Śląskie Trendy

Tarnogórzanin z nagrodą National Geographic

Piotr Zwarycz, strażak z Tarnowskich Gór, zdobył pierwsze miejsce w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. Jego zdjęcia można oglądać w Bytomiu jeszcze do końca listopada!


Niebezpieczna praca strażaków podczas gaszenia pożarów w sortowniach, na wysypiskach śmieci i punktach recyklingu pojazdów – to zdjęcie Piotra Zwarycza zachwyciło jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic 2019. „Śmieci w chmurze”, bo tak autor nazwał swoją pracę, zdobyło pierwsze miejsce w kategorii fotoreportaż i trafiło do ścisłej czołówki tegorocznego konkursu.

Piotr Zwarycz na co dzień pracuje jako strażak w Radzionkowie (powiat tarnogórski). Jest również ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym i motorowodniakiem. Od kilkunastu lat zajmuje się również fotografią dokumentującą pracę ludzi w ciężkich i niebezpiecznych warunkach. Na swoich zdjęciach pokazuje m.in. strażaków, górników i hutników. Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Grand Press Photo.

Prace Piotra Zwarycza można oglądać jeszcze do końca listopada w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom. Na wystawie „Górnicy – szolą w dół”, złożonej z 30 fotografii, zobaczymy niesamowite ujęcia górników podczas pracy kilkaset metrów pod ziemią, w ponad 30-stopniowym upale, dużej wilgotności i silnym zapyleniu powietrza. Wystawa jest efektem kilkuletniej pracy Piotra Zwarycza w śląskich kopalniach.

Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic organizowany jest od 2005 roku. W tegorocznej edycji jury przyznawało nagrody w kategoriach: ludzie, fotoreportaż, krajobraz, zwierzęta oraz w kategorii specjalnej – ocean życia, człowiek i woda oraz miasto i woda.

O autorze:

Piotr Zwarycz – strażak, ratownik wysokościowy, taternik jaskiniowy, płetwonurek, skoczek spadochronowy, motorowodniak oraz fotograf. Na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej w Tarnowskich Górach w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Laureat i finalista prestiżowych konkursów, m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej oraz Amundsen Photo Awards. Autor wielu projektów dokumentalnych w kraju i zagranicą, w tym o misji polskich strażaków w Szwecji.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl