Śląskie Trendy

Premiera książki Darka Duszy „Jestem ziarnkiem piasku”

W czwartek 12 maja w Stacji Artystycznej Rynek (Gliwice Rynek 4-5) odbędzie się premiera autobiograficznej książki Darka Duszy „Jestem ziarnkiem piasku”. Spotkanie z autorem odbędzie się o godz. 19. Wstęp bezpłatny.

– Cześć! Zapraszam 12 maja o godz. 19:00 do Stacji Artystycznej Rynek na spotkanie ze mną i moją książką „Jestem ziarnkiem piasku”. Tak, tak, napisałem autobiografię, przecież łatwiej napisać niż przeczytać – mówi Darek Dusza. –
Liczę, że wpadnie kilku starych i kilku nowszych znajomych. Na miejscu będzie też można obejrzeć, a nawet kupić dzieło. Ale przede wszystkim będzie można pogadać i powspominać. Do zobaczenia!

„Jestem ziarnkiem piasku” to autobiografia znanego tekściarza, muzyka i kompozytora Dariusza Duszy. Książka, która w lekki i bezpretensjonalny sposób prowadzi nas za kulisy rock`n`rollowej sceny, począwszy od lat osiemdziesiątych aż po lata współczesne. To książka, która opowiada o miłości do muzyki. Miłości burzliwej, pełnej dramatów i nagłych zwrotów akcji. Darek w intrygujący sposób opowiada też o fenomenie polskiego punka, bo właśnie od założenia punkowej Śmierci Klinicznej autor rozpoczął swoją przygodę z muzyką.
Czytając książkę Darka zwiedzimy piwnicę gliwickiego klub „Gwarek”, miejsce spotkań gliwickiej punkowej załogi, miejsce prób legendarnej Śmierci Klinicznej. Wraz ze Śmiercią Kliniczną wybierzemy się do Jarocina i poznamy kilka tajemnic jarocińskich festiwali z lat 82-84. Odwiedzimy też inne imprezy rockowe z tamtych lat: Rock Arenę, Famę czy łódzkie Rockowisko. W następnych rozdziałach dowiemy się, jak powstał kultowy polski zespół rock`n`rollowy Shakin` Dudi. Wesołym autobusem wybierzemy się z nim na trasę po Polsce połowy lat osiemdziesiątych. Po odśpiewaniu „Za dziesięć trzynasta” możemy wraz z autorem wpaść na krótką, trzydniową rock`n`rollową balangę. Jeśli jednak wolimy spokojniejszy sposób spędzenia wolnego czasu, możemy zajrzeć do studia nagraniowego albo telewizyjnego. Albo z lekką tremą wejść na scenę. Możemy prześledzić, jak wyglądała kiedyś nasza estradowa rzeczywistość, a jak wygląda obecnie. Darek opowiada również o tajnikach zawodu tekściarza i o współpracy z wybitnymi polskimi artystami. Przez książkę przewijają się nazwiska Irka Dudka, Ryśka Riedla, Lory Szafran i wielu innych. A w tle cały czas towarzyszy nam muzyka, bo ona jest główną bohaterką tej książki.

Darek Dusza swoją profesjonalną karierę muzyczną rozpoczął zakładając w 1981 r. Śmierć Kliniczną. Zespół występował na największych polskich festiwalach rockowych, nagrał dwa single, nakręcono o nim film dokumentalny. Po opuszczeniu Śmierci Klinicznej Darek założył punkowy Absurd. Jednocześnie rozpoczął trwającą do dziś współpracę z Irkiem Dudkiem. Jest autorem tekstów wszystkich największych przebojów Shakin` Dudi: od „Au sza la la la” po „Ziutę”. Gitarą i piórem wspomagał Dudka w jego wszystkich projektach. Jest również autorem tekstów z płyty Dudek „Bluesy”, nagrodzonej Fryderykiem w 2011 r. W 1989 r. na ponad dziesięć lat zawiesza działalność estradową. Ogranicza się do pisania tekstów, m. in. dla Ryśka Riedla i zespołu Dżem. Najbardziej znane to :”Jak malowany ptak” i „Zapal świeczkę”.
W 2002 r. Darek wraca płytą „Pies od Luizy” nagraną wspólnie z Jurkiem Mercikiem, dawnym wokalistą Śmierci Klinicznej. Kolejną płytą duetu są „Same dobre wiadomości”. Darek ponownie zaczyna koncertować i wydawać płyty z Shakin` Dudi. W 2010 roku zakłada Redakcję, niezależny zespół łączący punka i rock`n`rolla.
Przez ostatnie lata Darek dużo uwagi poświęcił pisaniu tekstów. Jest autorem piosenek m. in. Bastka Riedla i zespołu Cree, Lory Szafran, Marty Król, Beaty Przybytek, zespołu Bracia. Pisał także teksty do muzyki Michała Urbaniaka.
Dariusz Dusza interesuje się także wędkarstwem, jest autorem kilku książek o tej tematyce (Wędkarski kalendarz brań, Właśnie wróciłem z ryb, Łowić duszą i głową, „Sekrety mistrzów spinningu”). Od 1998 regularnie pisze felietony dla miesięcznika „Wędkarski Świat”

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl