Śląskie Trendy

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 za nami!

Wejście w tegoroczne lato upłynęło pod znakiem muzycznych uniesień. Między 20 a 23 czerwca aż 20 tys. osób było świadkami znakomitej serii występów blisko 50 artystów z kraju i zagranicy. Potężna erupcja emocji trwała przez cały festiwalowy weekend. Dla Tauron Nowa Muzyka Katowice oznacza to powrót do frekwencji i atmosfery z najlepszych czasów sprzed pandemii COVID-19. Kolejna, już 20. odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 19-22 czerwca 2025. Współorganizatorem festiwalu jest Miasto Katowice.


Dziewiętnastą edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice zainaugurował wyjątkowy koncert na pięć starych komputerów z lat 80. Robert Henke i jego audiowizualny projekt CBM 8032 zahipnotyzował pełną salę IKMO i nadał ton dla kolejnych dni festiwalu. Fani świeżych dźwięków mogli doświadczyć zarówno muzycznych zaskoczeń, jak i występów wielkich gwiazd. W opinii wielu festiwalowy piątek należał do wybitnie utalentowanych kobiet. To wtedy zaprezentowały się tak różnorodne artystki, jak m.in. Róisín Murphy, Nosowska, Daria ze Śląska, Nabihah Iqbal, Kelly Moran i wiele innych. Nie brakowało także powrotów do brzmień lat 90., które zapewnili Kruder & Dorfmeisteroraz DJ Krush.

Elektryzująca sobota

Festiwalowa sobota upłynęła pod znakiem nieprzerwanego potoku elektroniki na światowym poziomie, której dostarczyli występujący jeden po drugim mistrzowie Evian ChristClarkLeftfieldBicep oraz Chase & Status. Miejscem wyjątkowych wrażeń była również Główna Sala Koncertowa NOSPR, w której zagrał m.in. charyzmatyczny saksofonista Bendik Giske. Niepisanym zwyczajem Tauron Nowa Muzyka Katowice jest olbrzymia popularność scen z muzyką klubową, w tym roku współorganizowanych przez partnerów festiwalu – T-Mobile Electronic Beats Club Stage oraz Secret Stage powered by Prime Video. Maraton tańca trwał tam do godzin porannych. Zachwyt festiwalowiczów budziły nie tylko sety takich gwiazd, jak np. ÂmeDVS1Pachanga Boys, czy Skream, ale także olśniewające wizualizacje i klimatyczne dekoracje. Niestety z powodu piątkowego oberwania chmury na scenie Amfiteatr powered by Lech nie doszły do skutku koncerty zespołów Kury i Nihiloxica. Z powodu problemów wizowych na festiwalu nie pojawiła się też turecka wokalistka Tuğçe Şenoğul.

Zwieńczeniem Tauron Nowa Muzyka Katowice był FAJRANT! w JAZBAR Muchowiec, czyli taneczna impreza, której główną gwiazdą był słynny dj Michael Mayer.

Tauron Nowa Muzyka – wydarzenia towarzyszące

Podczas Tauron Nowa Muzyka 2024 nie zabrakło także licznych wydarzeń towarzyszących i dodatkowych atrakcji, gwarantowanych m.in. przez partnerów festiwalu. Dużym zainteresowaniem cieszył się specjalny pokaz najnowszej kolekcji projektanta Bartosza Pilawskiego. Uwagę skupił także performance Spawn X Point w Muzeum Śląskim oraz wystawione w strefy marek Lech i Tiger. Jak co roku, spragnieni festiwalowicze mogli napoić się darmową wodą dostarczoną przez GPW. Strefa Kultury po raz kolejny zamieniła się w tętniące życiem miasteczko festiwalowe, poprzez które popłynęła prawdziwa rzeka świetnej muzyki. To nie przypadek, że Tauron Nowa Muzyka Katowice jest uznawany za jeden z obowiązkowy przystanek na festiwalowej mapie Polski.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750