Trzecia edycja śląskiego święta nauki już w najbliższy weekend! Gościem specjalnym będzie Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który poleciał w kosmos.
Kolejna, trzecia już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 12 do 14 stycznia 2019 roku. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzedniej edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności Festiwalu zupełnie nowe elementy, wśród nich m.in. hasło przewodnie – ENERGIA.
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 12 stycznia, ale w łączności z Festiwalem odbywać się będzie zaplanowana na piątek 11 stycznia VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Ta ogólnopolska akcja będzie stanowić prolog 3. ŚFN.
12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rozpocznie się oficjalna inauguracja Festiwalu, którą poprowadzi dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. W programie inauguracji znalazły się: rozmowa dr. Rożka z dr Marią Chełkowską o postrzeganiu muzyki przez fizyka i psychologa (towarzyszyć im będą muzycy i chór), prezentacja muzyczno-wizualnego projektu CallTrain MO4/HG4 przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków, rozmowa z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott oraz wręczenie Śląskich Nagród Naukowych. Aby zdobyć bezpłatną wejściówkę na wydarzenia w Teatrze Śląskim, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej ŚFN (ilość miejsce jest jednak oczywiście ograniczona).
Następnie 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych dwóch edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam w niedzielę 13 stycznia i w poniedziałek 14 stycznia na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich), strefa sportu, strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), strefa e-sportu czy – co stanowi absolutną nowość – strefa laserowych pokazów naukowych. 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.
W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy projektów nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką – zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 13 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników „Dziennika Zachodniego”.
Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, są dostępne w zakładce „Dla odwiedzających”.