Śląskie Trendy

PODOPIECZNI w Teatrze

W spektaklu „Podopieczni” Elfriede Jelinek chcemy porozmawiać o naszej bezradności wobec problemu uchodźców.Na naszych oczach trwa wędrówka ludów, która przerosła nas ogromem i złożonością. „Nasze oczy” to ekran, gazeta, radiowy głos. Zależnie od tego, na które media się powołujemy, wygłaszamy opinie, jesteśmy za lub przeciw, dzielimy świat na my i oni. Spektakl będzie można zobaczyć w zabrzańskim Teatrze Nowym, w piątek i w sobotę (19 i 20 lutego).

W Polsce, zanim jeszcze pojawią się uchodźcy, zostali już obwinieni, osądzeni i skazani na bezosobowe „oni”. W świecie, gdzie panuje niemożność porozumienia a co za tym idzie, zrozumienia – jednostkowy ludzki dramat zanika i wymazywany zostaje ze świadomości zbiorowej. Natomiast jednostki niosące realne zagrożenie, stają się wygodnym argumentem uzasadniającym nasze „nie” dla wszystkich uchodźców. Spektakl staje się próbą zastanowienia nad najważniejszą zdobyczą cywilizowanego świata: ideą humanizmu.

PODOPIECZNI
Elfriede Jelinek

Przekład: KAROLINA BIKONT
Reżyseria: KATARZYNA DESZCZ
Scenografia: ŁUKASZ BŁAŻEJEWSKI
Muzyka: MICHAŁ BIAK RUSIELEWICZ
Projekcje: BARTŁOMIEJ LATOSZEK
Inspicjent/sufler: JOANNA GORZAŁA/EDYTA BICZ

Dramat
1 godz. 30 min.
widownia kameralna

Obsada:
HANNA BORATYŃSKA
ANNA KONIECZNA
DANUTA LEWANDOWSKA
AGATA ŚLIWA (gościnnie)
MAGDALENA WALIGÓRSKA
/JOANNA GORZAŁA
DARIUSZ CZAJKOWSKI
JAROSŁAW KARPUK
ANDRZEJ KROCZYŃSKI
ROBERT LUBAWY

Elfriede Jelinek (ur. 1946) – najwybitniejsza współczesna dramatopisarka niemieckiego obszaru językowego. Oprócz tekstów scenicznych pisze poezje, słuchowiska radiowe, powieści i eseje. W 2004 roku za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę Nobla.

„Uchodźcy poszukując godnego życia
akceptują niewiarygodne warunki.
Musimy udowodnić im,
że jesteśmy ich godni…”
Elfriede Jelinek

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl