Śląskie Trendy

Pola. Polska lalka artystyczna w bielskiej BWA

W piątek, 29 kwietnia o godz. 12.30 w bielskiej galerii BWA odbędzie się wernisaż wystawy lalek artystycznych. Ekspozycję oglądać będzie można do 22 maja.

Wystawa prac artystek skupionych w grupie Polska Lalka Artystyczna POLA, której głównym założeniem jest popularyzacja w Polsce lalkarstwa w jego najbardziej wartościowych, artystycznych formach. Stowarzyszeniu patronuje Józef Wilkoń i Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia.
Za lalkę artystyczną uważany jest obiekt plastyczny – rodzaj rzeźby portretujący człowieka. Jest to dzieło całkowicie autonomiczne, nie będące lalką teatralną, postacią ilustrującą jakąś fabułę, ani elementem większej kompozycji. Ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego.

O wystawie pisze Elżbieta Dziwisz w tekście „Lalka prawdę ci powie”:

W połowie jesieni, 25 października 2014 roku, ośmiu artystów – plastyków postanowiło założyć grupę Polska Lalka Artystyczna POLA (dziś jest ich w tej grupie dziewięcioro). Jeszcze nie minęły dwa lata, a oni zapraszają do obejrzenia już czwartej z kolei wystawy lalek, która towarzyszy w tym roku 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej, jaki w dniach 18-22 maja organizuje w Bielsku – Białej Teatr Lalek Banialuka. Na tej wystawie znajdzie się prawie sto lalek. Rozmaitych. O twarzach radosnych, ale też zagniewanych, wykrzywionych bólem, prześmiewczych, zafrasowanych, przyjaźnie uśmiechniętych, nawet przepojonych mistycznym uniesieniem. Każda lalka ma własny charakter oraz styl i niemal każda prowokuje do rozpoznawania odbitych w niej emocji. One posiadają nie tylko indywidualny kształt, ale jeszcze coś ponadto. Ale co? Niektórzy mówią: mają też i duszę… Może tak. Wszak powstały w pracowniach plastycznych artystów uznanych, a jednocześnie stale poszukujących nowych twórczych dróg, Klaudii Gaugier, Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk, Pauliny Kary, Inez Krupińskiej, Małgorzaty Maćkowiak i Mirosławy Truchty-Nowickiej (troje pozostałych członków grupy POLA tym razem pauzowało). Dlaczego dla ich artystycznej wypowiedzi lalki są takie ważne?
Ani płaskie obrazy, ani rzeźby nie dawały mi możliwości wyrażania emocji, a emocje są w sztuce najistotniejsze. Dopiero lalki okazały się być perfekcyjnym medium do demonstrowania uczuć i każdej ludzkiej namiętności. Do tego doszedł jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. Możliwość dodania przedmiotowi duchowości osiągniętej przez pozór życia wyrażający się w spojrzeniu, grymasie twarzy, czy geście. Tworzenie lalki jest dla mnie procesem polegającym na połączeniu tak właśnie rozumianej duchowości z materią, przez co przedmiot nabiera głębokiego wyrazu” – podsumowuje swój wybór drogi twórczej Klaudia Gaugier.
Aby ten głęboki wyraz, o którym mówi Klaudia Gaugier, zaistniał, artyści plastycy sięgają po materiały tekstylne, skóry naturalne, drewno, glinkę szamotową i porcelanową, papier- mâché, wosk pszczeli, runo wełniane, elementy z metalu i tworzą z nich ludzkie postacie. Rozmaite, jak każdy indywidualny los. Lalka prawdę ci powie. A przecież to prawda właśnie jest jądrem sztuki. Ta radosna i jasna, ale też inna, mroczna, a niekiedy bolesna, trudna do wyrażenia inaczej, jak tylko tak.
Wystawie artystów grupy POLA towarzyszy film dokumentalny Grzegorza Adamczyka i Jana Strękowskiego ukazujący sylwetki twórców lalek, ich artystyczne inspiracje i sam proces.

Kurator – Małgorzata Maćkowiak

Artystki biorące udział w wystawie:

Klaudia Gaugier
Renata Gołaszewska-Adamczyk
Paulina Kara
Inez Krupińska
Małgorzata Maćkowiak
Mirosława Truchta-Nowicka

Wystawie artystów grupy POLA towarzyszy film dokumentalny w reż. Jana Strękowskiego ze zdjęciami Grzegorza Adamczyka pt. „Lalki nie są do zabawy” ukazujący sylwetki twórców lalek, ich artystyczne inspiracje i sam proces tworzenia oraz jezyk formalny tej dziedziny sztuki.

Wystawa towarzyszy XXVII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, organizowanemu przez Teatr Lalek Banialuka.

W czasie trwania festiwalu (18 – 22 maja) wstęp na wystawę wolny.

Finisaż wystawy – niedziela, 22 maja, godz. 12.30.

(źródło: galeriabielska.pl).

Fot. www.horkadolls.com

 

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl