Śląskie Trendy

PUNK GENERATION – Dezerter zagra w Gliwicach

W sobotę, 7 listopada w gliwickim Klubie SPIRALA (CKS Mrowisko, ul. Pszczyńska 85), godz. 18:30, w ramach Alternative Night zagrają: Uliczny Opryszek, Bunkier, [Peru], ON2B oraz Dezerter. Śląskie Trendy patronują temu wydarzeniu.

Bilety w przedsprzedaży 36,00 zł w dniu koncertu 45,00 zł. Przedsprzedaż TICKETPRO, Salon Czas i kasa Mrowiska.

 

Punkowe załogi pojawiły się w Gliwicach na początku lat osiemdziesiątych i od tego czasu ta kontrkultura zagościła w naszym mieście na stałe. Pierwsze koncerty w studencki Gwarku na Rynku gromadziły coraz większą publiczność, oprócz polskich zespołów pojawiać się zaczęły zagraniczne zespoły jak Youth Brigade czy Die Toten Hosen.

Coraz większą popularność zyskiwały zespoły grające w ramach Gliwickiej Alternatywnej Sceny, Śmierć Kliniczna, R.A.P. Processs, Brzytwa Ojca! czy Absurd. By ostatecznie stać się filarami sceny undergroundowej w Polsce.

Jednym z pierwszych, który pojawił się na scenie Gwarka był warszawski Dezerter.

Założony wiosną 1981 r. przez uczniów warszawskiego technikum elektronicznego Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) i Roberta „Robal” Materę (muzyka, gitara, głos),  pierwotnie nazywał się SS-20 (od radzieckich pocisków balistycznych, rozmieszczonych m.in. na terytorium Polski), a jego skład uzupełnili: Darek „Stepa” Stepnowski (bas, głos) i Darek „Skandal” Hajn (głos). Ze względu na kontrowersyjna nazwę grupa szybko przestała mieć okazję do koncertowania i stanęła przed wyborem: zakończenie działalności lub zmiana nazwy. Muzycy wybrali drugą opcję i od 15 września 1982 r. grupa występuje jako Dezerter. Wiosną 1983 r. Dezerter pierwszy raz wszedł do profesjonalnego studia nagraniowego, aby zarejestrować cztery utwory, wydane później w formie EP-ki. Płyta ta dziś ma statut legendarnej. Zespół zaczął regularnie występować w całym kraju m.in. w Jarocinie, gdzie każdy ich koncert był dużym wydarzeniem.

W 1987 r. nakładem amerykańskiego wydawnictwa Maximum Rock’n’Roll wyszła płyta „Underground out of Poland”, a po wielu latach starań muzycy wreszcie otrzymali paszporty od komunistycznych władz i mogli zacząć wyjeżdżać za granicę.

Punkowa charyzma pozwolił im przetrwać niełatwe czasy komunizmu i do dziś wydali kilkanaście albumów i zagrali setki koncertów w kraju i zagranicą. W 2014 roku ukazał się album „Większy zjada mniejszego”, gdzie tradycyjnie oprócz mocnej punkowej muzy mamy mocne i celne teksty. Gościem specjalnym zespołu będzie Nika, wokalistka legendarnego zespołu Post Regiment!

Dezerter powraca do Gliwic po 29 latach!

www.facebook.com/Dezerter1981

Oprócz Dezertera na zagrają młodsze zespoły, prezentujące różna odmiany punka.

Uliczny Opryszek z Nowego Tomyśla. Powstał w 1991 roku i mający na swoim końce 4 studyjne płyty i ponad setkę koncertów w kraju i zagranicą ( m.in. Woodstock duża scena).

Klasyczny punk w ich wydaniu pozwolił im zyskać popularność w całym kraju.

www.facebook.com/ULicznyOpryszekpunkrock

Bunkier śląska załoga punkowa grająca od 1990 roku, mocny przekaz i muzyka zahaczająca o ska sprawiło że stali się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w kraju. Zostali laureatami konkursy Radia Bis (teraz Czwórka), co pozwoliło im wydać płytę przez Polskie Radio. Oprócz niej ukazały się jeszcze trzy albumy studyjne. Obecnie przygotowują nową płytę.

www.facebook.com/bunkierpunk

[Peru] zespół z miasta Lublin mimo obcości od kilku lat na scenie wydał dwa albumy, ale każdy z nich stał się dużym wydarzeniem. Bardzo nieszablonowe podejście do muzyki punk rockowej i mocne polityczno-społeczne teksty stały się znakiem rozpoznawalnym zespołu.

www.facebook.com/perulbn

ON2B najmłodszy (duchem) zespół śląsko-opolski, wydał dwa materiały (CD i EP). Jego skład wchodzą ludzie tworzący zespoły Profanacja i Adwent. Charakteryzują ich ciekawe, inteligentne teksty, okraszone ostra punkowa muzyką.

www.facebook.com/on2bpunk

Przed koncertem o godz. 17:30 pokaz filmu dokumentalnego o zespole DEZERTER „Nie ma zagrożenia”.

 

Impreza z cyklu Arternative Nights, dofinansowana z budżetu miasta Gliwice. Zaprasza Stowarzyszenie GTW i ZIMA RECORDS.

 

7.11.2015 Klub SPIRALA (CKS Mrowisko) ul. Pszczyńska 85, godz. 18:30.

Bilety w przedsprzedaży 36,00 zł w dniu koncertu 45,00 zł. Przedsprzedaż TICKETPRO, Salon Czas i kasa Mrowiska.

plakat 7-11-15 internet

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl