Śląskie Trendy

SuperNaturals hartują teatr

Kolejne w tym roku HartOFFanie Teatrem odbędzie się w niedzielę, 17 kwietnia. Będzie to wieczór specjalny w ramach 8 Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów, czyli Festiwalu Dziwnie Fajne. Spektakl, niezależnej grupy tanecznej ME-SA, pochodzącej ze Słowacji i Czech, będzie dotyczył superbohaterstwa,a wystawiony zostanie w Bytomskim Centrum Kultury.

Dwie zupełnie zwyczajne istoty ludzkie postanawiają zostać superbohaterami. Co ta decyzja coś zmieni? Czy ich życie nadal będzie super? Czy super będzie ich bycie razem? Czy w wirze transformacji, hipokryzji, rywalizacji, prób odgrywania kogoś innego, dostosowania się do roli uda im się ocalić wyjątkowość własnej osobowości i wzajemnej relacji? Przebłyski fikcyjnej siły superbohaterów robią wrażenie i nęcą, ale przecież w zwyczajnych śmiertelnikach też drzemie heroizm i czasem sięgają oni po swą sekretną broń…

Taneczny spektakl „SuperNaturals” gra ze stereotypowymi obrazami – zwyczajności i wyjątkowości, męskości i kobiecości, z popkulturowymi tematami, marzeniami, fikcyjną perfekcyjnością i jej niefikcyjnym brakiem. Minimalistyczna i zarazem szaleńczo wymagająca choreografia połączona z absurdalnym poczuciem humoru to kombinacja w sam raz na Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów.

ME-SA jest niezależną grupą taneczną, którą w 2008 roku założyły trzy tancerki z Czech i Słowacji: Hana Kalousková, Martina Hajdyla Lacová i Karolína Hejnová, wcześniej przez 2 lata związane z koreańskim choreografem Ji-Eun Lee. Grupa realizuje projekty autorskie, współpracuje też z czeskimi i zagranicznymi choreografami. Pierwszy spektakl zespołu – zaprezentowany w maju 2009 r. w Synagodze Palmovka autorski projekt site-specific pt. „Echoes”, zdobył nagrodę publiczności podczas czeskiej Platformy Tańca w 2010 r.

Od 2010 r. ME-SA jest stałym rezydentem teatru Studio ALTA w Pradze. Grupa prezentowała swoje projekty na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. APAP/NYC, Spring Forward, Czech Dance Platform, Tanec Praha, Edinburg Fringe.

W 2013 roku dzięki spektaklowi „Much More Than Nothing” duetu Peter Šavel / Stano Dobák ME-SA po raz pierwszy znalazła się wśród 20 najlepszych zespołów na liście Aerowaves TOP 20 Prority Companies. Zespół trzykrotnie zdobywał nominacje do nagrody „Taneczne Przedstawienie Roku”. W 2015 roku Martina Hajdyla Lacová współzałożycielka grupy ME-SA otrzymała nagrodę „Tancerz Roku” za występ w spektaklu „SuperNaturals”. Przedstawienie to jest również kolejnym spektaklem ME-SA, który znalazł się na liście Aerowaves Selection za 2015 rok.

(na podstawie materiałów zespołu)

 

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

 

 

Koncepcja i choreografia: Martina Hajdyla Lacová i Stanislav Dobák

Występują: Martina Hajdyla Lacová i Stanislav Dobák

Współpraca reżyserska i choreograficzna: Peter Šavel

Światło: Stanislav Dobák i Štěpán Hejzlar

Produkcja: ME-SA/ Karolína Hejnová

Koprodukcja: ALT@RT

PREMIERA: 06.10.2014 – Studio ALTA (Praga, Czechy)

0001

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl