Śląskie Trendy

Śląskie Targi Książki

Przed nami piąta edycja Śląskich Targów Książki. W weekend 6-8 grudnia w otoczeniu książek w katowickim MCK pojawią się ich znakomici autorzy. Wstęp bezpłatny.


Znani wydawcy z całej Polski oraz świetni autorzy

Śląskie Targi Książki, tradycyjnie już, będą dla mieszkańców całej aglomeracji dobrą okazją do spotkań z lubianymi autorami oraz udanych zakupów książek z oferty blisko 170 wystawców z całej Polski. Na Targach będę dostępne nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich. Prawdziwa książkowa uczta czeka na miłośników powieści obyczajowych, kryminałów, reportażu, fantastyki, jak i wielbicieli poezji, poradników czy komiksów. Wydawcy zadbali też o ciekawe propozycje dla dzieci i młodzieży. Małe, niezależne oficyny wydawnicze pod szyldem Świadomych Wydawców, przygotowały na Targi ekspozycję wartościowych i atrakcyjnych książek z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej. A oferta antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

Wśród wystawców znajdą się m.in.: AKAPIT PRESS, Amaltea, Bellona, Buka, Bukowy Las, Claroscuro, Czwarta Strona, DEBIT, Dom Wydawniczy REBIS,  Dowody Na Istnienie, GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE, In Rock, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI, KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY, KURTIAK I LEY, Muchomor, MUZA S.A., Muzeum Sztuki Współczesnej  w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, Noir Sur Blanc, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, TIMOF I CISI WSPÓLNICY, Uroboros, VIDEOGRAF, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo DWIE SIOSTRY, Wydawnictwo eSPe, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo KAMELEON, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo TADAM, WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO, WYDAWNICTWO VECTRA, Wydawnictwo Zwierciadło, WYTWÓRNIA, Zakamarki, Znak, Zysk i S-ka.

Miłośnicy gier także znajdą na Targach bardzo bogatą ofertę przygotowaną m.in. przez: G3, Granna, PHALANX, POINT GAMES czy Tactic Games.

Pełna lista wystawców

Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się w sumie blisko 200 wydarzeń: rozmów i warsztatów z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Śląskich Targach Książki zapowiedziało ponad 150 autorów, a wśród nich m.in.: Roma Ligocka, Maria Konwicka, Jerzy Kronhold, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Grzegorz Kalinowski, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Jakub Szamałek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Piotr Borlik, Sławomir Koper, Janusz Szostak, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Domagalik, Hanna Bakuła, Jerzy Illg, prof. Zbigniew Białas, Martyna Bunda, Paweł Goźliński, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, Dariusz Zalega, Wojciech Orliński, Paweł Piotr Reszka, Cezary Łazarewicz, Szymon J. Wróbel, Marek Migalski, Magdalena Kordel, Hanna Kowalewska, Ałbena Grabowska, Ewa Wachowicz, Michał Rusinek, Dariusz Rekosz, Mikołaj Marcela, Marta Guzowska. Będą także znani nie tylko jako autorzy: Krzysztof Wielicki, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca, Stanisław Janicki, Sławomir Łosowski, Sebastian Riedel, a także Antoni Piechniczek   i Bronisław Cieślak.

Spotkania na scenach poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Piotr Dobrołęcki, Szymon Kloska i Adam Szaja.

Lista spotkań autorskich

Spotkania z literaturą czeską

Na spotkania z literaturą czeską podczas Śląskich Targów Książki zaprasza Svět knihy – organizator Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego w Pradze. Program zapowiada wystąpienie Czech w roli gościa honorowego Warszawskich Targów Książki 2020. W Katowicach zagości Markéta Baňková, czeska pisarka i artystka, która w swojej twórczości artystycznej zajmuje się nowymi mediami oraz projektami internetowymi, a jej proza jest swoistą popularyzacją nauk ścisłych. W Katowicach Baňková zaprezentuje swoją aktualną prozę Drobiazg. Miłość w czasach genetyki, która została wyróżniona tytułem „Česká kniha” („Czeska książka”). Spotkanie poprowadzi oraz przeczyta fragmenty książek Pavel Peč, tłumacz polskiej prozy na język czeski. I to także Pavel Peč przeprowadzi rozmowę z Janem Stachowskim, polskim bohemistą mieszkającym w Katowicach, tegorocznym laureatem Nagrody im. Jiří‘ego Theinera, wręczanej przez Targi Książki i Festiwal Literacki „Svět knihy” w Pradze osobistościom z całego świata zasłużonym w dziedzinie promocji czeskiej literatury za granicą. Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania co Polacy najbardziej lubią w czeskiej literaturze, czy czeska literatura potrafi ich jeszcze zaskoczyć, a jeżeli tak, to czym? Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z Czechami. Przy kieliszku świętomarcińskiego wina, można się będzie spotkać z czeskimi pisarzami i pisarkami i dowiedzieć się, co nowego słychać w czeskiej literaturze. Będzie to miły akcent w rozpoczynającym się właśnie polsko-czeskim święcie literatury związanym z przyszłoroczną obecnością Republiki Czeskiej jako gościa honorowego Warszawskich Targów Książki w Warszawie i prezentacją polskiej literatury na praskich Targach Książki „Svět knihy”. Kolejnym czeskim gościem będzie Alena Mornštajnova, jedna z najpopularniejszych pisarek czeskich. Rozmowę wokół powieści Hana, nagrodzonej m.in. tytułem Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej, poprowadzi Jarosław Czechowicz, a tłumaczył będzie autor przekładu, Tomasz Grabiński.

Śląsk na Śląskich Targach Książki

Co roku z ciepłym przyjęciem publiczności  spotykają się wydarzenia wokół książek i zjawisk dotyczących Śląska i Ślązaków, historii, kultury i literatury. Biblioteka Śląska przygotowała cykl interesujących spotkań m.in. o twórcach śląskiej architektury, czy „Na nowo o Śląsku” o publikacjach Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Dariuszem Zalegą, autorem książki „Śląsk zbuntowany”Jerzym Ilgiem, który opowie m. in. o książce „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza”Wojciechem Grabowskim, autorem książki „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska” oraz z Michałem Bulsą i Barbarą Szmatloch – autorami książek „Katowice, których nie ma” i „Sekrety Katowic”. Marek Szołtysek jak zawsze zaprosi do czytania książek o Śląsku, a Kazimierz Szymeczko przybliży dzieciom Powstanie Śląskie. Interesującym wydarzeniem będzie prezentacja albumu „Muzeum Śląskie w Katowicach” autorstwa Alicji Knast z serii Director’s Choice, nowości wydawniczej Scala Arts & Heritage Publishers Ltd oraz spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Niewątpliwą atrakcją Targów będzie ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników, a wśród nich m.in. wydarzenia organizowane w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej: gry językowe z Agnieszką Frączek, spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką książek: „Kroniki Archeo” i „Mazurscy w podróży” oraz z Agnieszką Taborską i Michałem Rusinkiem. Całe klasy i rodziny będą mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie.

Na mikołajkowe warsztaty plastyczne i rodzinne czytanie bajek na Śląskich Targach Książki zaprosi Fundacja Miasta Słów. Dariusz Rekosz opowie o zakazanych książkach i przeprowadzi warsztaty detektywistyczne. Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieni się w Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży, w której rodzice uzyskają informacje co czytać maluchom i co podsuwać czytelnikom w wieku szkolnym, a wszystkie książki warte poznania będzie można w Czytelni obejrzeć i poczytać.

Można też będzie zdobyć autografy m.in.: Anny Markiewicz, Marty Guzowskiej, Magdaleny Kilarskiej, Asi Olejarczyk, Mariusza Wollnego, czy Wojciecha Widłaka.

Na wybrane zajęcia, które odbędą się w piątek obowiązują zapisy.

Ważna informacja!

Już po raz piąty Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzą na Targach wymianę książek i dzięki zaangażowaniu uwielbiającej książki publiczności zapewne pobiją rekord z zeszłego roku.

Program dla dzieci i młodzieży

Pełny program wydarzeń

Wystawy

W przestrzeni Targów można będzie zobaczyć ciekawe wystawy.

MAMA to wystawa prac belgijskiego ilustratora Quentin’a Gréban’a, znanego w Polsce przede wszystkim dzięki książce napisanej przez Hélene Delforge właśnie o tytule Mama. Na ilustracjach, które zostaną zaprezentowane nierzadko widać tęsknotę, miłość, oddanie i serce wkładane przez mamy w wychowanie swoich pociech. Artysta stara się także ukazać uczucia, które towarzyszą matkom równie często, m.in. strach, obawa lub zmęczenie, pokazuje też jak dzieci bezgranicznie ufają swoim mamom. Wszystko to sprawia, że wystawa jest znakomitym pretekstem do rozmów z dzieckiem.

ŚWIAT INNOCENTIEGO ILUSTRACJE Z KSIĄŻEK „Pinokio”, „Kopciuszek”, „Wyspa Skarbów”. Roberto Innocenti jest włoskim ilustratorem, artystą-samoukiem, który zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej: „Dziadka do orzechów”, „Opowieści wigilijnej”, „Calineczki” i innych baśni. Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). „New Yorker”, komentując „Pinokia” z jego ilustracjami, ocenił, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat. Na obie wystawy zaprasza Grupa Czas Dzieci.

„Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”

Wystawa prezentuje fotografie wykonane w Palestynie w czasie drugiej wojny światowej i jest dokumentacją miejsc, zabytków oraz życia codziennego Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Stanisław Ligoń, znany jako malarz, człowiek teatru, działacz plebiscytowy, radiowiec (dyrektora Polskiego Radia w Katowicach w latach 1933-1939), satyryk i polityk, dzięki tej wystawie daje się poznać jako świetny dokumentalista i fotoreporter. Wystawa przygotowana przez Bibliotekę Śląską.

Udogodnienia dla zwiedzających

Jak co roku działać będzie przygotowana przez Miasto Katowice strefa relaksu, w której można będzie chwilę odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami. Dostępna będzie także kawiarnia, wszystkich głodnych i spragnionych zapraszamy do bistro EMCEK meet & eat. U większości wystawców za książki zapłacimy kartą, ale zdarzają się też wyjątki i dlatego warto mieć przy sobie  gotówką – najbliższe bankomaty znajdują się przy ul. Chorzowskiej 1, al. Korfantego 6, al. Korfantego 46 i ul. Uniwersyteckiej 12.

W punkcie informacyjnym można będzie otrzymać bezpłatny przewodnik po Śląskich Targach Książki z mapą stoisk i scen, listą wystawców oraz programem. Wszystkie te informacje będą też zamieszczone na dużych tablicach w przestrzeni targowej. 29 listopada ukaże się dodatek specjalny do Gazety Wyborczej poświęcony Śląskim Targom Książki, w którym znajdą się najważniejsze informacje oraz ciekawostki.

Patroni

W gronie patronów tegorocznych Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu: Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego, Biblioteka Śląska, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polska Izba Druku, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym między innymi przez TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice,  Gazetę Wyborczą, Książki magazyn do czytania, Bibliotekę  Analiz, Magazyn Literacki KSIĄŻKI oraz portale rynek-ksiazki.pl wydawca.com.pl, książka.net.pl, czasdzieci.pl, granice.pl, lubimyczytac.pl i se.pl. Współpracę medialną zaoferowały radio ESKA Śląsk, Zdrowie, M jak Mama, Moje Mieszkanie, In your pocket i Śląscy Blogerzy Książkowi.

 

Śląskie Targi Książki

 

miasto współgospodarz                                                             Katowice

organizator wykonawczy                                            Murator EXPO sp. z o.o.

partner merytoryczny                                                 Targi Książki sp. z o.o.

 

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

plac Sławika i Antalla 1

6-8 grudnia 2019 r.

 

piątek i sobota w godz. 10.00-18.00

niedziela w godz. 10.00-17.00

 

www.slaskczyta.pl

 WSTĘP WOLNY

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl