Śląskie Trendy

Święto Stado – powrót do słowiańskich korzeni

Prawdziwie słowiańskie (nie rekonstrukcyjne!) święto rodzimowierców – Święto Stado, odbędzie się w ten weekend 24-26 maja 2024 roku w malowniczej Stanicy Harcerskiej „Trzy Morgi” w Stobnicy (województwo łódzkie). To wyjątkowe wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej „JAWIA”. Jest ono nie tylko okazją do celebracji dawnych tradycji i wierzeń, ale także do integracji i wspólnego przeżywania duchowych obrzędów związanych z kultem przyrody.


Data i Miejsce: Święto Stado odbędzie się w dniach 24-26 maja 2024 roku w Stanicy Harcerskiej „Trzy Morgi” w Stobnicy, województwo łódzkie (Stobnica 79A, 97-510).

Rejestracja: Rejestracja na wydarzenie poprzez stronę www.swietostado.pl oraz na Facebooku: facebook.com/swieto.stado.

Współorganizatorzy: Partnerem tegorocznego Święta Stado jest Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej „JAWIA” (www.jawia.pl).

O Święcie Stado: Święto Stado to coroczne święto rodzimowierców słowiańskich, które nawiązuje do dawnych tradycji i wierzeń Słowian. Pierwsze współczesne obchody tego święta miały miejsce w 2016 roku. Ich korzenie sięgają średniowiecznych zapisów, w tym kronik Jana Długosza i kazań Łukasza z Wielkiego Koźmina z XIV wieku​.

Tradycje i Obrzędy: Podczas Święta Stado odbywają się liczne obrzędy i rytuały nawiązujące do dawnych tradycji słowiańskich. Kluczowym elementem jest Słup Majowy – wysoki drąg udekorowany wstążkami i wieńcami, symbolizujący odrodzenie i płodność natury​.

Rusałki: W czasie obchodów szczególną rolę pełnią rusałki – mityczne istoty związane z wodą i przyrodą. Wierzenia głoszą, że późna wiosna to czas, gdy rusałki kroczą po ziemi. Dlatego podczas święta przygotowuje się dla nich ofiary z pieczywa oraz organizuje uroczyste pożegnania i rytuały.

Bóstwa: W obchodach Święta Stado szczególną czcią darzy się boskie pary Leli i Łado, które symbolizują miłość i płodność. Obrzędy obejmują również tańce i pieśni, które mają na celu uhonorowanie tych bóstw oraz integrację społeczności rodzimowierców​.

Znaczenie: Święto Stado jest nie tylko okazją do celebrowania dawnych tradycji. To także sposób na umocnienie więzi społecznych i duchowych wśród uczestników. Wspólna praca nad przygotowaniami oraz udział w obrzędach sprzyjają integracji i poczuciu wspólnoty​.

Dla wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycjami słowiańskimi Święto Stado stanowi doskonałą okazję do zgłębienia tych fascynujących aspektów naszego dziedzictwa. Serdecznie zapraszamy do udziału!

https://www.facebook.com/events/1319741652750856

Ilustracja: Fot. Rekografia/www.swietostado.pl/

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl