Śląskie Trendy

Stadion Śląski piąty na świecie

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy.

W środę poznaliśmy laureata plebiscytu Stadium of the Year, organizowanego już po raz ósmy przez jeden z największych portali poświęconych stadionom piłkarskim – www.stadiony.net. Głosowanie piątki architektów z pięciu różnych krajów wyłoniło narodowy stadion Rosji na Łużnikach jako najlepszy otwarty w 2017 roku. To wyjątkowy w skali światowej projekt, ponieważ wewnątrz zabytkowych murów i pod istniejącym dachem powstał od podstaw zupełnie nowy stadion o większych trybunach, zdecydowanie większej powierzchni, a do tego zgodny z najwyższymi światowymi standardami.

Wyboru dokonano po trzystopniowej selekcji. Najpierw ze zgłoszonych ponad 40 kandydatów organizatorzy wybrali najlepszych 27 aren. W tym gronie znalazły się dwa polskie stadiony: Śląski i Stadion Miejski Widzewa w Łodzi. Następnie z grona 27 nominowanych jury złożone z architektów wyspecjalizowanych w stadionach piłkarskich wybrało finałową dziesiątkę, w której znalazł się Stadion Śląski.

„Obecność Stadionu Śląskiego w pierwszej piątce międzynarodowego konkursu na Stadion Roku 2017, gdzie jurorami byli eksperci z zakresu architektury obiektów sportowych, to potwierdzenie słusznej decyzji o dokończeniu modernizacji tego legendarnego obiektu, a z drugiej strony zaakcentowanie jego unikalnych walorów, tak architektonicznych jak i sportowych. Jestem przekonany, że oprócz atrakcyjnej infrastruktury Stadion Śląski będzie przyciągał tysiące widzów znakomitymi wydarzeniami sportowymi, które już w tym roku zagoszczą na tym obiekcie” – podkreśla marszałek Wojciech Saługa.

Do zdobycia było maksymalnie 10 punktów. Nigdy w historii plebiscytu żaden stadion nie otrzymał noty wyższej niż 8 punktów. Łużniki zdobyły pierwsze miejsce z notą 7,84, tymczasem Stadion Śląski otrzymał 6,9 pkt. Obiekt z Chorzowa zajął piąte miejsce, ustępując U Arenie z Paryża, najdroższemu stadionowi świata – Mercedes-Benz Stadium, a także Stadionul Ion Oblemenco w rumuńskiej Krajowie. „Kocioł Czarownic” pozostawił w tyle m.in. stadion Atletico Madryt czy Wandę Metropolitano.

„Architektura powstała przy udziale architektów niemieckiego biura GMP Architekten, autorów wielokrotnie nagradzanych obiektów stadionowych w całej Europie, m.in. Olympiastadion w Berlinie. Biuro zaproponowało przejrzystą, konsekwentną i spójną bryłę stadionu. Zadaszenie obiektu zyskało zwiewną, delikatną formę z konstrukcją opartą na bazie ringu kompresującego, podobnie do stadionu Narodowego w Warszawie. Całość utrzymana w zawsze eleganckiej bieli nadaje dodatkowej elegancji całej kompozycji architektonicznej. Te atuty zapewne pomogły uzyskać wysokie noty w konkursie na stadion roku” – wylicza dr Maria Sipińska-Małaszyńska, polska członkini jury.

(źródło: http://www.slaskie.pl)

fot. Antek w Podróży08

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl