Śląskie Trendy

Przeżyłem, więc wiem – wspomnienia górskie Ryszarda Szafirskiego

Klub Podróżników Namaste oraz Wydawnictwo Annapurna zapraszają na wieczór autorski z Ryszardem Szafirskim. Wszystkich zainteresowanych tym niezwykłym spotkaniem zapraszamy 8 listopada (niedziela) o godzinie 18:00 do Klubu Podróżników – Namaste w Katowicach.

Podczas spotkania prezentacja filmu z pierwszej polskiej wyprawy w Karakorum w 1969 roku. W niedzielny wieczór będzie można także nabyć po promocyjnych cenach książkę „Przeżyłem, więc wiem” Ryszarda Szafirskiego, a także inne górskie pozycje wydawnictwa Annapurna, w tym nowość „Zakopiański dom wariatów” Romulada Romana.

Wstęp wolny.

Ryszard Szafirski – ur. w 1937 roku, jeden z najwybitniejszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów. Odznaczony czterema medalami Ministra Sportu „za wybitne osiągnięcia sportowe” oraz brązowym Krzyżem Zasługi.
Fotograf i autor zdjęć do filmów górskich oraz konsultant obrazów Zakręt (1977 r.) i Spirala (reż. Krzysztof Zanussi, 1978 r.).
Naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (1977-1978). Współautor tzw. raportu taterników. Mieszka na stałe w Kanadzie.
W ogromnym dorobku wspinaczkowym ma i.in. przejścia najtrudniejszych dróg w Tatrach. W Alpach i Dolomitach dokonał m.in. pierwszego przejścia północnego filara Eigeru (1968), trzeciego przejścia (pierwszego polskiego) Filara Wiewiórek na Cima Ovest (Tre Cime di Lavaredo).
W Górach najwyższych był jednym z autorów historycznego wejścia na Kunyang Chhish (1971 r.). Był też kierownikiem zakończonych sukcesem wypraw na Peak 29 (1979) i południową ścianę Annapurny (1981).
Szef ekipy filmowej podczas zimowej wyprawy na Mount Everest (1980), w którego zdobyciu odegrał istotną rolę.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl