Śląskie Trendy

Redakcja i Processs w Gliwicach

Scena Spirali, w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” w Gliwicach gościć będzie w piątek, 4 grudnia dwa zespoły należące do nurtu Gliwickiej Alternatywnej Sceny – Redakcję i Processs. Koncerty rozpoczną się o godz. 20.00.

Redakcję założył gitarzysta i tekściarz Darek Dusza, legendarna postać polskiej muzyki punkowej i niezależnej. Artysta znany m.in. z takich formacji jak Śmierć Kliniczna, Absurd czy DiM, czy Shakin` Dudi. Darek jest również znanym tekściarzem, autorem m.in. „Au sza la la la” i „Och, Ziuta” Shakin` Dudi czy „Jak malowany ptak” Dżemu. Obecnie współpracuje m.in. z Irkiem Dudkiem, Cree, Lorą Szafran, Michałem Urbaniakiem.
Do współpracy w Redakcji Darek zaprosił wokalistę Adama Antosiewicza ( Trzy Kluski Śląskie), Bartka Stuchlika (Shakin` Dudi) i Łukasza Walczaka. W kwietniu 2011 roku ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany „Horrroskop” (Jimmy Jazz Records). Zespół od tego czasu regularnie koncertuje, prezentując żywiołową mieszanka punk rocka, rock`n`rolla i garażowych brzmień z lat sześćdziesiątych. W repertuarze koncertowym zespołu znalazły sie też legendarne utwory Śmierci Klinicznej i Absurdu. W pażdzierniku 2012 r ukazał się nowy album Redakcji „Cyfrowe Średniowiecze”. Na nową płytę trafiło 13 premierowych piosenek i dwa utwory Absurdu (dawnego zespołu Darka z lat osiemdziesiątych). Zespół, oprócz serii koncertów w renomowanych klubach, wystąpił m.in. na Festiwalu Ryśka Riedla, na trzech edycjach Festiwalu Rock na Bagnie, na Industriadzie. Obecnie zespół przygotowuje trzeci studyjny album.

PROCESSS
Zespół powstał w Pyskowicach pod koniec 1982 roku. Początkowo zafascynowany muzyką gliwickiej Śmierci Klinicznej poszukiwał własnego stylu, który wykrystalizował się gdzieś w 1984 roku mieszanką hardcorowego punk rocka z muzyką nowofalową inspirowaną Joy Division, oraz z dodatkiem „Bogusiowych” psychodelicznych dźwięków. Processs wystąpił w latach 1985-1987 na ogólnopolskich festiwalach: FMR Jarocin, Róbrege. Zaistniał na dwóch kultowych składankach „Jak punk to punk” LP Tonpress 1986, „Radio nieprzemakalnych” LP Wifon 1988 oraz wystąpił w brytyjskim filmie o polskiej muzyce rockowej Andrzeja Kostenki „My blood, your blood”. W 1987 roku nakręcił pierwszy punkowy teledysk dla programu drugiego polskiej telewizji do piosenki „Stroszek”, który nadal cieszy się popularnością w internecie. Zespół zawiesił działalność w 1990 roku, a muzycy rozjechali się po Europie. Po latach idea procesowej muzyki jak niektóre inne idee… ożyła i zespół wybudził się z letargu. Na przełomie 2012 i 2013 grupa nagrała nowa płytę, wydając ją jako podwójny album pt. „PROCESSS 1984/1986 – 2010/2012” CD Zima Records. W roku 2014, tuż przed „Bagnem” zespół w limitowanej edycji wydał materiał pt. „Wszystko dla jutra” zawierający archiwalne nagrania z lat 1982-1984 (LP/CD Zima Records). Dużym utrudnieniem w działalności zespołu stał się fakt, że muzycy mieszkają w odległych krajach. Mimo to udało im się z sukcesem wystąpić w 2014 roku na festiwalu „Rock na Bagnie”. Pochlebne recenzje i ciepłe przyjęcie skłoniły muzyków do kontynuacji działalności. Jej kolejnym etapem są występy w gliwickim „Mrowisku”- 4.12.2015r. i w opolskiej „Piekarni” 5.12.2015r. Zespół w składzie: – Andrzej Mierzwa – wokal, teksty, – Arek Jurka (Nawiedzony) – wokal, instrumenty perk. – Darek Malinowski – bas, Darek Rajkowski (Diabeł) – gitara, Adam Szuraj – bębny.
https://www.facebook.com/zespolprocesss/?fref=ts
www.processs.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl