Śląskie Trendy

Silesia Folk Design

Celem Silesia Folk Design jest odtworzenie dawnego śląskiego wzornictwa i przeniesienie go do współczesnego designu. Pomysłodawcą wydarzenia jest Aleksandra Malczyk. W czwartek, 26 listopada o godz.17.oo w ornontowickiej ARTerii (ul. Zwycięstwa 26) odbędzie się pokaz mody współczesnych jakli, połączony z wernisażem wystawy fotografii wykonanych w katowickim NOSPRze. Wszystko za sprawą współczesnych śląskich jakli, stworzonych w ramach projektu Silesia Folk Design, które z powodzeniem mogą być ubierane obecnie, na ważne uroczystości i koncerty, dodając noszącym je kobietom, elegancji i szyku, nawiązując jednak do dawnych tradycji. Cały projekt uzyskał wsparcie Narodowego Centrum Kultury.

Jakle ponad 100 lat temu były jednym z głównych elementów stroju kobiecego. Dawniej, w tych najbardziej eleganckich jaklach z czarnego jedwabiu, żakardu czy aksamitu, kobiety prezentowały się tylko na najważniejszych uroczystościach. Ciekawy jest również fakt, iż w czarnych jaklach Ślązaczki szły do ślubu, o czym niewielu z nas już pamięta.

Celem projektu Silesia Folk Design jest odtworzenie dawnego wzornictwa w ozdabianiu strojów i przeniesienie
go do współczesnego designu użytkowego. W wakacje w ramach warsztatów, powstały już pierwsze stylizacje na bazie haftów, kolejnym etapem jest kolekcja współczesnych jakli. Projektująca bardzo nowoczesną kolekcje współczesnych jakli Aleksandra Malczyk, poprzedziła swoją pracę wnikliwą analizą dawnych strojów, zarówno na podstawie udostępnionych fotografii, dawnych jakli, jak i zasobów Muzeum Górnośląskiego oraz Górnośląskiego Parku Etnograficznego. W kolekcji duży nacisk został położony na transformację dawnych tradycji na współczesną
modę z dbałością o detale i jakość stworzonych projektów. Wykrój bazowy modeli powstał na bazie jakli, jednej z dawnych mieszkanek Ornontowic. Aby uatrakcyjnić współczesny fason niektóre modele zostały skrócone w całości lub tylko z przodu. Całą kolekcję dzisiejszych jakli można podzielić na dwie mniejsze „Modry Śląsk” oraz „Śląsk Glamour”.

Kolekcja jakli „Modry Śląsk’

Śląskie modrzyńce w połączeniu z formą jakli raciborskiej, stały się inspiracją do stworzenia kolekcji „Modry Śląsk”. Tkaniną bazową, z której zostały uszyte jakle jest powszechny dzisiaj jeans, nawiązujący swym kolorem do dawnych
modrzyńców. W kolekcji zostały wykorzystane motywy biało granatowych pasków, powszechnych kiedyś w codziennych zopaskach. Elementy malowane na jaklach zostały zaczerpnięte z dawnych haftów, występujących zarówno na chustkach, jak i fartuchach. Noszone na śląsku chusty/sztofki zostały symboliczne zaznaczone przez namalowane frędzle.

Kolekcja jakli „Śląsk Glamour”

Kolekcja jakli „Śląsk Glamour” została stworzona na bazie bardzo eleganckich jakli noszonych na największe uroczystości. Stroje te z powodzeniem mogą być ubierane w sytuacjach bardziej formalnych, biznesowych oraz uroczystych, dodając noszącym je kobietom, elegancji i szyku, nawiązując jednak do dawnych tradycji. W tej kolekcji bardzo kobieca forma jakli raciborskiej została wykorzystana w swym klasycznym wydaniu, skrócona w całości, bądź jedynie w swej części przedniej. Zastosowano zdobienia zarówno z kompozycji guzików, szerokich koronek i połyskującej pasmanterii.

Aby pokazać, że powrót do współczesnej przestrzeni publicznej dawnego śląskiego z wzornictwa w formie jakli jest możliwy, została zorganizowana sesja fotograficzna w jednym z najbardziej nowoczesnych budynków na Śląsku, czyli
siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Stylizacje jakli zaprojektowanych przez Aleksandrę Malczyk przygotowała Gosia Hatalska, natomiast zdjęcia wykonała Marta Szczepaniak. Efekty będzie można podziwiać na wystawie fotografii. Wstęp za wejściówkami.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl