Apokaliptyczne pejzaże, pełne wyrazu antywojenne rysunki i grafiki, sceny propagujące koncepcję „nowego człowieka” autorstwa artystów zrzeszonych w poznańskiej grupie „Bunt”… to tylko niektóre spośród niepokojących, przesyconych atmosferą zagrożenia obrazów i prac graficznych, jakie zobaczymy na wystawie Szedłem naprzeciw czarnemu potokowi w Muzeum w Gliwicach. W sobotę, 15 listopada zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji wspólnie z jej kuratorem – historykiem sztuki Markiem Mesznikiem. Mowa będzie nie tylko o wpływie, jaki katastrofa I wojny światowej wywarła na sztukę powstałą na gruncie ekspresjonizmu w latach 1912-1922, ale też o początkach międzynarodowych kontaktów polskiej awangardy w drugiej dekadzie XX w.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Narodowego w Poznaniu, Galerii Piekary w Poznaniu, PAN Biblioteki Kórnickiej, Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Kunsthalle Recklinghausen, kolekcji Winfrieda Flammanna oraz kolekcji prywatnych.
Reprodukcje wybranych prac wykorzystano dzięki uprzejmości Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Ludwig Meidner-Archiv w Jüdisches Museum der Stadt Frankfurt am Main.
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 19 października do 31 grudnia 2014.
15 listopada 2014, Willa Caro, godz. 16.00
Szedłem naprzeciw czarnemu potokowi. Oprowadzanie kuratorskie z Markiem Meschnikiem
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona