Śląskie Trendy

Skarbnikowe Gody i urodziny Zabrza

W tym roku mijają 94 lata od momentu, gdy Zabrze otrzymało prawa miejskie. Rocznicę tego wydarzenia świętować będziemy w pierwszy weekend października. Urząd Miejski w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody, które zorganizowane zostaną 1 października. Natomiast dzień później, 2 października, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się Koncert Galowy z okazji Święta Zabrza. Początek o godz. 17.00. Koncert poprzedzi uroczysta msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 94 rocznicy nadania praw miejskich oraz 20 rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze, która odprawiona zostanie o godz. 12.15 w kościele św. Kamila. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp. Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki.

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 1 października. Imprezę zainauguruje Barwna Parada, która ruszy z pl. Wolności o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Roztańczone miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.

Park im. Poległych Bohaterów, położony w ścisłym centrum miasta przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 12.00 i potrwa do godz. 22.00, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami, miasteczko atrakcji. Dodatkowymi atrakcjami będą z pewnością stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.

Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym nie zabraknie koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. Wstęp tradycyjnie wolny.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Urząd Miejski w Zabrzu.

skarbnikowe-gody-plakat-nowy

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl