Śląskie Trendy

Portrety znanych i nieznanych

46-letni fotograf z Tychów tworzy zdjęcia, za którymi skrywa ciekawe, czasem ciepłe, czasem poruszające historie. Ich bohaterami są między innymi David Lynch, Szczepan Twardoch, Leszek Możdżer. W grudniu będzie można je zobaczyć w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom. Wstęp wolny.

 

Tomasz Jodłowski po raz pierwszy sięgnął po aparat jako uczeń podstawówki. Spacerując po osiedlu, znalazł koreks – trudno dostępną wówczas puszkę do wywoływania filmów. Przedmiot ten przekonał go, że fotografia to kierunek, który powinien wybrać. Artysta na początku uwieczniał miejskie widoki. Z czasem zafascynowali go ludzie i to ich fotografie przyniosły mu największe uznanie. Przed jego obiektywem stanęli między innymi: David Lynch, Wojciech Kilar, Zbigniew Religa, Leszek Możdżer, Szczepan Twardoch, Lech Kaczyński, Donald Tusk, ale nie tylko. Fascynują go również zwykli ludzie. Jak przyznaje, ich twarze skrywają ciekawe, czasem ciepłe, czasem wzruszające historie.

– Staram się pokazać, że za każdym człowiekiem stoi wyjątkowa historia. Niektóre fotografie zostały wykonane spontanicznie. Inne były zaplanowane, jak na przykład portret Szczepana Twardocha, który dosłownie, w pudełku, przeprowadza się do nowego życia. Ich wspólnym mianownikiem jest człowiek i to on jest w centrum mojego zainteresowania – mówi Tomasz Jodłowski.

Tomasz Jodłowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, między innymi Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto. Jest także stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Współtworzył zdjęcia do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Wychowały nas książki” na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z dziennikiem „Rzeczpospolita”,  Agencją Fotograficzną Reporter, Agencją Fotograficzną EDYTOR, Forum Polską Agencją Fotografów. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz kolektywu fotograficznego AKME. Tylko w tym roku prace Tomasza Jodłowskiego można było zobaczyć między innymi w Bibliotece Śląskiej (wystawa „Śląska Fotografia Prasowa”), Muzeum Miejskim Wrocławia „Arsenał” („Miejsce Pobytu”), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu („Globalizacja i Indywidualność”), Galerii Za Szafą we Wrocławiu („Opowieść o człowieku”), Galerii ZPAF w Katowicach („BZ WBK Press Foto”) czy Muzeum Historii Katowic („W kadrze lat 90.”). Od dziś (5 grudnia) jego portrety będą prezentowane w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom.

To kolejny raz, gdy Agora Bytom organizuje tego typu wydarzenie. W listopadzie Galeria na Poziomie gościła zdjęcia Przemysława Kokota. 34-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej robi zdjęcia gwiazdom sceny muzycznej, między innymi Metallice, Lenny’emu Kravitzowi, Stingowi. W październiku klienci zobaczyli wystawę Krzysztofa Kępy, który wykonuje fotografie drzew, a we wrześniu prace studentów Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Agora Bytom to multigaleria w centrum Bytomia. Na prawie 57 tys. mkw. mieści się 120 sklepów oraz punktów usługowych, klub fitness, centrum rozrywki, kino i sala widowiskowa. Właścicielem obiektu jest norweska spółka Borgestad ASA, a zarządzaniem galerią zajmuje się spółka Idea Property & Asset Management.

„Portrety (nie)znane” – wystawa zdjęć Tomasza Jodłowskiego

5 grudnia 2017 r. – 1 stycznia 2018 r.

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom +3

Wstęp wolny – zapraszamy!

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750