Śląskie Trendy

Recyklingowa suknia z plastiku

W katowickim UPstore (ul. Kilińskiego 22) obejrzeć można sukienkę stworzoną z butelek PET. Wystawa zorganizowana jest w ramach działalności „Lokalu na kulturę”.

O sukni opowiada jej twórca, Maciej Mesznik:

Suknia pt. „ Królowa śniegu” jest elementem większej kolekcji damskiego ubioru wieczorowego. Kolejnym egzemplarzem zaprojektowanym i zrealizowanym w duchu idei „ recyklingu”, czyli wtórnego przetworzenia i wykorzystania odpadów, zrobiona całkowicie w systemie „d.i.y.” ( z angielskiego do it yourself ), „zrób to sam”, od początku do końca ręcznie, bez użycia jakichkolwiek maszyn.

 Kolekcja wykonana jest materiałów odpadowych, części tworzyw sztucznych. To substancje, które najdłużej się rozkładają i najtrudniej je zutylizować, a my pozbywamy się ich coraz więcej. Ja małą cząstkę niewygodnych opakowań przywracam do realnego obiegu, zagospodarowuję, zmieniam funkcję nadaję zupełnie nowe znaczenie. Dla mnie nie są już odpadem , niepotrzebnym i niewygodnym, są doskonałym budulcem nowego przedmiotu – w tym przypadku wieczorowej sukni. 

 Zbudowana z elementów powycinanych butelek plastikowych, po dużej, wodzie mineralnej i wypalanymi maleńkimi otworkami wzdłuż krawędzi tak, aby można było je wiązać i przeplatać za pomocą żyłki wędkarskiej. Suknia składa się z dwóch części łączonych ze sobą za pomocą zatrzasków metalowych, co umożliwia sprawniejsze ubranie oraz jest łatwiejsze w eksploatacji i transporcie. Część górna również zapinana na zatrzaski z tyłu, prosta do ubrania i zdejmowania. Ilość zapiętych zatrzasków tylnych może też regulować swobodę ruchu ( im mniej zapięte tym większe kroki można zrobić). Nieduże prostokątne elementy, kolejno jeden za drugim wycinane, dziurkowane, wiązane do poprzednich, co tworzy swoistą plastikową tkaninę. Modelowane na manekinie żeby forma zachowała kształt sylwetki ludzkiej. Dolna część zbudowana z brył. Powiązane trójkątne kawałki butelek tworzą ostrosłupy, te natomiast połączone ze sobą układają się w koło ( lodową obręcz) nadając optycznie całości ciężaru.

Formy ostrosłupów symbolizują lodowe odpryski i sople. Proste linie łączeń to lodowe bloki. Lodowego, a raczej lodowatego charakteru nadaje też kolor plastiku z butelek, celowo pozostawiony w oryginale i nie przełamany. Ostra i zimna  jak „Królowa śniegu”

Jest to suknia doskonale nadająca się do na wyjątkowe okazje, bale, party w klubie,  wystrzałową „ domówkę”. Nadchodzi noc sylwestrowa, później karnawał, czas szalonych imprez, przebieranek i radości. Myślę, że jest to strój zaprojektowany z myślą o takich okolicznościach. Przeznaczony dla kobiety pewnej siebie, odważnej i bardzo szalonej, która potrafi unieść ten chłód, oraz chłód spojrzeń koleżanek.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl