Śląskie Trendy

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA

W dniach od 20 do 22 marca  Rybnik stanie się małym światem. Tam bowiem, w Domu Kultury Chwałowice (ul. 1 Maja 91B)  rozgrywać się będzie Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA. Śląskie Trendy patronują temu wydarzeniu.

A w programie:

Piątek 20.03.2015 r. – wstęp wolny.

18.00 Bartłomiej Majzel – Moja Karawana

Sobota 21.03.2015 r. – karnet.

12.00 Pokaz filmu Elizy Kubarskiej „Badjao. Duchy z morza”

14.00 David Kaszlikowski – Tioman – na zapomnianej górze

15.20 Paweł Drozd – W poszukiwaniu szczęścia – Bhutan

16.40 Kamila Kielar – Jukon z pazurem

18.00 Wataha W Podróży – Himalaje na czterech łapach

19.20 Busem Przez Świat – Australia i Ameryka

Niedziela 22.03.2015 r. – karnet.

12.00 Katarzyna Dąbkowska – Nie tylko śnieg topnieje w Arktyce

                                                    – pokaz filmu „Między światami”      

13.20 Robert Drak – Grad Canyon Colorado 2013

14.40 Tomasz Owsiany – Madagaskar. Niecodzienna codzienność prowincji

16.00 Agata Majerczak – Dream Walker – każdy może skoczyć wszędzie

17.20 Bartosz Malinowski – Chadar – lodowa droga

18.40 Monika Witkowska – Everest. Góra Gór

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotografii:

– Matushka Fromeast (Marta Kotlarska) – „Nie boję się nocy – jestem Bompo”,

Tomasz Woźny – „Akcja Humanitarna”.

 

W trakcie festiwalu: kiermasz książek podróżniczych (w tym książek festiwalowych gości: Bartłomiej Majzel – poezje, Monika Witkowska, Tomasz Owsiany, Karol Lewandowski – Busem Przez Świat) i kiermasz rękodzieła etnicznego (www.kuferpodroznika.pl , www.nikamon.pl , www.moringa-art.com , www.kashmir-bg.pl) oraz smaczne i ciepłe posiłki przygotowane przez Bar Wegetariański MASALA www.masala.rybnik.pl.

Karnet na 1 dzień – 20 zł, karnet na 2 dni – 30 zł. Spotkanie w piątek – wstęp wolny.

Rezerwacja i zakup karnetów pod nr tel. 32 4216222 w.39 i w kasie DK Chwałowice.

Szczegóły na www.dkchwalowice.pl

Organizatorzy KARAWANY: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Stowarzyszenie Podróżnicze Enjoy Life www.stowarzyszenieenjoylife.pl  i Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl.

Bartłomiej Majzel (1974) – poeta, podróżnik (podróżował m.in. po Mongolii, Indiach, Bangladeszu, Syrii. Jordanii, Maroku, Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, Birmie, Iranie, RPA, Etiopii, Indonezji i innych.), współorganizator śląskiego festiwalu Ars Cameralis. Współtwórca grupy poetyckiej NaDziko, autor kilku książek poetyckich, reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach poezji i literatury. Autor radiowych reportaży, felietonów, oraz cyklicznej audycji muzycznej w Radiu eM – Karawana . „…bo zawsze miałem słabość do życia w drodze – bo uwielbiam światło załamujące się o świcie na pustyni i odgłosy oceanów, których nikt nie potrafi zapisać – i jeszcze dlatego, iż w podróży spotykamy dobrych ludzi – ocieramy się o tajemnicę tułaczki, która zwykle niesie ze sobą Spotkanie – napotykamy Innego – inny głos – inną twarz. Czyż tego wszystkiego nie odnajdujemy także w muzyce? W każdą sobotę zapraszam do Karawany tylko ważne dźwięki. Nadchodzą zwykle z różnych stron. Wyrastają z różnych muzycznych kultur. Posiadają jednak coś przepięknie tożsamego: horyzont nieskończoności, garść pocieszenia, czasem mrok i strach. Euforia o poranku. Kolory tęczy wymieszane ze sobą. Nocny blask. To jedyna taka godzina w tygodniu, w czasie której wielbłądy przemierzają nie tylko pustynie, ale i bezbrzeżne przestrzenie zaskakującej i intrygującej muzyki. Zapraszam na wspólne muzyczne wędrowanie!”. Strona: www.radioem.pl/doc/2235856.21-30-SOBOTA-Karawana.

Eliza Kubarska – filmowiec, alpinistka. Absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyserka debiutu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (prod. VVFS/ TVP1 2010). Nagrody i nominacje na festiwalach we Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Słowacji czy Anglii. Członek Jury filmowego w trakcie kilku ważnych festiwali filmów górskich (m.in.w Trento). Ma na swoim koncie udział w wyprawach od Karakorum i Grenlandii po egzotyczne wspinaczki w Afryce czy Azji, gdzie wraz z Davidem Kaszlikowskim wytyczyła wiele nowych dróg.

Film „Badjao. Duchy z morza”. Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając na wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności. Strona: www.badjaofilm.com, www.youtube.com/user/VerticalVisionStudio?feature=mhee.

David Kaszlikowski – fotograf, operator kamery, alpinista. Specjalizuje się w fotografii ekspedycyjnej i zdjęciach specjalnych. Fotografuje nie tylko w górach, ale także pod wodą i z powietrza – przy użyciu zdalnie sterowanego multicoptera. Autor nowych dróg wspinaczkowych na dużych górskich ścianach. Ma na swoim koncie eksploracje w Himalajach, na Alasce, czy Grenlandii (3 nowe drogi wielkościanowe) oraz egzotyczne wspinaczki w Azji (m.in. eksploracja masywu Dragon Horns w Malezji), Meksyku, Jordanii, Madagaskarze czy Mali w Afryce Zachodniej. Jako wspinacz dał się poznać także realizując serię wspinaczek bez asekuracji na drapacze chmur. Od 2010 roku, podczas kilku wypraw w okolicach Borneo, razem z Elizą Kubarską dokumentował podwodny świat nomadów morza – Badjao. Za reportaż fotograficzny „Badjao – nomadzi morza ” otrzymał nagrodę na prestiżowym konkursie Grand Press Photo. W 2014 otrzymał Grand Prix największego na świecie górskiego konkursu fotograficznego IMS. Strona: www.davidkaszlikowski.com.

Tioman – na zapomnianej górze. Opowieść o polskiej eksploracji na jednej z największych granitowych ścian w Azji Płd-wsch. Choć leży na znanej wyspie Tioman w Malezji, a od świata dzieli ją zaledwie 1km gęstej dżungli, Dragon Horns, nazywane też – Rogami Smoka, do roku 2000 pozostawały niezdobyte, a przez kolejne 10 lat niemal zapomniane. David Kaszlikowski opowie o swoim „odkryciu” tej góry, o niezwykle bogatej tropikalnej przyrodzie, i o tym jak kolejne eksploracje – zarówno górskie jak i fotograficzne – zmieniają oblicze nieznanego dotąd zakątka.

Paweł Drozd – dziennikarz Programu III Polskiego Radia. Specjalizacje się w tematyce międzynarodowej i wyprawowej. W prowadzonej przez siebie audycji regularnie gości ludzi, dla których podróż znaczy więcej niż przejazd z miejsca na miejsce. Jeden z organizatorów i reporterów głośnego przedsięwzięcia podróżniczego “Trójka Przekracza Granice”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportażu radiowego za reportaże z Finlandii i Bhutanu. Pomysłodawca i uczestnik akcji “Od zmierzchu do świtu”, niecodziennego eksperymentu, który połączył zimową sztukę surwiwalu z relacjami “na żywo” w Trójce. Na Facebooku prowadzi stronę „Świat z lotu Drozda”. Prywatnie zwolennik niskich temperatur.

W poszukiwaniu szczęścia – Bhutan. O Bhutanie, kraju wciśniętym między potężne Indie i Chiny, świat usłyszał dopiero w latach 60. Wtedy to po długoletniej izolacji himalajskie królestwo postanowiło otworzyć swoje granice na ludzi zewnątrz i ich idee. Krótko później w Bhutanie narodził się wynalazek, który dość dziś inspiruje do myślenia – Szczęście Krajowe Brutto. Czy zatem po ścieżkach Królestwa Grzmiącego Smoka chadzają ludzie szczęśliwi? Co przyniosło Bhutańczykom gwałtowne przejście z systemu społeczeństwa feudalnego do demokracji? I dlaczego bhutańskie świnie do niedawna karmione były marihuaną? O tym opowie Paweł Drozd, dziennikarz Trójki, który w grudniu 2013 roku na antenie Programu III przeprowadził relacje reporterskie “na żywo” bezpośrednio z Królestwa Grzmiącego Smoka: www.polskieradio.pl/9/29/Artykul/1005169,Bhutan-tu-szczescie-obywateli-jest-wazniejsze-niz-PKB.

Kamila Kielar – podróżnik, który kroki i myśli kieruje najczęściej w tereny zimne i niezamieszkane. Specjalista od tundry, outdooru i bushcraftu, przyrodnik (znawczyni niedźwiedzi i wilków), rowerzysta całoroczny i ogólnoświatowy. Z wykształcenia i z uporu dziennikarz. Ma 29 lat, mieszka w Krakowie. Prowadzi blog „Bear Girl” o podróżach w zimne strony świata. Samotnie przejechała na rowerze przez 60 krajów na 6 kontynentach. Za 30-dniową wyprawę rowerową przez Kamczatkę nominowano ją do Kolosów w 2014 r. Za pięciotygodniowy przejazd przez Alaskę otrzymała Nagrodę im. Tony’ego Halika w 2013 r. Obecnie w pięciomiesięcznej zimowej podróży przez Jukon. W Rowerowym Jamboree 2015, sztafecie Polska – Japonia, będzie liderem etapu przez Iran i Turkmenistan. Strona: www.kamilakielar.pl.

Jukon z pazurem. „…Niedźwiedzie, które zdaje się, że przylgnęły do mnie już na stałe, podczas tego wyjazdu poszły spać. A przynajmniej tak wyglądało największe kłamstwo, które sobie wmawiałam wjeżdżając coraz wyżej w góry i oddalając się coraz bardziej od miejsc, które udawały cywilizację. Od września do grudnia rowerem udało mi się przejechać praktycznie wszystkie drogi na Jukonie (nie, żeby znowu było ich tak dużo…), po drodze bawiąc się w to, co zwykle w podróży na północ: odbijanie się od zamkniętych granic, mordercze podjazdy nagradzane tabliczką czekolady każdy, udowadnianie że niedźwiedzie jednak nie śpią, stołowanie się w dzikiej kuchni, traperstwo na poziomie profesjonalnym, płukanie złota nocą w szemranej kopalni oraz podejrzane kontakty z szalenie zarośniętymi mężczyznami”.

Wataha W Podróży – Himalaje na czterech łapach. Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski pewnego dnia spakowali plecaki, wzięli ze sobą Diunę – wilczaka czechosłowackiego, zamknęli za sobą drzwi i wyruszyli do Indii. Tam, po ponad 2 miesiącach spędzonych w stolicy, gdzie wśród ludzkiego tłumu nie mieli gdzie wybiegać psa, zaopatrzeni w zapas psiej karmy, wyruszają w Himalaje, na trwający prawie 2 miesiące spacer. Ich cel, to przejście Himalajów Garhwalu ze wschodu na zachód, o własnych siłach, niskim kosztem, bez wsparcia z zewnątrz i co najważniejsze – w towarzystwie Diuny. Udaje się, w trakcie 55-dniowej wędrówki przemierzają ponad 500 km, odwiedzają 12 himalajskich dolin, są na wysokości ponad 4300 m n.p.m., w pionie pokonują ponad 63 km. Mijają szczyty Panch Chuli, Nanda Devi, Nanda Khat, Trisul, Shivling, Bhagirathi. Nie było łatwo – codziennie towarzyszyły im krew, pot i łzy, deszcz, śnieg i grad, ryż i soczewica, a dzięki Diunie nie narzekali też na brak emocji. Gubili się, wspinali zboczami porośniętymi przez kwitnące rododendrony, zsuwali po urwistych śnieżnych zboczach himalajskich dolin. Palili kadzidełka w przydrożnych stupach, rozbijali namiot z widokiem na sześcio- i siedmiotysięczne szczyty, kąpali się w lodowatej wodzie wypływającej z lodowców górskich i codziennie budzili się w najpiękniejszych górach świata. 1 czerwca 2013 r. ich trekking niespodziewanie zakończył się wypadkiem Agaty – złamany obojczyk uratował podróżników przed himalajskim tsunami wywołanym przedwczesnym monsunem, który w

czerwcu zabił tysiące osób. Strona: www.3wilki.pl.

Busem Przez Świat – Australia i Ameryka. Busem Przez Świat to studencki projekt podróżniczy zakładający objechanie świata starym hipisowskim busem jak najniższym kosztem. W 5 lat busik przejechał już 52 państwa na 5 kontynentach w 12 wyprawach i pokonał ponad 100 tysięcy kilometrów. Projekt zaowocował jednym z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce, którego czyta co miesiąc ponad 30 tysięcy czytelników. Można tam znaleźć codzienne relacje z wypraw, filmy i zdjęcia, porady dla podróżników oraz testy sprzętu i rankingi najpiękniejszych odwiedzanych miejsc. Z serii „Busem Przez Świat ukazały się już dwie książki: „Busem Przez Świat. Wyprawa Pierwsza” i „Busem przez świat. Ameryka za osiem dolarów”, których autorem jest Karol Lewandowski – uczestnik wszystkich busowych wypraw. W tym roku planują wyprawy do Gruzji, na Islandię i do Ameryki Południowej. W każdej chwili można do nich dołączyć. Na spotkaniu ekipa opowie o swoich kilkumiesięcznych wyprawach przez Australię i Amerykę Północną. Strona: www.busemprzezswiat.pl.

Katarzyna Dąbkowska – łodzianka, absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim; autorka krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. „Arktyka jest moją miłością i uzależnieniem od wielu lat, ale zakochałam się w niej w 2009 roku podczas pobytu na Stacji Polarnej na Spitsbergenie, gdzie kręciłam film dokumentalny o polarnikach. Wtedy przekonałam się, że Północ to niezwykłe miejsce, które swoim magnetyzmem przyciąga tak bardzo, że na jednej wizycie się nie skończy. Dlatego wróciłam do Arktyki w maju 2014 r., by zrealizować film dokumentalny Między światami”. Film otrzymał nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego na XXIV Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu“ w Łodzi w 2014 r. Strona: www.vimeo.com/96525847.

Nie tylko śnieg topnieje w Arktyce. Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Między światami to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń… Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym, między niebem a ziemią, między życiem a śmiercią, a tutaj ta granica jest krucha jak lód.

Robert Drak – kajakarz, boatman, płetwonurek, morski sternik jachtowy. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, członek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze. Uczestnik wypraw: Swedseayak kajaki morskie na Morzu Północnym (2006), Grecja (2008, 2012, 2014), spływ Sun Kosi i trekking Nepal (2009), pływał na kajakach w Czarnogórze, Włoszech, Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji. Uczestnik wyprawy „Grand Canyon Colorado 2013” – pierwsza polska wyprawa kajakowa do Wielkiego Kanionu. Uzależniony od kontaktu z „żywą” przyrodą pod każdą postacią – rzeki, jeziora, łąki, lasy, stepy, góry, morza, oceany. Kajaki, żagle, rowery, narty, piesze wędrówki byle zawsze w bliskości przyrodą. Generalnie „zwierzę wodne”. Wyznawca zasady, że bez kontaktu z wodą (słodką lub słoną) nie ma wakacji.

Grad Canyon Colorado 2013. Po 19 latach oczekiwania na wymagane pozwolenie, grupa polskich kajakarzy z krakowskiego klubu Bystrze www.bystrze.org   pokonała legendarną rzekę Kolorado płynącą przez słynny Wielki Kanion, na którego brzegu staje rocznie prawie 5 mln turystów. Uczestnikami wyprawy byli jedni z najbardziej doświadczonych w Polsce kajakarze górscy, którzy na swoim koncie mają wiele premierowych i spektakularnych przepłynięć rzek na całym świecie. Przez 18 dni, odcięci od cywilizacji, przemierzyli 450 kilometrów amerykańskiej rzeki, pokonali prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych, widzieli gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blacktail, Matkatamiba, Deer Creek i dziesiątki innych spośród prawie setki łączących się z Kolorado. Byli pierwszą polską wyprawą kajakową, która tego dokonała. Strona: www.colorado2013.pl.

Tomasz Owsiany (1984) – absolwent filologii romańskiej UJ, z wykształcenia tłumacz konferencyjny, a z różnych powodów – pracownik korporacji. W 2011 roku znużony biurową rutyną rzucił pracę i przeniósł się na dziewięć miesięcy na Madagaskar, by na misji w niewielkiej mieścinie uczyć języka francuskiego. Pracował, podróżował i poznawał malgaskie realia. Nazywa siebie „kiełkującym podróżnikiem”, bo, jak twierdzi, na miano podróżnika trzeba sobie zasłużyć. Szykuje się już do kolejnej wyprawy. Jest miłośnikiem przyrody, szczególnie lubi włóczyć się samotnie po Beskidach. W czerwcu zadebiutował książką „Madagaskar. Tomek Na Czerwonej Wyspie”. Ale nie jest to typowa książka podróżnicza ani reportaż. To opowieść obyciu na miejscu, książka o odkrywaniu Madagaskaru.

Strona FB: www.facebook.com/madagaskar.tomek.

Madagaskar. Niecodzienna codzienność prowincji. Madagaskar jest dziś domem użytkowników Facebooka i tych, którzy nigdy nie widzieli żarówki. Gdzieś pomiędzy ich światami, wśród termitier, luźnych drzew i kęp suchej trawy leży miasteczko Mampikony. Turyści tam nie zaglądają – nie mają po co. W Mampikony atrakcją jest bowiem zwykła codzienność… Zwykła? W żadnym razie! Jest pełna niesamowitych historii, intryg i absurdów godnych Monty Pythona. I o niej między innymi opowie Tomasz Owsiany. Opowie, jakie dźwięki budzą mieszkańców i dlaczego co rusz słyszy się mora-mora, powolutku! O tym co robili Milion, Miliard i Dolar w szkolnej ławce i tym, jak leczy się malarię z dala od szpitala. Będzie o cebulowy złocie i o wartości madagaskarskich banknotów. O mentalności i duchowości prowincji. Będą też malgaskie kalambury, odciski lemurzych łapek i zapachy ylang-ylang…

Agata Majerczak – Dream Walker – każdy może skoczyć wszędzie

„Dream Walker jest projektem stworzonym z myślą o tych, którzy mają odwagę spełniać swoje marzenia.  Mają odwagę zrobić pierwszy, ten najważniejszy krok. W przepaść, w siebie, w swoje życie, w swoje nadzieje. Dla tych, których nie przerażają koszty spełnianych marzeń: zmiana otoczenia, wyłamanie się z rutyny, porzucenie szeroko rozumianej wygody. To projekt, do którego dołączają Ci, którzy marzą o nowym wcieleniu, nowych doznaniach i emocjach. Ci, dla których codzienność to nie wszystko. To inicjatywa, która porywa za sobą niezależnie od narodowości i statusu. Porywa Nas wszystkich do lotu, pozwala zachłysnąć się życiem na nowo. Ideą projektu jest otwarcie dla wszystkich, hermetycznego dotąd środowiska ekstremalnych profesjonalistów. Jest to możliwe dzięki technice skoków na linach Dream Jump (maksimum swobodnego lotu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa)”. Dream Walker – 80 skoków dookoła Świata, cykl 80 wypraw ekip technicznych skoczków z całego Świata i partnerów wspierających. Są w miejscach, które łączą w sobie dwie cechy: monumentalne piękno natury i ekstremalne wysokości: Norwegia Kjerag, Francja – Gorges du Verdon, Grecja – Zakynthos – Navagio Beach, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dubaj – SkyDive, Włochy – Matera. Poznamy i zobaczymy świat z zupełnie nowej perspektywy. Perspektywy skoku. Strona: www.dreamwalker80.pl.

Bartosz Malinowski – nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywionego czasu, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2013 roku wraz z żoną przeszedł „Chadar” – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami Witolda Glińskiego „Long Walk Plus Expedition” z Jakucka do Kalkuty w Indiach. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie. W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz motto, „maszeruj albo zdychaj”. Strona: www.wielkiszlakhimalajski.pl.

Chadar – lodowa droga. Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga. Szlak ten jest do dziś jedyną drogą łączącą te dwa dawne himalajskie królestwa. Mężczyźni, kobiety i dzieci codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, nocują w jaskiniach i żywią się tsampą. Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do – 30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru.

Monika Witkowska – z zawodu dziennikarka i autorka książek podróżniczych (niektóre to: „Kurs Arktyka”, Z plecakiem przez świat”, „Między niebem a piekłem”, Kurs na Horn”, najnowsza – „Everest. Góra gór”) z zamiłowania – podróżniczka (na koncie 180 krajów). Do głównych jej pasji należą góry – zarówno te niższe (przynależność do Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich), jak i najwyższe (aktualnie – finisz w zdobywaniu Korony Ziemi). Inne pasje to żeglarstwo morsko-oceaniczne (na koncie m.in. opłynięcie Przylądka Horn, rejsy przez Atlantyk i Pacyfik, pokonanie arktycznego szlaku żeglownego z Grenlandii na Alaskę), nurkowanie, narty oraz sporty powietrzne (zaliczony kurs spadochronowy i paralotniowy). Więcej na stronie: www.monikawitkowska.pl.

Everest. Góra Gór. Na czym polega trudność w zdobywaniu Mt Everestu? Dlaczego Ice Fall jest taki niebezpieczny? Co się kryje pod nazwą Strefa Śmierci? Jak wygląda codzienne życie na dwumiesięcznej wyprawie? Kim są Szerpowie i jakie mają zwyczaje? O co chodzi w aklimatyzacji i jak to jest z wspomaganiem się tlenem z butli? Dlaczego na Evereście nie uda się ugotować makaronu i co w takim razie się jada? Jak się przygotować do tego typu wyprawy? Na te i inne pytania odpowie Monika Witkowska, która zdobyła najwyższą górę świata w 2013 roku.

Wystawa fotografii „Nie boję się nocy – jestem Bompo”- projekt opowiada o rytuałach szamańskich w Nepalu. W czasie święta Janai Prima mieszkańcy miejscowości Syafrubesi, gdzie odbywają się rytuały lecznicze oraz całonocne pudźas – obrzędy oczyszczające ciało z chorób i demonów, wyruszają w pielgrzymkę z szamanami do miejsc związanych z kultem. Nanda Devi Raj Yatra jest najdłuższą i najtrudniejszą pielgrzymką w Himalajach, to także jedna z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie, jej uczestnicy idą boso przez trzy tygodnie przez indyjskie Himalaje. Jest to bardzo rzadkie wydarzenie, odbywające się raz na 12 lat. Matushka Fromeast (Marta Kotlarska) – absolwentka ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin’s College of Arts and Design w Londynie. Inicjatorka koncepcji projektu Stories from Himalayas www.storiesfromhimalayas.com, którego celem jest popularyzacja spuścizny kulturowej Himalajów. Strona: www.martushkafromeast.com.

Wystawa fotografii „Akcja Humanitarna” prezentowane zdjęcia powstały w lutym 2013 r. podczas udzielania przez Polską Akcję Humanitarną www.pah.org.pl pomocy Natychmiastowej w rejonie Jonglei w Sudanie Południowym, który w lipcu 2011 r., po dwóch dekadach wojny domowej, ogłosił niepodległość od Sudanu. Tomasz Woźny – absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Fotografował konflikt w tureckim Kurdystanie, życie w zniszczonej wojną Gruzji i również zrujnowane przez trzęsienie ziemi Haiti. Strona: www.tomaszwozny.com.

RFPKarawana-plakat

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl