Śląskie Trendy

Szamański Wieczór Sztuk

Dom Kultury Chwałowice (Rybnik ul. 1 Maja 91B)  www.dkchwalowice.pl zaprasza w piątek 11.06.2021 r. o godz. 18.00 na Szamański Wieczór Sztuk.  Wstęp wolny!

(uwaga, nastąpiła zmiana terminu. Wcześniejszy kwietniowy został anulowany)  

Wieczór w ramach Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA www.facebook.com/festiwal.karawana.


W programie Wieczoru:

18.00 – Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Pawlitko pt. “Myśli Duszy”.

18.20 – Wernisaż wystawy fotografii Urszuli Kordeusz pt. “Indie – jedność w różnorodności”.

18.40 – „Dotyk Szamana” – spotkanie z Moniką Mariotti i Arunem Milcarzem.

 

 

 

Wystawa „Myśli duszy” to cykl różnorodnych prac, które powstały w  2019 – 2021 roku. Zaprezentowane razem łączą się i ukazują emocje jakie towarzyszyły artystce podczas ich tworzenia. Są to autoportrety, portrety i scenki rodzajowe. Ekspresyjne malarstwo ukazuje co w danym momencie artystka miała na myśli i jakie odczucia jej towarzyszyły. W pracach często pojawiają się akcenty związane z folklorem i sztuka ludową. Jest to związane z tym, iż temat tradycji i kultury ludowej jest niezmiernie ważny dla artystki. Stara się ona dbać o niego poprzez kontynuacje tworzenia np. haftów ludowych, a także poprzez inspirowanie się nim w pracach – tańce ludowe, stroje, zwyczaje.

 

Agnieszka Pawlitko – Cieszynianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2020), Etnologii (2013) i Instytutu Sztuki (2011) Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Stypendystka Miasta Cieszyn w 2021 r. Zawodowo od 2013 r. związana z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie, gdzie obecnie pełni funkcję specjalisty ds. edukacji kulturalnej. Opiekuje się nowo powstałym Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, które zajmuje się edukacją regionalną, organizowaniem warsztatów, spotkań, wykładów nt. kultury ludowej. Rozwija działalność Centrum poprzez ciągłą naukę i doskonalenie. W 2020 r. udało się jej pozyskać środki finansowe z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska2020, gdzie mogła zrealizować cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Od 2020 r. nauczyciel w Liceum Sztuk Pięknych w Cieszynie przy Zespole Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa. Prężnie działa i udziela się jako społecznik w takich organizacjach jak: Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, Związek Polskich Artystów Plastyków odział Bielsko-Biała, Macierz Ziemi Cieszyńskiej Koło nr 6, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Wspólnota Polska, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Bierze udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych, a także w plenerach artystycznych. Zajmuje się malarstwem akrylowym. Interesuje ją postać, człowiek i relacje międzyludzkie. Często w swoich pracach mówi o bogactwie kulturowym Polski. Zwraca uwagę na potrzebę pielęgnacji tradycyjnych wartości, zwyczajów i obrzędów. Strona: https://www.facebook.com/agnieszka.pawlitko.

Wystawa “Indie – jedność w różnorodności”  to wielobarwna ludzka mozaika wielu narodów i religii, którą można spotkać w Indiach. Zdjęcia są owocem wieloletnich podróży  do  tego wyjątkowego kraju. „Żeby więc dotrzeć do tego co zapamiętane, trzeba dojść do człowieka, a jeżeli mieszka on daleko od nas, musimy do niego pójść, wyruszyć w drogę, a kiedy już się spotkamy- usiąść razem i wysłuchać, co nam powie, wysłuchać, zapamiętać, może napisać…”. Autorka wystawy do  cytatu z „Podróży z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego dodałaby – ZATRZYMAĆ w KADRZE.

Urszula Kordeusz – z wykształcenia pedagog. Podróże i fotografia stały się jej wielką pasją. Dziś nie wyobraża sobie życia bez nich, ponieważ uważa, że nic tak jak podróże, nie ubogaca człowieka. To one jak żaden inny Uniwersytet, uczą tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.  Ponadto poczucie wolności jakiego doznaje podczas podróżowania jest dla niej nieocenione. Zafascynowana Azją, a w szczególności Indiami, do których wraca tak często jak tylko się da i  fotografuje. Najbardziej ceni sobie spotkania ze zwykłymi ludźmi. Strony: https://orszula.flog.pl/,  https://podrozezkordula.blogspot.com/, https://www.facebook.com/urszula.kordeusz.

 

„Dotyk Szamana” – ona, aktorka i reporterka, pojechała tam sama, bo w wieku 18 lat obiecała sobie, że kiedyś zobaczy Jezioro Bajkał, stepy i nauczy się śpiewu gardłowego. On, pisarz i podróżnik, zapragnął dowiedzieć się jak tam na wschodzie, rzeczy mają się naprawdę. Kilka lat później natknęli się na siebie na ulicach Warszawy. Okazało się, że ich osobne historie połączył Bair Rinczinow – mieszkający 6 tysięcy kilometrów stąd, buriacki szaman.

 

Monika Mariotti – aktorka, wokalistka i podróżniczka; urodziła się w 1976 roku w Senigalli we Włoszech. W 2000 roku obroniła tytuł magistra filologii rosyjskiej na uniwersytecie w Perugii. Doświadczenie teatralne zaczęła zdobywać od roku 2003 w Akademii Sharoff w Rzymie, gdzie otrzymała dyplom aktorski. Była uczestnikiem wielu warsztatów teatralnych, pracowała z kilkoma zespołami teatralnymi we Włoszech. W 2009 przeniosła się do Warszawy i po roku zagrała jedną z głównych ról w głośnym i wielokrotnie nagrodzonym spektaklu „ Kompleks Portnoya” w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie. Dwa lata później przedstawiła swój pierwszy monodram, spektakl muzyczny o legendarnej Ninie Simone. W 2020 r. premierę miał jej najnowszy spektakl „Szaman. Spektakl reporterski”. Grała w takich produkcjach jak „Przepis na życie”, „Sama słodycz” czy „Nie rób scen” (TVN). Obecnie pracuje w serialu „Druga szansa” u boku Małgorzaty Kożuchowskiej. W teatrze oprócz innych spektakli wystawia koncert włoskich piosenek pt. „Spaghetti Poloneze”. Prowadziła program podróżniczy w Dzień Dobry TVN pt. „Słyszałam, że…Dzienniki Moniki Mariotti”. Podróżniczą pasją Moniki są języki obce, antropologia, ekologia i długie samotne wyprawy do dalekich krajów. Strony FB:  www.facebook.com/MariotkaTheysay, www.facebook.com/Monika.Mariotti.official.

 

Arun Milcarz – pisarz, podróżnik, scenarzysta, niezależny reporter. Laureat Nagrody Magellana 2016 w kategorii książka reportażowa za „Czad, W poszukiwaniu straconego”. Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów: „Extremum”, „Poznaj Świat”, „Globtroter” oraz „Kontynenty”. W 2017 r. został doceniony przez magazyn „Kontynenty”, który uhonorował go nagrodą „PRÓG” za „niezależność i odwagę w kroczeniu swoją drogą i za umiejętnie rozwijany dar opowiadania”. Współtwórca sztuki „Szaman. Spektakl reporterski”, w której jesienią 2020 r. zadebiutował też jako aktor. W 2020 roku ukazała się jego kolejna książka „Dotyk szamana”. Strony: www.alchemiksendivius.pl, https://www.facebook.com/Arun-Milcarz-198729120214017.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750