Śląskie Trendy

Sploty, płaszczyzny, przestrzenie

Dzień Kobiet stał się okazją do otwarcia ekspozycji prac plastycznych autorstwa niezwykłej kobiety – Agnieszki Chrzanowskiej-Małys. 8 marca o godz. 19.00 w Galerii Melina (ul. Częstochowska 16, Gliwice) rozpocznie się wernisaż wystawy „sploty, płaszczyzny, przestrzenie”.


„Po pewnym czasie wypływają na powierzchnię fakty, detale, o których się nawet nie miało pojęcia, że gdzieś w zwojach mózgowych zostały „zmagazynowane”. Przy tym wszystkim te wyrastające jakby z podświadomości wspomnienia są bardziej przetopione, organicznie powiązane i bardziej własne”.  J. Czapski

Wernisaż: 8 marca 2019, godz. 19:00 Galeria Melina, ul. Częstochowska 16, Gliwice

Sploty, płaszczyzny, przestrzenie to nieustanna i osobista próba opowieści o sobie. „Napotkane” przestrzenie, płaszczyzny, momenty, „zmagazynowane” gdzieś głęboko w mojej głowie, choć przez chwilę chcą zaistnieć. Zanim wydostaną się jednak z mojego wnętrza, otulają je wrażliwość, emocje, wrażenia. Wychodząc z ukrycia, poddane artystycznej syntezie, nie zamazują się, a stają się uogólnione, zweryfikowane. Uproszczeń szukam również w rozwiązaniach technicznych, staram się ograniczać stosowane materiały: naturalny len, płótno, papier ryżowy, papier czerpany, wełna, sizal, patyki.

Wystawa Sploty, płaszczyzny, przestrzenie prezentuje dwa cykle obiektów-obrazów, których wspólnym mianownikiem jest tkanina. Aktualny cykl Sploty, płaszczyzny, przestrzenie oraz fragment cyklu Widoki i powidoki, będący częścią pracy dyplomowej zrealizowanej w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Sprychy na ASP w Krakowie.

Agnieszka Chrzanowska_Małys

Agnieszka Chrzanowska-Małys ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach –  specjalizacja tkactwo artystyczne,

– w 2010 roku uzyskała dyplom (studia dzienne, magisterskie, w latach 2002- 2008) na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach,

– ukończyła studia podyplomowe w zakresie Przygotowanie pedagogiczne w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach – trzy semestry w latach 2015-2016.

– studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w IV Pracowni Interdyscyplinarnej – Sztuka z papieru prof. Małgorzaty Buczek–Śledzińskiej, aneks do dyplomu w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Sprychy – cztery  semestry w latach 2016-2018.

– od 2018 roku członek PKInSEA – Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę.

– Od 2012 prowadzi autorską pracownię artystyczną studio acm w Gliwicach, w której prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Jej podopieczni zdobywają licznie nagrody w konkursach artystycznych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Od 2 lat dzieci nagradzane są Zwiastunami – Nagrodą Prezydenta miasta Gliwic.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750