Śląskie Trendy

Ślubne wydatki okiem nowożeńców ze Śląska

Organizacja ślubu i wesela jak z bajki wymaga zaplanowania tego wydarzenia z dużym wyprzedzeniem – czasem przygotowania do wyjątkowego dnia trwają nawet dwa lata! Należy planować, ale i… oszczędzać. Ile pieniędzy potrzeba Ślązakom na urządzenie ceremonii marzeń?

Grupa Portali Weselnych od kilku lat bada zwyczaje par młodych. W marcu 2015 roku w kolejnym sondażu wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski. Statystyki dotyczące społeczeństwa w Polsce można również znaleźć na stronie GUS – stat.gov.pl. Według danych zebranych przez redakcję Grupy Portali Weselnych, Polacy wolą brać ślub latem, podobnie jest jeśli weźmiemy pod uwagę odpowiedzi z konkretnego regionu, na przykład ze Śląska. Ulubionymi miesiącami mieszkańców Katowic na termin ceremonii są sierpień oraz wrzesień – ważne, żeby miesiąc zawierał w nazwie literę „r”, która ma przynieść  szczęście małżonkom.

Szkoda, ponieważ zimowe ceremonie mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza te odbywające się w czasie świąt – twierdzi Ewa Sztuczka z redakcji portalu filmy-wesele.pl.

Ile kosztuje ślub na Śląsku?

Trudno się nie zgodzić z powyższym stwierdzeniem, zwłaszcza że letnie uroczystości kosztują więcej, niż te zimowe. Katowiccy zakochani przeznaczają zazwyczaj na organizację ślubu wraz z weselem od 20 do 40 tys. złotych. W tych niemałych kwotach zawiera się m.in. zakup sukni panny młodej oraz garnituru pana młodego (w sumie ok. 4 tys. zł), czy wynajęcie zespołu muzycznego lub DJ’a (ok. 3 tys. zł), a także reportaż ślubny (ok 1-2 tys. złotych). Najmniejszym kosztem okazuje się sama ceremonia. W urzędzie stanu cywilnego uiszczenie wszystkich niezbędnych opłat to ok. 100 zł, większe koszty czekają rozwodników, wdowców i obcokrajowców. Natomiast w kościele zapłacimy „co łaska”, co w śląskich świątyniach oznacza od 300 do 1000 zł. Niektóre parafie posiadają już oficjalne cenniki, w innych trzeba dopasować się do tego, ile za ślub płacą inni. Do urzędu czy kościoła nie wypada także przyjść pieszo: wynajęcie bryczki lub samochodu to koszt przynajmniej 500 zł. Przyozdobienie miejsca ceremonii kwiatami – następne 500 zł.  A oprócz tego trzeba przecież jeszcze znaleźć odpowiednią salę, przewieźć tam swoich gości i oczywiście ich nakarmić.

Koszty organizacji tego jedynego dnia zwracają się 41% nowożeńców, zazwyczaj tylko te najtańsze. W porównaniu do reszty kraju Katowice plasują się na jednej z wyższych pozycji pod względem „nie zwrócenia się kosztów”. Wniosek? Ślązacy pobierają się z prawdziwej miłości, a nie dla korzyści majątkowych.

Jak wybrać usługodawców?

Badani zadeklarowali, że w poszukiwaniach właściwego profesjonalisty, który uwieczni ten wyjątkowy dzień dzień kierowali się głównie estetyką portfolio (28%), a także pozytywnymi opiniami w internecie (21%), a następnie atrakcyjnością oferty (19%) oraz ceną (17%). Take podejście może być bardzo opłacalne, ponieważ aż 95% badanych wykazało zadowolenie ze swoich zdjęć ślubnych, a 75% z filmu. Poszukując usługodawcy w sieci, warto odwiedzać wiarygodne strony i serwisy, które posiadają na przykład aktualnego bloga, a także opinie par młodych korzystających z usług wybranego specjalisty (Katowice – baza fotografów ślubnych).

Pozostałe wyniki sondażu na temat kosztów organizacji ślubów w Katowicach, a także ciekawostek dotyczących ceremonii oraz wesela (na przykład najgorszy prezent) można zobaczyć na poniższej infografice. 

fotograf-slubny-katowice

artykuł sponsorowany

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl