Śląskie Trendy

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

Brak pieniędzy to jeden z największych, o ile nie największy problem, polskich firm. Na koniec wszystko sprowadza się do nich i nie zmienią tego ani ulgi, ani zwolnienia ze składek. Firma, która dysponuje środkami nie musi się tym przejmować. Jakie są zatem sposoby na zdobycie środków na działalność?


Co trzecia firma nie dożywa roczku

W Polsce działa niemal 2 mln mikroprzedsiębiorstw, czyli podmiotów zatrudniających maksymalnie 9 pracowników. Wiele z nich to firmy młode, dopiero rozkręcające swoją działalność. Niestety statystyki są dla nich bezlitosne – nawet 1/3 może nie przetrwać pierwszego roku funkcjonowania. Powód? Pieniądze, a raczej ich brak. Z takimi problemami mogą borykać się jednak nie tylko dopiero raczkujące firmy, ale również marki, które znajdują się na rynku już kilka lat. Na szczęście ściąganie należności z klientów i kontrahentów – w tym tych niewypłacalnych – to nie jedyny sposób na sfinansowanie działalności.

Anioł biznesu – inwestor wcale nie-bezinteresowny

Świetny pomysł nie wystarczy by zaistnieć na rynku. Konkurencja nie śpi, a promocja produktu lub usługi wymaga nie tylko czasu, ale i kapitału. Oba te zasoby są ze sobą powiązane. Można je pozyskać zyskując wsparcie anioła biznesu. To nikt inny, jak inwestor – którym może być jedna zamożna osoba, jak i firma – dostrzegający potencjał drzemiący w przedstawionym mu pomyśle. W zamian za udziały w przedsiębiorstwie obejmuje je swoją opieką, zapewniając nie tylko wsparcie finansowe, ale również know-how czy kontakty. To istotne, zwłaszcza dla firm, które dysponują środkami, lecz nie są w stanie przekroczyć pewnej bariery, właśnie ze względu na brak innych zasobów. Dla takich przedsiębiorstw wiedza i rozbudowana siatka kontaktów mogą okazać się istotniejsze.

Patronat anioła biznesu trwa zazwyczaj 5-6 lat. Jego zysk pojawia się, gdy zdecyduje się sprzedać swoje udziały w firmie. Ta jednak najpierw musi osiągnąć wystarczająco mocną pozycję na rynku. Aniołowie biznesu oczekują zwrotu z inwestycji oscylującej w granicach 30 proc. Pozyskanie pomocy anioła biznesu nie zawsze jest możliwe. Pomysł musi przykuć jego uwagę, zdobyć aprobatę. Warto pamiętać, że różni inwestorzy lokują swój kapitał w różne sektory. Pomysł, który przekona jednego nie musi spodobać się drugiemu, bo po prostu nie inwestuje on w tę branżę.

Ostatnie wielkie wsparcie z Unii?

Swoją pomoc przedsiębiorcom – niezależnie od etapu, w którym się znajdują – zapewnia także Unia Europejska. W budżecie Wspólnoty na lata 2014-2020 firmy, obok samorządów lokalnych, w największym stopniu korzystają z unijnych profitów. To prawdopodobnie ostatnia szansa dla polskich przedsiębiorców na pozyskanie tak ogromnych środków. W budżecie na lata 2021-27 Polska przestanie być największym beneficjentem. Z pewnością odbije się to także na środkach dla firm. Dziś mogą one korzystać z ogromnego wsparcia. Programów jest naprawdę wiele i skierowane są one do różnych podmiotów. Niektóre związane są z konkretnymi branżami, inne z kolei przeznaczone są tylko dla poszczególnych części kraju. W ramach programu Polska Wschodnia rozdysponowano już 8,09 mld zł, z czego 5,64 mld pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ubiegając się o unijne dofinansowanie należy spełnić konkretne kryteria i złożyć stosowne dokumenty. Środki przyznawane są bezzwrotnie, ale rozpatrzenie wniosku może potrwać. Pieniądze nie trafią więc na konto firmy po kilku dniach. Co więcej muszą być spożytkowane zgodnie z założeniami programu. Biorąc jednak pod uwagę, że mówimy o wielomilionowych dotacjach nie powinno to stanowić większego problemu.

Pożyczki przez internet czyli możliwość uregulowania bieżących wydatków

Jednym z głównych hamulców w rozwoju firmy jest brak środków na pokrycie obecnych należności. Czasami jedna nieopłacona faktura na kilka tysięcy złotych może mieć poważniejsze konsekwencje niż przegrany przetarg wart kilkanaście tysięcy. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Przetargów jest wiele, a nie wywiązywanie się z finansowych zobowiązań może zachwiać firmą, m.in. podkopując jej wiarygodność. Kto chciałby współpracować z niewypłacalnym partnerem? Kłopot jednego przedsiębiorstwa może również oddziaływać na inne. Bardzo często rozwiązaniem takich problemów okazują się pożyczki pozabankowe. Kwoty nie są wprawdzie tak imponujące, jak w przypadku dwóch przytoczonych wcześniej metod, ale właśnie to jest ich zaletą. Inne jest jednak ich przeznaczenie. Co więcej, ryzyko zaciągnięcia zobowiązania przekraczającego możliwości firmy jest w tym wypadku dużo mniejsze.  Taka forma pozyskania kapitału ma być lekarstwem na bieżące problemy i ma pozwolić uregulować należności. Jest to możliwe m.in. dlatego, że pożyczki online udzielane są w ekspresowym tempie, a czas spłaty może wynieść nawet 2 lata. Przedsiębiorstwo będzie miało zatem czas na złapanie drugiego oddechu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl