Śląskie Trendy

Praca w Hucie Częstochowa

Jeszcze w 2013 roku Huta Częstochowa znajdowała się na skraju upadłości, a jej władze namawiały podwładnych do dobrowolnego odejścia z pracy. Dziś to miejsce zachęca tegorocznych absolwentów szkół zawodowych i technicznych do zgłaszania się po atrakcyjne oferty zatrudnienia.

Perypetie Huty Częstochowa

Pierwsze informacje o tym, że Huta w Częstochowie (http://www.gowork.pl/praca/czestochowa;l) ma problemy, pojawiły się wiosną 2010 roku. Wówczas kadra pracownicza nie otrzymała pensji w terminie. Sytuacja dotyczyła aż 3 tys. częstochowskich hutników.

Na tak trudne położenie przedsiębiorstwa wpłynęły dwa czynniki – duży spadek zamówień od armatorów i firm samochodowych na blachy grube oraz rosnące koszty pracownicze. Racjonalnym rozwiązaniem wydawała się redukcja etatów, ale kiedy w 2005 roku ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę, podpisała pakiet dający załodze gwarancję zatrudnienia przez 10 lat. Koszty zwolnień byłyby ogromne.

W 2013 roku nie było już innego wyjścia niż rozpoczęcie programu redukcji załogi. Zaplanowano zmniejszenie zatrudnienia o około 1,5 tys. pracowników. Zaproponowano im należne odprawy oraz dobrowolne odejście z zakładu. Jednocześnie otrzymali możliwość wzięcia trzech pensji plus szesnastu pensji za rozwiązanie umowy przed wynikającym z pakietu socjalnego gwarantowanym okresem zatrudnienia.

W połowie czerwca 2013 roku 320 z 1,5 tys. osób przeznaczonych do zwolnienia, po rozmowach z doradcami zawodowymi i swoimi bliskimi, zdecydowało się skorzystać z programu dobrowolnych odejść. Miesiąc później dołączyło do nich blisko 600 kolejnych pracowników, w wyniku czego pod koniec sierpnia na ofertę ISD Huty Częstochowa przystało ponad 1150 osób (http://www.gowork.pl/praca/praca-fizyczna-budownictwo-ochrona;b). Dla wszystkich zwolnionych – dobrowolnie i przymusowo, Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie przygotował program aktywizacji bezrobotnych „Pomoc dla hutników”.

Udana restrukturyzacja

Huta Częstochowa od kilku lat się restrukturyzuje i wydaje się, że działania te przynoszą spodziewane korzyści. Obecnie, w lipcu 2017 roku, zachęca ona tegorocznych absolwentów i techników szkół zawodowych do składania swoich CV. Zarząd ISD Huty Częstochowa wystosował nawet specjalny list z propozycją współpracy rekrutacyjnej do absolwentów Technicznych Zakładów Naukowych i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie. W liście można przeczytać, że huta zwiększa produkcję i w związku z tym poszukuje do pracy osób pełnych energii, które są zainteresowane rozwojem zawodowym. Oferty zatrudnienia w częstochowskiej hucie dotyczą m.in. operatorów maszyn, suwnicowych, wytapiaczy, automatyków i elektroników.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750