modela, malowanie i kalkomanii na porcelanie, edukacji architektonicznej, projektowania przypinek lub zakładek do książki, quillingu i filcowania, malarskie, żonglerki, rysunku wszystkim na prawie wszystkim, malarstwa i collage’u na foliach przezroczystych, warsztat graficzny – rodzaje monotypii, warsztat tkaniny – collage, haft, warsztaty ilustracji książkowej, tatuowania skórek od bananów, malowania na jedwabiu, tkackie, rysowania nocą i fotograficzne.

Koncerty ArtNocą…

Aby noc nie była taka cicha, w mieście rozchodzić się będą dźwięki muzyki. Usłyszymy m.in. na Rynku koncert Dead Factory – ambient/industrial, muzyczna opowieść o przemysłowym Śląsku, występ grupy muzycznej Voccata w Galerii Fotograficznej przy ul. Matejki 6 i tamże – pokaz Pole Dance w wykonaniu wicemistrzyni świata Aleksandry Bednarz, koncert na żywo Adama Potery – akordeon i Małgorzaty Wojciechowskiej – skrzypce w Galerii Sztuki Użytkowej „Porcelana & Design”, przy ul. Dworcowej 40 i koncert „Muzyka do windy”/gitara + perkusjonalia + bas/ w wykonaniu Perlage Crew w COK przy ul. Studziennej 6.

Teatr ArtNocą…

Tej nocy nie mogło zabraknąć również teatralnych emocji. Zapewni je Teatr Magazyn, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury, spektaklem „Ziemski Jan i Reszta”, na podstawie książki Michała Wrońskiego, która tego dnia mieć będzie swoją premierę. Spektakl wystawiony zostanie o godz. 20.00 w Starej Kotłowni (eMDeK, ul. Barlickiego 3). Poprzedzi go konkurs na ilustrację do książki, a zakończy spotkanie z autorem. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek (do odbioru w portierni

Happeningi i akcje ArtNocą…

Wśród najciekawszych wydarzeń ArtNocy na uwagę zasługują przede wszystkim: wspomniana już Architektoniczna Gra Miejska; akcja Stacji Artystycznej Rynek SAR ART MOST w plenerze, w ramach której grupa robótkowa „Spruj to!” siłą ludzkich rąk wykona most z włóczki z recyklingu (miejsce: Kłodnica w okolicy Urzędu Miasta);  pokaz charakteryzacji na gliwickim Rynku, zbiorowe malowanie obrazu w Galerii „Porcelana & Design, prelekcje i wykłady na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, rysowanie portretów na żywo w ZPAP przy ul. Studziennej, spotkania z kulturą Hiszpanii oraz krajów iberoamerykańskich – Hiszpania jakiej nie znacie” w SAR, otwarcie wystawy designu Szałfenster / „Modny dizajn”, wernisaż połączony z pokazem mody i warsztatami w Galerii Garażowej przy ul. Ziemowita , tatuowanie skórek od bananów w Muzeum Tatuaż i żywe forum fotograficzne w BlackBooku.

Dzieci ArtNocą…

Również dzieci tej nocy (no dobrze, wieczoru) nie będą się nudzić. Lista jest bogata ­– zajrzyjcie na stronę: www.gliwickaartnoc.pl, gdzie wyodrębniona jest również ta część programu, która przygotowana została z myślą o najmłodszych, ale już teraz podpowiadamy, gdzie na pewno warto się udać. A zatem: na gliwicki Rynek, gdzie odbędą się warsztaty ceramiczne ikonstruowania robotów Lego przygotowane przez Fabrykę Naukowców, warsztaty Makulatur Art, gry i zabawy dziecięce z różnych zakątków świata przygotowane przez Stację Artystyczną Rynek we współpracy z Porto Alegre Szkołą Języków Iberyjskich, do Magnesu na ul. Plebańską 9, gdzie o 11.00 rozpoczną się warsztaty z filcowania; do Galeria SMS– Salonu Młodej Sztuki, przy ul. Kaczyniec obok nr 17, gdzie będzie można malować drewnianą figurę kota i poznawać sztukę malarstwa i collage’u na foliach przezroczystych, brać udział w warsztatach graficznych i haftu; do Studia ACM, przy ul. Lompy 4, gdzie czeka na nas wystawa ceramiki dziecięcej, warsztaty ceramiczne inspirowane barwnym światem naszych latających przyjaciół i warsztaty tkackie; do

Galerii Sztuki Użytkowej „Porcelana & Design”, przy ul. Dworcowej 40, która dla najmłodszych przygotowała zajęcia malowania i kalkomanii na porcelanie; do Młodzieżowego Domu kultury, przy ul. Barlickiego 3, gdzie odbędą się warsztaty zdobienia metodą sashiko, warsztaty origami i kirigami, a także konkurs na ilustrację do tekstów Michała Wrońskiego (można przynieść gotowe prace lub zrobić je na miejscu); do Miejskiej Biblioteki Publicznej na pl. Inwalidów Wojennych 3, która proponuje twórcze warsztaty dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił „Zaprojektuj przypinkę lub zakładkę do książki i zabierz ją ze sobą” i warsztaty quillingu oraz filcowania; do Coffeiny przy ul. Grodowej 18, gdzie odbędą się pokazy frywolitki igłowej i filcowania na sucho, prowadzone przez Blanka Needlework Studio; do Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. Studziennej 6, które zaprasza na warsztaty Makulatur Art – wikliniarstwo gazetowe; do

Studenckiego Koła Naukowego „+ I Kawa” przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, przy, ul. Marcina Strzody 10, które przygotowało warsztaty edukacji architektonicznej dla dzieci (3+), młodzieży i dorosłych: „Nieograniczony obraz” okazja do malowania nie tylko pędzlem, ale rękami lub nogami na dużym formacie (około 8×2 m), konkurs na najwyższą wieżę – warsztaty kreatywne, kolorowanki znanych obiektów architektonicznych, zabawa „połącz punkty”, składanie tekturowych modeli „domków”, memory i kalambury, do Stacji Artystycznej Rynek na Rynku pod numerem 4-5 na warsztaty origami; do UFFO Pracowni Rysunku Grafiki i Malarstwa, przy ul. Białej Bramy 10 na warsztaty ilustracji książkowej i warsztaty architektoniczne dla dzieci od 8 lat; do Pracowni Działań Artystycznych i Projektowych przy ul. Karola Miarki 11 na warsztaty dla dzieci: Artystyczne gry (6-12 lat), miniwykład i warsztaty projektowe: „Rodzaje i zasady tworzenia kompozycji rytmicznych”(od 13 lat i dorośli), warsztaty: biało na czarnym – rysowanie nocą, techniki rysowania na czarnym tle (od 13 lat i To, oczywiście, nie wszystkie atrakcje. Zajrzyjcie, bo warto, na www.gliwickaartnoc.pl.

Zebrała: Adriana Urgacz-Kuźniak

@HydeParkNews

artnoc

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl